• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
idunno - специалист
Към колегата gogo7777- FOX SPE на 49 станица от каталога на Бьолер.Рядко ще се объркам защото само с Бьолер работя :-D.
Към колегата нж952- помоли някой комщия който може да заварява да ти помогне и ти през маската гледай какво прави той, след това да ти държи ръката за да навикнеш.Да направи няколко шева и ти се стреми да стане като неговата.Добрият шев изглежда като полегнали монети - образно казано.Това което си снимал не е ок, но е начало.Сложи си електрод 2,5мм и като експериментираш с ампеража и скоростта на движение, пробвай.Нагласи си ампеража на 80 и пробвай да движиш електрода по права линия, като го държиш на около 70-80 градуса спрямо повърхността и възможно по-близо до повърхността, като следиш ваничката от разтопен метал да можеш да я контролираш.Ако ти е трудно отначало с една ръка, опитай с другата да си помагаш.Отначало пробвай на по дебели материали.Толкова с компютъра, другото трябва някой заварчик на практика да ти го покаже.
gogo7777 - майстор
Към колегата gogo7777- FOX SPE на 49 станица от каталога на Бьолер.
Някъде съм си забутал папката с каталозите, технологиите и личните записки по заваряване. Електродите не са традиционни и затова съм се омотал :-D и писах по спомен. Защо ги ползваш предимно тия електроди, а не други от гамата, да не заваряваш (ремонтираш) спринкери или друг монтажен тръболяк :-D

nv952
Ако ти е за продаване тая брана, взимам я.
idunno - специалист
Ами ползвам ги за всичко.Има и още едни - рутилово-целулозни, които ги ползвам за тръболяка.И едните и другите са идеални за неудобни места и при разни засукани ремонти.Малко са скъпички, ама акакво да се прави. :) :)Eто ти един каталог:
http://www.boehler-welding.com/arabic/f ... rlinkt.pdf
Но пък за неръждавейка, ползвам ЕСАБ, някак са ми по-удобни, или е навик.
Иначе като помощ за всеки, който е малко или много начинаещ,тук има добри препоръки, как се заварява:
http://www.millerwelds.com/pdf/guidelines_smaw.pdf
gogo7777 - майстор
А ха. Мерси за каталога :-D .
nv952 - майстор
Купех електродите вече.Половин килограм взех.http://www.tashev-galving.com/files/spe ... %20062.pdf тука гледам,че пише да се сушат за 1 час при 150 градуса и ся ще ги "пека".
Обаче имам един въпрос-със стоманените електроди какво мога да заварям?

Прикачен файл

P080713_1119.jpg
gogo7777 - майстор
Не ги суши, защото след това се овлажняват още повече. Или си изсуши толкова колкото ще употребиш. Със стоманените (базичните) електроди се заваряват най-различни стомани и се заварява по-лесно от колкото с рутиловите. Повечето начинаещи заварчици не се справят със запалването на електрода.........иначе по-добре се води и вижда ваната, да не изброявам и многото други предимства.
За да заваряваш с такива електроди ти трябва правотоков или инверторен апарат с напрежение на празен ход не по-малко от 55 волта (някои електроди искат 70 волта). При базичните електроди в обмазката се съдържат активни вещества и метали, които участват в заваръчния шев и за това шлаката е по-малко. При рутиловите (повечето) обмазката само защитава шева от окисляване под формата на шлака.

Това е само общо казано...... :-D
idunno - специалист
http://www.youtube.com/watch?v=ojFZ__4t7ck, един готин клип за разликата между заваряване и ...заваряване.
joe007 - специалист
Чета,чета и се колебая дали да се обадя. И реших да се обадя :-D . Знам че пишат и хора които са самоуки заварчици а и такива които са спецове и мисля че е необходимо да се уточнят някои работи.
Срещат се постове от рода "За неръждавейка ползвам ЕСАБ "... "Бьолер са целулозни" и т.н.

Есаб и Бьолер както и много други са производители на електроди. Гамата им на производство обикновено е поместена в каталог с доста голям обем (примерно 200 стр.),като доста голяма част от е за обмазни електроди. И примерно има 20 различни вида за заваряване на "черни" стомани и примерно поне още толкова за неръждаеми стомани и за мед и за чугун и т.н.
Освен това правят и електроди с различни видове обмазки(кисела;рутилова;базична;целулозна;рудно-кисела;рутило-базична;рутило-целулозна), а не само един вид.
Една и съща тел може да бъде произведена с различна обмазка. Например на Вежен и Норд телът е един и същ но обмазката е различна и от там се получава различен метал на шева със съвсем други механични показатели. За това примерно винаги се чудя как може на Норд да казват стоманен а на Вежена не? Та той не е дървен или меден или алуминиев.
Ролята на обмазката е основно в три аспекта независимо дали е рутилова или базична или някаква друга:
1.Обмазката съдържа газообразуващи компоненти които създават газов мехур около електрода и ваната стопен метал като ги защитава от вредните газове във въздуха. Същевременно този мехур създава и подходяща за йонизиране среда за дъгата, тоест за лесно горене на дъгата. (рутиловата обмазка създава по добро йонизизиране и от там по лесно горене на електрода и по малкото му залепване към детайла).
2.Обмазката съдържа и шлакообразуващи компоненти които пък не позволяват на вече изтиващия метал да разтваря газове от въздуха и да не изстива прекалено бързо.(при целулозните електроди почти няма шлакообразуващи компоненти и затова с тях може да се заварява отгоре надолу...Което води до други проблеми де :) )
3.Обмазката съдържа и легиращи компоненти. Това са различни метали и неметали които променят свойствата на основния метал.
Та с една дума когато някой напише че е заварил нещо с Есаб и не е уточнил с какъв точно електрод.(поне дали е базичен или рутилов) не може да се разбере нищо. Това е все едно да кажем Мерцедес върви много... Да ама ако не уточним модела няма да е съвсем така.(200 D не е от вървежните например)

П.С. Надявам се поста ми да не се приеме като заяждане а като допълнение към знанията свързани със заваряването и недопускането на неясноти. :)
idunno - специалист
Повечето хора не им дреме каква е обмазката на електрода, защото в повечето случаи за домашни нужди се ползват рутилови електроди.Когато става въпрос за сериозни неща, тогава се подбират електродите спрямо основния материал и типа натоварване.Гледам си написал за съдържанието на обмазката- все верни неща.Едно време по материалознание ме питаха за шесте свойства на обмазката, едва ли се сещам и за половината сега, но това не ми пречи да заварявам. :), както и да избирам електродите. За заваряващия е важно да му е удобен електрода.Имам колеги, които харесват Magmaweld, аз не ги долюбвам.Предпочитаните от мен, пък за други са неудобни.
Единственото, което го намирам за "недостатък" на целулозните електроди са повечкото пръски, ама няма две добри.Но това са все субективни неща.Електродът е само един фактор, от многото, които допринасят за този процес.
Най- важното е да се подбере правилния ампераж и позицията на електрода , така че да се контролира поведението на "ваничката" разтопен метал.И веднага си взимам поука и ще уточня модела на моя Мерцедес, да няма неяснота, дали върви или не- CLK 320. :)
joe007 - специалист
Така е! Но когато някой се опитва да помогне със съвет ,то той трябва да е поне разбираем.
Например завари това с Бьолер и ще стане??? Ами като отида в магазина и поискам един Бьолер знаеш как ще ме изгледат. Кой от всичките електроди в каталога искам. Ако в магазина са наясно ще ме попитат какво ще заварявам и ще ме посъветват ама ако не са??
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Какви електроди за заваряне на желязо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: