• 1
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 426
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
gogo7777 - майстор
Колега,ти сложи под общ знаменател всички
При мене е професионално изкривяване :-D . Всички ми изглеждат еднакви. Не ме слушайте :-D . Нямам нищо общо с магазините и не искам да им се бъркам в работите.

ПП.....И аз съм за отделни машини. Виждал съм професионални комбинирани установки, но ценита са доста високи. Предназначени са за големи производства и т.н. За малки цехчета и работилници, не са рентабилни (трудно ще се изплатят)........За що годе приличен бизнес един 200А ММА/ВИГ и един 400А МИГ/МАГ са предостатъчни.
agj - майстор
pansim написа:

Монофазни машини на 200А извадиха китайците...големите имена в тази област се дистанцират от подобни изпълнения. Обикновено се ограничават до 160-170А защото това е разумния предел за захранване от една фаза. Ама китайците не ги интересува...
Предела за максимален ток на монофазните маркови машини е 220 -230 Ам.И се работят без проблем ! ПВ-то в повечето такива машини е 35% на макс.ток.-въпреки това ,много рядко прегряват!
Последна промяна от agj на вт фев 25, 2014 1:48 am, променено общо 1 път.
juvesan - специалист
:?
Вземи един 2,5мм. базичен електрод 7018. Завърти потенциометъра на около 120А, запали електрода и го забучи във ваната. Намалявай постепенно потенциометъра и наблюдавай внимателно дъгата. В момента, в който забележиш и най-малко колебание спри. Погледни скалата и потенциометъра на електрожена колко е и запиши показанието (приблизително на колко ампера е). Без да въртиш нищо сложи 2,5мм. рутилов 6013 и пробвай да го запалиш. Ако успееш да го запалиш ЛЕСНО (условно казано, щото не знам какъв опит имаш), значи машината е калпава или не е настроена добре. Продължи с рутиловия като продължиш да намаляваш плавно потенциометъра до като дъгата угасне. Запиши отново при какъв ток е изгаснала дъгата.

Да наречем първото показание А, а второто показание В. Реши уравнението В х 7018 / А х 6013 = ?. Ако получиш число по-малко от 1, значи, че апарата не е стабилен. Ако е повече от единица значи, че апарата е настроен добре. А най-добре е, когато двете показания А и В са в границата 50-60А. Това е тест само за базични електроди. Не е много прецизен, но е лесен за изпълнение.
Силно съм заинтригуван. При първа възможност ще го направя. Въпроса ми е само един: Не съм сигурен, че имам базичен точно 7018 До колко въпросният тест се влияе от вида на електродите? Айде, те уж всички са стандартизирани, но доколко може несъвпадение на вида електрод да опорочи резултата .. или смисъла е най-вече единият да е средностатистически базичен, а другия рутилов? :?: И последно 10: примерно апарата е стабилен/нестабилен - какво включва това понятие в конкретният случй? Питам, не за да изпитвам или да се заяждам, а защото съм любознателен в определени граници ... :cool:
gogo7777 - майстор
Един НОРТ става за целта. Това е само условна закономерност /така са го измислили/.....и аз се чудех когато го научих, защо именно тези числа се ползват ама.....ако са ми го обяснили съм го забравил....... :-D

ПП....трябва да е базичен нестабилизиран електрод. Стабилноста се изразява в това да се потдържа постоянна дъга при номинални токове, както и гъвкавост при промяна на дължината и.
Предела за максимален ток на монофазните маркови машини е 220 -230 Ам.И се работят без проблем ! ПВ-то в повечето такива машини е 35% на макс.ток.-въпреки това ,много рядко прегряват!
200А е много за монофазна машина та камо ли повече. Това са приблизително 5 киловата /та и повече/ и 23А от мрежата. Като добавим и първоначалното пелене на електрода, кво става с бушона в таблото.....трябва отделна инсталация за апарата :-D ПВ-то тук няма отношение....
agj - майстор
gogo7777 написа:
Един НОРТ става за целта. Това е само условна закономерност /така са го измислили/.....и аз се чудех когато го научих, защо именно тези числа се ползват ама.....ако са ми го обяснили съм го забравил....... :-D

ПП....трябва да е базичен нестабилизиран електрод. Стабилноста се изразява в това да се потдържа постоянна дъга при номинални токове, както и гъвкавост при промяна на дължината и.
Предела за максимален ток на монофазните маркови машини е 220 -230 Ам.И се работят без проблем ! ПВ-то в повечето такива машини е 35% на макс.ток.-въпреки това ,много рядко прегряват!
200А е много за монофазна машина та камо ли повече. Това са приблизително 5 киловата /та и повече/ и 23А от мрежата. Като добавим и първоначалното пелене на електрода, кво става с бушона в таблото.....трябва отделна инсталация за апарата :-D ПВ-то тук няма отношение....
Ето 2-ва примера за монофазни маркови (и то от най-марковите ) :razz: машини с над 200Ам: http://www.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID ... eb_low.pdf
http://www.kimex-bg.com/?q=node/102
С тая втората работя всеки ден !
Sof - специалист
gogo7777 написа:
200А е много за монофазна машина та камо ли повече. Това са приблизително 5 киловата /та и повече/ и 23А от мрежата. Като добавим и първоначалното палене на електрода, кво става с бушона в таблото.....трябва отделна инсталация за апарата :-D ПВ-то тук няма отношение....

Как точно е правилно да се смята тази консумирана мощност ?
200 А х 70 Волта(изходно напрежение) или по какво ? Как получи тия 5 Киловата тоест ? Аз не можах да ги докарам до 5.

Относно бушона- трансформаторният Кра-Кра е до 170 реални, нали ? При всяко едно превключване на галетният 25 ампера -автоматичен избива като тапа ! След като се смени с 25 стопяем-работата почва. А 200 амперовия Китаец или 160 или колкото е там - не бара автоматичният бушон и при 4 мм електрод и при залепване на базичен електрод.
gogo7777 - майстор
Аз го смятам не за напрежението на празен ход, а на напрежение при заваряване. Обикновенно е около 20-25 волта. За инверторите обаче не съм сигурен какво има от двете страни на трафа.
pansim - майстор
agj написа:
Ето 2-ва примера за монофазни маркови (и то от най-марковите ) :razz: машини с над 200Ам: http://www.fronius.com/cps/rde/xbcr/SID ... eb_low.pdf
http://www.kimex-bg.com/?q=node/102
С тая втората работя всеки ден !
Колега по форум - това че работиш всеки ден с тази машина е добре. Но - чети сега какво ще напиша АМА ВНИМАТЕЛНО:
200А имаме в режим на заваряване с аргон и нетопим волфрамов електрод. Поради спецификата на аргоновата среда, напрежението на дъгата е по-ниско, и съответно мощноста която се консумира от мрежата е по-малко. И тук говорим за машини с коректор на фактора на мощноста, нещо което при китайците в популярния за България ценови диапазон го няма!!!
И за да не съм голословен - ето таблицата всеки може да я види!
Мощноста в режим на РЕДЗ при 180А е по-голяма отколкото в режим ВИГ на 230А!!! Хората си имат стандарти и ги спазват! Ама на нас ни дай 300А от еднофазен инвертор... :-D

Ако има още някой който не е разбрал, ще обясня отново и подробно :partyman:

Прикачен файл

untitled.JPG
Тани - модератор
Вече ти отговориха на повечето въпроси в двата предишни поста. Прочети ги дакато ги разбереш.

ПП жокер : първична намотка, вторична намотка, различни напрежения
ППП за 200А погледни картинката дали, ако на инвертора на Kemppi струващ над 8000 лв му дават, да работи до 180А , дали твоето китайче, изкарва 200 ? То и само от падането на предпазителя си личи!
  • 1
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 426

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: