Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
pansim - майстор
Poliboy написа:
Някой ползвал ли е такъв инвертор http://olx.bg/200-a-s-displey-invertore ... -i61289520, говоря за непрофесионални нужди.
Толкова е писано по темата - просто разгледай...Успех в покупката!
agj - майстор
pansim написа:
Ето още малко размисли на тема заваръчен инвертор...
ВИКИ-Б - горд надпис 200А...какво имаме вътре и защо два пъти идва при мен за смяна на диоди :)
Снимките показват ...имаме два диода изправителни от типа STTH6003CW
Това са диоди два по 30А т.е. общо един диод може да издържи 60А в права посока.
Два в паралел = 120А
до тук добре...но понеже въпросния китаец с лепенки на български е еднотактен двутранзисторен правоходов инвертор, то "правите" диоди са натоварени значително по-малко по време от "обратните"
Но и те са 2 бр...т.е. 120А реален допустим максимален ток. Ток на късо на въпросния инвертор 220А...като не се променя и при 80А работен ток и при 150А.
Това дава отговор на въпроса защо и преди мен са сменяни...
ето и малко снимки
Изображение
Изображение
Изображение
На мен обаче ми е интересно защо собственика на инвертора дава да му човъркат машинката на знайни и незнайни майстори ,а не се е обърнал към производителя , който най-добре ще може да помогне!Хората от фирмата са много разбрани и не вярвам да откажат каквато и да е била помощ !
koveslav - майстор
Като разглеждам платката на снимките на колегата Пансим,на мен ли така ми изглежда или на гърба на радиатора има още един диод.Поне в полето на платката,от което са разпоени свалените диоди има три групи по три спойки,а не две.....На моя "не знам колко тактник",само бат Гого знае :D , тези диоди са само два(или 4,щото нали всеки бил двоен или поне аз така разбрах от обясненията),пък нещо вече година и половина не ще да се предава....Ето го и него-една шепа чаркове е,но още бачка.

Прикачен файл

Photo0455.jpg

Прикачен файл

Photo0456.jpg
pansim - майстор
agj написа:
обаче ми е интересно защо собственика на инвертора дава да му човъркат машинката на знайни и незнайни майстори ,а не се е обърнал към производителя , който най-добре ще може да помогне!Хората от фирмата са много разбрани и не вярвам да откажат каквато и да е била помощ !
Знам че не съм ти симпатичен, но ти благодаря за квалификацията.
Явно ти си по наясно с инверторите...да ти ги изпращам на теб...ти да ги ремонтираш.

Сега по темата - два пъти в гаранционен срок въпросния инвертор е посетил "производителя"
Сега идва при мен защото:
1. По-близо съм и не се налага ЕКОНТ, СПИДИ и т.н.
2. Явно някои хора са преценили и ми имат доверие... не е първия инвертор който им правя
Очевидно са останали доволни. Между другото, след поредния фал с диодите вече са обурудвани и с инвертор мое производство.
3. В гаранционен срок отново са сменени диодите...очевидно без особен резултат. И пак да отиде там все същото.

Koveslav - твоята машина не бе ли 130А...ако да - то пo два диода там са достатъчни..опаааа сега видях че са само два т.е. един прав и един обратен. Ми ...запали една свещичка ако го караш често на максимален ток. Ако искаш ми вярвай.
И ВНИМАНИЕ - никакви диоди от другата страна няма и не е имало. И няма как да има, без да има писти на платката където да се запоят.
Благодаря за вниманието!
Последна промяна от pansim_old на съб мар 21, 2015 10:18 am, променено общо 1 път.
pansim - майстор
Малко информация от извора :) Снимката е от КОЛТ 1300 ясно се виждат един "прав" и два "обратни" диода. На схемите на другите два инвертора съм заградил в червено изправителната част за лесна ориентация. Надявам се сега съмненията относно "знайни и незнайни" майстори да изчезнат :) Пък ако ли не - здраве да е... вярвайте на китайските изпълнения за по 60 долара които въпросната фирма ви ги продава на цена 400-700лева :?

Прикачен файл

colt 1300.jpg

Прикачен файл

Гизми.jpg

Прикачен файл

Invertec.jpg
koveslav - майстор
Бреййй,значи производителите са магьосници,щото нито прегрява,нито се предава.А пък не е един такъв електрожен около мен-с такива се правят и всички стойки на слънченвите колектори при мои колеги,нямам идея колко градуса е върху покривите на къщите през лятото,но и те нямат проблеми. И все пак,колега Пансим,просто от любопитство-загледай гърба на платката и кажи ако обичаш за какво е тройката спойки малко по-надолу от спойките на свалените диоди.Може и да греша,но се намират горе-долу на една дебелина на радиатора от разпоените,затова и предположих,че са за трети "обратен" (или както там му казвате) диод на гърба на радиатора.Всъщност имам познат и с такава машина,ще го помоля да погледна,като го чисти някой път.
pansim - майстор
Уморих се...вярвай ми Koveslav Това че твоя инвертор още работи и някой прави стойки за болйери нищо не значи. Видя на схемите и снимката че за 130 РЕАЛНИ ампера си трябва два обратни диода и хората ги поставят. Как по-ясно да ти го обясня...ако си разбрал - добре.
Прав си има оставено място за още един диод който по неизвестни за мен причини го няма и си личи че никога не го е имало. Това е... И така инвертора е дошъл при мен след гаранционна замяна на диоди
Както искате ме разбирайте ...факти :partyman:
koveslav - майстор
pansim написа:
agj написа:
И ВНИМАНИЕ - никакви диоди от другата страна няма и не е имало. И няма как да има, без да има писти на платката където да се запоят.
Благодаря за вниманието!
Значи познах,че има място за трети диод!Да се впиша и аз при спецовете.Извинявай,че съм наблюдателен.Защо не им сложиш още един диод на предвиденото място,щом го товарят професионално (а той си е хоби и по име),ще са ти благодарни хората.Диодите работят успоредно според схемите и нещата трябва поне да се доближат до истината,или греша?
Не знам сериите им "професионал" как са им изпълнени,от тях има и с дисплеи.
Наистина лесно и бързо ще се ремонтира за разлика от повечето щуротии на пазара,според това което виждам.
pansim - майстор
Не, не е хоби
200Т се води модела
Поставил съм два ама по-мощни диоди. Засега няма ядове...Все пак два пъти на една и съща мотика не стъпвам :-D
Друг е въпроса защо не е бил поставен като два пъти е бил на ремонт в гаранция.

Дисплей има смисъл само ако са добавени други функции, инак...кой ти го гледа...повечето заварчици на усет поставят тока и си работят, а даже и да има дисплей колко е точен е друг въпрос. От мосфет мостовете има доста с дисплей и от опит казвам че показва всичко друго ама не и реалния ток. Просто нарочно ги настройват по показание да бъде много... :lol: :lol:
Лично мнение, никой не ангажирам.
koveslav - майстор
Сложи им три,толкова ли са скъпи в края на краищата.Хем ще им покажеш,че си им открил проблема на машината,а най-вероятно окончателно ще се реши проблема.
Още повече,че специалист като теб няма как да обясни,че не е забелязал не веднъж,а два пъти тази подробност,че жизненоважния трети диод липсвал,макар че има гнездо за него в платката и да остави повредата да рецидивира.После пък споделя публично,че продава своя машина,заради тази повреда.....По тънък лед ходиш,колега.

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: