Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
agj - майстор
bigdragon написа:
agj написа:
.....
При 50V напрежение могат да се палят само рутилови "меки-дървени" електроди не, че и базичните "стоманени" не се палят, но изискват голям майсторлък...
Проблема при работа с базични електроди не е променливото напрежение, а ниското напрежение на празен ход на "пернишките саксии".
Две напълно противоречиви мнение на един същ човек :?:
Добре е да посочиш къде е противоречието?
ПП Даже пълното противоречие...
Интересното е че цитираш само част от това което си написал !!!!
Разгледай си двата поста, анализирай ги и ако след анализа установиш че няма противоречие ,то тогава нещата стават още по сложни и объркани ! :-D И ще трябва да ми отговориш защо си написал че моето твърдение е Дрън,дрън :?:
agj - майстор
pansim написа:
Като казвам че четете както дявола Евангелието - не ми вярвате :-D :-D :-D

agj - случайно да забелязваш че едното твърдение се отнася до ПРОМЕНЛИВОТОКОВ електрожен?
А? :lol:
Ми не !И двете се отнасят за ПРОМЕНЛИВОТОКОВ електрожен!!!
Даже автора казва че няма противоречие :shock:
pansim написа:
Понеже ми омръзна, ще пиша за в бъдеще само по темата а тя е ИНВЕРТОРЕН ЕЛЕКТРОЖЕН
Никакви паления, електроди и др. подобни.
Направете си тема и там си разговаряйте. Даже и темата за заваръчна маса оцапа въпросния agj.
Това от мен. Ако има конкретни въпроси по проблеми с инверторите - добре, ако не, не ме бройте в споровете си от тук нататък!
Не мисля че трябва аз да правя тема !В случая аз съм тъпия и нищо не разбиращ ,а ти си многознайкото и за да покажеш бликащите от теб знания би трябвало да направиш тема и да обясниш всичко ясно и подробно - за всякакви паления, електроди и др. подобни, на инверторни и променливотокови електрожени !!Аз съм приключил с правенето на теми ! [-X
bigdragon - майстор
agj написа:
.... !!Аз съм приключил с правенето на теми ! [-X
Явно сте приключил и с четенето на книги...
Аз не се срамувам от името си и това, което правя.
В профила ми пише с какво се занимавам, какви са ми интересите,
както и аватара ми е актуална снимка, а подписа ми е моето име... :supz:
За Вас не знам?
Аз пък приключвам отношенията си с Вас. :partyman:
gogo7777 - майстор
На Бай Танас му бе отговорено конкректно и точно от bigdragon и pansim
много благодаря за телефонния номер .утре ще се обадя
agj - майстор
bigdragon написа:
agj написа:
.... !!Аз съм приключил с правенето на теми ! [-X
Явно сте приключил и с четенето на книги...
Аз не се срамувам от името си и това, което правя.
В профила ми пише с какво се занимавам, какви са ми интересите,
както и аватара ми е актуална снимка, а подписа ми е моето име... :supz:
За Вас не знам?
Аз пък приключвам отношенията си с Вас. :partyman:
Изключително ми е интересно кой от моите отговори предизвика у ВАС тази реакция ?!С нищо и по никакъв начин не съм изразявал никакво лично отношение към ВАС!
Относно книгите -наистина отдавна съм спрял да чета книжики с приказки на децата си , :-D те са достатъчно големи да си ги четат сами....а вече дори да се занимават и с разни други неща!!!! :-D :-D :-D
Ако имах под ръка нужната техническа литература която да хвърли по ясна светлина по разисквания казус с удоволствия бих я споделил ....аз тайни от от"кухнята"?нямам :-D !
Та затова се поразрових из безбрежното интернет пространство и открих някой макар и не толкова подробни но все пак интересни материалчета:
Токоизточници

За захранване на дъгата се използват източници за променлив (заваръчни трансформатори) или постоянен ток (заваръчни преобразователи и заваръчни изправители).

Заваръчният токоизправител се състои от трансформатор, от блок с изправители и често от електрически дросел за регулиране на пренасянето на електродния метал в заваръчната дъга. Според начина на електродъгово заваряване бива с падаща и с твърда (или леко възходяща) волтамперна характеристика.

Заваръчният трансформатор е еднофазен понижаващ трансформатор, на който първичната и вторичната намотка са разделени на двете ядра на магнитопровода, за са се получи голямо разсейване на магнитни поток. Магнитната връзка между намотките на трансформатора може да се измени плавно чрез преместването на специален магнитен шунт, поставен между ядрата. Така индуктивните съпротивления на разсейване на трансформатора имат стръмно падаща външна характеристика.

Източниците за променлив ток са по-разпространени. Заваръчните трансформатори са по прости за експлоатация, по-дълготрайни и с по-висок коефициент на полезно действие в сравнение със заваръчните преобразуватели. Източниците за постоянен ток се предпочитат когато трябва да се повиши устойчивостта на горене. По този начин се подобряват условията на заваряване в различни пространствени положения.



Източниците за захранване на заваръчната дъга трябва да удовлетворяват следните изисквания:

1. Напрежението на празен ход (напрежението на изходните клеми на токоизточника при отворена заваръчна верига), трябва да бъде достатъчно за запалване на дъгата, но да не превишава стойността, безопасна за заварчика 80 V.

2. Мощността на токоизточника трябва да бъде достатъчна за захранване на дъгата с необходимия по стойност заваръчен
ток.
3. Източникът за захранване на дъгата трябва да има устройство за плавно регулиране на тока в необходимите за
заваряване граници.
4. Източникът за захранване на дъгата трябва да има малка маса, размери и ниска цена и да бъде удобен за експлоатация.

Източникът се избира в зависимост от волт-амперната характеристика на дъгата, съответстваща на приетия метод на заваряване.

Ето източника на информацията: http://www.castingarea.com/education/nt/tm07.htm

И още нещо интересно :

Заваръчен апарат по технологията Inverter GYSMI 131 за заваряване с електроди: рутилови, чугунени, от неръждаема стомана и др.
............
Мигновено влизане в работен режим благодарение на високото напрежение на празен ход на източника на захранването.
Ето източника на информация : http://avtomobili-pod-naem.xn--80ashkke ... 130&lang=1
Аз оставам без коментар !А всеки които се интересува от спорния казус може да си направи съответните лични заключения !!!

Сега следва най интересната находка от среднощната обиколка в безбрежното Интернет пространство, написана в един друг форум от нашия скъп съфорумец Пансим :
pansim написа:
Под 60 волта на празен ход, си е мъка за базичен електрод......., а алуминиевите изискват поне 75 волта...
=D>
Така че, Бай Танасе извода е че: по високото напрежение на празен ход освен че било важно за ръждиви детайли ами то било важно и за работа с по специални елктроди ....... :-D И ако имаш намерение да работиш с някакви специални електроди ще трябва да се насочиш към електрожен с възможно по високо напрежение на празен ход!!!!
Лека вечер !
joe007 - специалист
Гледам че се е заформил спор (а там се ражда истината) и без да се включвам в него ще вмъкна следното което си мисля че много хора знаят , но има и такива на които ще им стане интересно и ще си отговорят на някои от въпросите.

Заваръчната дъга реално е газов разряд. Протичането на ток в газовете се извършва благодарение насоченото движение на положително и отрицателно натоварени носители (йони и електрони).
Носителите на заряди (електроните) се емитират от металите:
- при стайна температура те образуват тънък слой близо до повърхността на метала;
- при по-висока температура количеството на емитираните електрони силно нараства благодарение на така наречената термоелектронна емисия.
- при увеличаване на напрежението нараства и делът на автоелектронната емисия. В повечето случаи тя нараства при окислени метали.
За емитирането на електрони от повърхността на метал или отделянето им от атом или молекула (йонизация) е необходимо извършването на определена работа. Като мерна единица се използва eV (електронволт това е работата, която извършва един елементарен заряд - един електрон - при преместването си в поле с потенциална разлика 1 V). Работата за емитиране на един електрон от повърхността е различна за различните метали. Окисите на металите притежават също малка работа за емитиране на електрони, поради което често мястото за „прескачане” на дъгата е на окислени участъци.
При кратковременно прекъсване на дъгата (напр. при преминаване през нулата на дъга с променлив ток) плътността на носителите на електрически заряди рязко намалява. При газове с висок йонизационен потенциал (напр. аргон) не може да се поддържа стабилна дъга с променлив електрически ток без използването на спомагателни средства за нейното запалване.
При електржена и заваряване с променлив ток дъгата се стабилизира чрез прибавяне в обмазката на вещества с малък йонизационен потенциал TiO2 (рутилови електроди). Повторното запалване се затруднява при наличието на флуориди (базичните електроди). Това последното е и основната причина за невъзможноста да се използват базични електроди при използване на променлив заваръчен ток.
agj - майстор
Изображение ,JOE 007!
Рядко пишеш тук,но винаги точно и навреме ! :partyman:
reingar-x - специалист
Здравейте на всички,някой знае ли нещо за инверторните машини на фирмата Mahe?
agj - майстор
reingar-x написа:
Здравейте на всички,някой знае ли нещо за инверторните машини на фирмата Mahe?
Сега пък такъв ли ще си купуваш !? :lol:

Тема "Избор на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: