• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
sek.1 - специалист
Ами отиваш в специализиран магазин за заваръчна техника и материали . Разнообразие от електроди в кварталната железария няма да намериш . Там в повечето случаи не знаят какво точно продават .
ZEDYCUS - майстор
idunno

Повечето хора не им дреме каква е обмазката на електрода, защото в повечето случаи за домашни нужди се ползват рутилови електроди......Имам колеги, които харесват Magmaweld, аз не ги долюбвам.
Един въпрос от мен, гледам доста хора разбират и се занимават професионално.
Правих кутии за основа на греди на навес, от кутия 80х80 3мм и планка 5мм дебелина. Заварявах с Магмавелд рутилови ESR 13 Ф2mm 350дължина(от битака на Асеновград) на 60 А горе долу, не ми ги показва точно Кинзото.
Защо в края на заварката се получава така, че става метала с мехурчета. Отделно и звука на заварката се променяше и започваше да "бълбука" и да пръска повече- образно казано. Шева го правя непрекъснат и положението на електрода гледах да е едно и също през цялото време.
Другото което забелязах е, че електрод който е останал до половина, след това при нова заварка директно започваше да бълбука и да прави на куха топка заварката. С нов електрод не се получаваше така. Започва добре и свършва зле :? Пробвах и с рутилови вежен. При тях не става така, но ми идваше къс електрода за заварката.
Подозирам, че всичко опира в промяна състава на обмазката при нагряване. Дали е така?. Поздрави.

Прикачен файл

DSC04477.JPG

Прикачен файл

DSC04475.JPG

Прикачен файл

DSC04474.JPG
gogo7777 - майстор
Шлаката изпреварва ваната. Към края на заварката двата детайла са вече добре стоплени и трябва малко по-бързо да се води ваната. Също така кутиите в началото и в края си са най-дебели, там имаш около секунда две в повече да изгониш шлаката от електрода (образно казано)
ZEDYCUS - майстор
Това добре, ще пробвам другият път в края малко по бързо да водя електрода. То и той самия ставаше червено бял от нагряване. Но защо при позастинал материал и ново начало на шев, с използван до половина електрод почва да бълбука и се получава топка. Започвам винаги по един и същ начин. При рутиловият вежен го няма това. :?
idunno - специалист
Колега, аз затова не ги долюбвам тези електроди.Като цяло са ти ок нещата (особено с рутилов електрод).Дръж по- изправен електрода и с по- къса дъга, за да не ти се подвира шлаката.Ако имаш инвертор си вземи базични електроди или рутилови на OK(46 или/и 48) и ще видиш разликата.И ъгловите шевове ги карай на права линия "влачейки електрода" без колебателни движения, ако е нужно направи няколко шева, припокривайки всеки предишен наполвина, за да докараш височината на катета.При завършване на шева материалът много се нагрява, а се налага да е същата дебелина.Има един прост трик, ама ще видя за някое видео по въпроса, че обяснението ми може да не се получи.По възможност за тази дебелина от 3мм ползвай 2,5мм електрод и
Към колегата Joe- аз затова съм постнал един каталог на Бьолер(респективно такъв имат и ЕСАБ и Кастолин и други производители., та да може всеки да си избере, преди да ходи до железарията.
ZEDYCUS - майстор
idunno
Колега, аз затова не ги долюбвам тези електроди.Като цяло са ти ок нещата (особено с рутилов електрод).Дръж по- изправен електрода и с по- къса дъга, за да не ти се подвира шлаката.Ако имаш инвертор си вземи базични електроди или рутилови на OK(46 или/и 48) и ще видиш разликата.И ъгловите шевове ги карай на права линия "влачейки електрода" без колебателни движения, ако е нужно направи няколко шева, припокривайки всеки предишен наполвина, за да докараш височината на катета.При завършване на шева материалът много се нагрява, а се налага да е същата дебелина.Има един прост трик, ама ще видя за някое видео по въпроса, че обяснението ми може да не се получи.По възможност за тази дебелина от 3мм ползвай 2,5мм електрод и
С "инвертор" съм на Кинзо :butthead: , но заварявам само с 2мм електрод, след един скъп ремонт. Трудно е да намеря с този размер 2мм електроди. Но ще потърся в Пловдив, не съм заварявал досега с базичен електрод.
Мерси за инфото. :partyman:
idunno - специалист
Аз ползвам доста 2мм електроди,мога да ти пратя една кутия да се забавляваш.Разбира се безплатно. :partyman:
ZEDYCUS - майстор
Разбира се безплатно. :partyman:
:-D Aа щом е безплатно няма да откажа. :prayer:

Пък и аз няма да остана длъжен.:partyman:
idunno - специалист
Прати ми на лични някакъв адрес и тел., че Еконт няма как да те намерят.
Mitbull - специалист
Ами я и аз да попитам.
Купих тоя електрожен; http://elektrik90.com/index.php?item=375&group=28, и с него ми пробутаха ей тия електроди; http://shop.welding.bg/productv/5665/el ... -nord.html. Като им исках електроди, единия се рови в склада, след малко се върна и каза че нямало такива. Тогава другия му каза да ми даде тия, били аналог. Е да ама те лепнат като за световно, изобщо не можеш ги запали. В тях ли е проблема, или в мене?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Какви електроди за заваряне на желязо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: