Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
koveslav - майстор
gogo7777 написа:
Ами те кабелите стареят.....показаният не е силов кабел на заваръчен апарат.
Колкото и да ти е чудно,това се продава и в неслучайни специализирани магазини за заваръчна техника като силов кабел във варианти до 25кв.мм.Много хора,включително от тук четящите могат да попаднат на тях и е съвсем по темата да го знаят.Този е на един месец. От него на няколко места "правят" и комплекти кабели за машините,особено "по поръчка". Изоставаш от "новите модни течения" в бранша.Какво ли още ни чака като "новост"?.Относно стареенето-добрия кабел кара толкова,че нямам точен спомен кога са купувани тези с които работя.
За отклоняванията в "мохабета" си прав.Взимам си и аз бележка,ок!
gogo7777 - майстор
та явно си никои за Гого, ама кво да се прави -Сътба.
Изображение
Пиши грамотно
За отклоняванията в "мохабета" си прав.Взимам си и аз бележка,ок!
Няма проблем....да има 2-3 поста встрани като майтап или спам, ок, ама 2-3 страници глупости в тематичен раздел и тема, касаещи един е кофти......да си отвори своя тема и там да си резвива сериала за магнетизма, тенекиите, сплавите, теглото,.....и всичко което според него е ВАЖНО за една ръкохватка.
fore - майстор
Gogo едно е мога да разбера - филолог/граматик си, заварчик си, недосегаем за модераторите, всьо си- ок. Ама защо ни в клин-ни в ръкав си пишеш, пишеш и изведнъж- баммбаммммббббам- и ме намесваш мене ?
Случайно ли, присещасе ей так, или просто понеже си добър и в това.
Нещо като -тия инвертори- това, онова, абе къде е Батко ?

Гледам че за изолацията на кабелите може да се пише, но за моите питания не, каквито и да са те.
fore - майстор
gogo7777 написа:
На апарата пише че при разтоварен режим (празен ход)- напрежението е 48 волта.

Изходен капацитет - 10kVA

Uo=62 V

200 А- 60%
Нали знаеш категорията на твоя апарат.....не вервай на лепенката.....освен тия 60% да са дадени за околна температура около нулара :) А и напрежението, ту 48... ту 62....айде стига :cool:
Сега ми направи впечатление че Аз горе съм ти написал (ДВЕ) 2 различни напрежения които значат различни неща, но явно ти не си наясно с тях. Аз очаквах да ги знаете тези неща щом сте Всьо.
Въпросът е кое е работното и кое на празен ход в написаните от мене стойности по горе. Защото едното е написано с означени, а другото с текст преди него. Ще ги проуча по задълбочено.

Направих си труда да ги разбера какво значат.

Uo - Вторично напрежение без натоварване
U1- замерено напрежение
U2-заваръчно напрежение(под товар)

Незнам точно напрежение 1 какво е.

Х- номинален цикъл натоварване- Дюти цикъл или предполагам ПВ.

В моят случай при 155 А е 100%
Мисля че схемата 3 имп. тр. х 4 мосфета би следвало да може да го осигури това, колкото и невероятно да е то за някого.

Та Ту-Ту няма !

=================================
Ето я цялата таблица

Uо- 62 V на прасен ход
U1- 230 V мрежовото

U2- 28 V при 200А -60% -Х или 10 минути работа без прегряване и спиране
U2- 26.2 V при 155 - 100% - Х или 6 минути

10А/20.4V - 200А/28V

I 1max =43.6A

I 1eff = 32A

Е това са всичките токове и напрежения които се дават за такъв апарат. Поне на моя са дадени.
Трите основни под товар са-
10А/20.4V
155А/26.2V
200А/28V

Не вземам под внимание станиоловата лепенка на която е написана тая усреднена стойност на напрежението от 48В. Уж на празен ход.
По вярното според мене е това в таблицата.

Прикачен файл

DSC_0407.jpg
pansim - майстор
fore - смешно е да се пишеш неща от които нямаш понятие. То не бяха ръкохватки, кабели, сега захвана и собствения си инвертор. Явно нямаш работа и си запълваш времето с писаници.
Напрежението на празен ход се мери с осцилоскоп!!!
Освен това напрежението на празен ход зависи от захранващата мрежа / с малки изключения/
Напрежението под товар /т.е. дъга/ също може да варира в зависимост от дължината на дъгата /т.е. разстоянието на електрода от детайла/
На табели и надписи не вярвам отдавна, особено на евтини китайски апарати.
И понеже знам, че ти не вярваш на мен, ти предлагам един простичък тест.
Постави амперклещите да мериш ток на заваръчните кабели. Залепи електрода и наблюдавай показанията на уреда.
Ще забележиш, че твоя инвертор няма антистик, независимо какво и къде е написано. Същото важи и за другите функции - Аркфорс и Хот старт
Всъщност - това важи за повечето боклуци заливащи пазарите.

Заварявай си спокойно, и не се задълбавай много, важното е всичко да работи и да се радваме на добре свършената работа.
fore - майстор
Питах за ръкохватката понеже исках да разбера каква трябва да е една читава. Понеже и в магазина като отида да питам попадам на просто търгаши обикновено.
Написах напреженията защото това е посочил като данни за моят апарат производителят. Не претендирам как се мерят, а просто ги давам. Ако това не е по темата здрав му кажи.
Видях че не е много ясно какви трябва да са основните спецификационни напрежения на подобна машина и реших че е добре да се знаят. Като тръгне някой да купува подобен апарат да може да погледне дали са дадени те и какви са.
Предполагам че ти ги знаеш, но ако те бях питал едва ли щеше да седнеш да ги обясняваш.
Работа бол, Аз ще изчезна, но работата няма да свърши.
Ама като те гледам и ти не си се преработил де. Но пък си и психолог- усещаш кои каква работа има !

Та давам тези данни защото това са те. А дали ги разбирам и как се мерят- еми нали за това си ти -да ги дефинираш и обясниш.
Ако тук в тази тема не се знаят кои са основните параметри на един инвертор и какво значат при такива спецове, язък за 78 страници писане !

Вече не знам точно какво е правилно да се пита в тази тема и какво да се поства. Чудя се да не съм постнал курса на долара в таблицата по горе или цената на арпаджика. Или пък питах за ръкохватката на тенджерата от алпака.

И Аз не вярвам на нищо отдавна, а и моят апарат е направо без пари- абе хвърлих им 2 лева в магазина колкото да има.

http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 0%B0%D1%82

Да ти обърна внимание в темата по горе че 1/4 от анкетираните ползват Китайски апарати - които ти наричаш Болкук, с което Аз смятам че обиждаш избора на 1/4 от потребителите на подобна техника.
Тоест би следвало 1/4 от хората ползващи инвертори да са глупави че се прецакват сами въпреки твоята веща намеса или пък тия Боклуци да работят и да са хубави Боклуци.
И аз бях казал че от хранителен магазин техника няма да си купя, а пък сега следя темата и промоциите в Лидъл !

===============

1.И какво като сложа клещите- тока няма да падне като залепне електрода - ще се задържи същият ?
Ще го пробвам. Може и така да е. Но и при повече функции се оскъпява и усложнява продуктът-това е.
Добре ако я има тази функция- тока пада до 0 или какво ?

2. А при старт на студен електрод -трябва тока да е по висок от зададеният- ако има топъл старт ?

3. Само стабилната дъга незнам може ли да се измери.

Само да ти вметна че и АБС и ЕСП системата на спирачките при колите не са особено ефективна и ако зад волана управлява водач които неможе да кара добре -всичките тези системи няма да му спасят живота в критична ситуация.
dragozow написа:
Това с големите марки е малко мит, в стремежа си да правят евтини неща бълват и боклуци. В момента преговаряме с голяма италианска фирма за заваръчни машини. Гледам продукцията и не мога да повярвам. 130, 160, 180 и т.н. ампера, НО на 20% при 20 градуса. Няма да изгорят и два електрода без да изключат, как да работиш с такова нещо, даже за дома е кофти, а те ги продават за професионални. Много важно че са италиански. Ще видите че до някоя година като кажеш китайско няма да е символ на ниско качество.
ZEDYCUS - майстор
:lol: Не мога да гласувам втори път в посочената по горе тема. Исках, но не мога, не е активен бутона.
pansim - майстор
fore - като публикуваш някакви надписи по табелката на твоя инвертор, какво си мислиш че правиш и на кого помагаш?
Ето това е основния въпрос. Правиш някакви свои изводи, погрешни в пояечето случаи...
Някой пуснал анкета и хоп - готовоооо...най-добрите инвертори са най-евтините...смях :lol: :lol: :lol:

Преди около 12-15 дни ремонтирах CEMONT COLT `150
На празен ход напрежението мерено в цифров волтметър е около 50 волта, което абсолютно нищо не означава! Ама нищо!
Защото като закача осцилоскопа, се виждат импулсите с амплитуда от почти 100 волта, с коефициент на запълване около 0.45
И инвертора си работи с базични електроди 2,5мм на ток от порядъка на 45А, че даже и на по-малко дъгата е стабилна.
Вземи сега и направи този тест с твоя инвертор и пак ще говорим.
Следващата седмица очаквам едни елементи за telwin technology 170
След ремонта, снимам клип как заварява с базичен 2.5 на нисък ток.
Написах достатъчно за всеки който иска да разбере - за останалите - все едно.
fore - майстор
Фактите са факти. Цифрите - цифри.
Ти казваш че за обикновеният потребител тия цифри нямат значение, тогава дали ще разберат твоите измервания с осцилоскопа на напреженията. Едва ли. За тях финикийските цифри са най ясни !

Казваш че 50 волта по мултицет е 100 по осцилоскоп. Сигурно. И мрежовата синусоида 220 да я мернеш с осцилоскопа ще видиш че максималната стойност от връх до връх е 310 волта някъде. А 220 е ефективната измерена с мултицет. Но ти това го знаеш вероятно !
Та коефициента на запълване на правоъгълният импулс дали е 0.45 или е 0.95 е все тая за обикновенният потребител- парите му казват повече.

Едно е ясно, че за домашно ползване Аз и останалите ще купуват апарати до 200 Ампера за по 300-400 лева независимо каква марка. Особено пък щом заваряват като по марковите, дори и да им липсват екстрите.
Заваряват ли с Базични, дори и без крайни дросели- заваряват нали ! Е тогава ?!

Това е 100% Никой няма да даде 1000-2000 лева за марков, които ще прави същото като този от 400. Просто не можеш да му хванеш съвършенството на тоя скъпият по Асмата !

Та със сигурност анкетата е вярна и е това което е.

Цифрите са за да ги разбера Аз, а пък и който иска също. :mrgreen:
Последна промяна от fore на пет май 01, 2015 10:25 pm, променено общо 2 пъти.
Avas_co - майстор
Хм, с тоя скъп долар да не стане на кантар работата м/у това да си купиш калпав китаец без гаранция и нещо читаво и родно с гаранция?
Справка ценовата листа на Дел(аиг)- http://www.aigwelding.com/AIG%20Welding ... e_2014.pdf
Мамка му, сега пак ще ми пишат на лични и тоя път ще ме обвинят, че вече освен за пансим и драгозов, работя и за АИГ.
Форе, ти това че и без дросел е възможно инвертор да работи добре с базичен електрод от личен опит ли го знаеш( че нали кендето има дросел), или...
Моя китаец, мисля няма дросел и нямам ядове да си горя норд( тоест май вече с друго не работя) и си имам някаква идея защо е така, но това експертите да го обясняват.
Ако сега си взимах електрожен щях да си купя на АИГ модела от 160 ампера с 100 процента ПВ. Не че ми трябват тия 160 ампера и това ПВ, но то и сега не са ми нужни тия двеста ампера и при моята употреба ПВ-то ми е безгранично, пък 4,5 килограма е много по-добре от 8.
Като цяло, хич не ми дреме кое как работи и защо, мен ме вълнува да нямам ядове и да работи добре.
П.С.
Вносителите на китайците ми е чудно защо никой не вкарва нещата на Jasic.
На хартия нещата им са много впечатлителни, а един от моделите им за Англия работещ на 110-230 волта входящо ми е особено интересен, но и цените им не са никак китайски де.

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: