Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
sasim - специалист
Здравейте, трябва да заваря малък чугунен детаил, който се счупи размерите са му 5 см/3см/4см разполагам с 130 амперов електрожен и 150 амперово телоподаващо.Мога да взема назаем и газова горелка от един прятел( чувал съм, че се нагрява)
torbalan - Дървен философ
важен ли ти е детайла?

мога да те насоча към човек, дето ще свърши работата...

ако просто ти се експерементира - освен нагряването на чугуна, ползват се специални електроди - мисля, че никелови бяха...
охлаждането на детайла също беше важно, ако не ме лъжат спомените :)
sasim - специалист
Ами да детаила всъщност представлява гайката на едно менгеме( Винта минава през него, нарязана е резба и детаила е закрепен на стационарната половина на менгемето и чрез навиване на винта в този детаил другата челюст на менгемето се събира)Мале как го обясних дано да сте ме разбрали.Та днеска отидох при един стругар да го питам дали може да ми го изработи от стомана, но той каза че неможе и ме прати при някакъв човек който каза че за 20 лв ще ми го завари, незнам дали е много, но на мен ми се видя много за 3 см. шев.
sek.1 - специалист
Нищо няма да стане ако е от китайските менгемета усилието там е голямо и да го завариш след време пак ще се счупи . По добре намери някой по грамотен стругар да ти направи стоманена аз така ги лекувам китайските менгемета слабо място им е винта и гайката иначе не са лоши.
stivemaster - майстор
Здравей колега ще те разочаровам в два аспекта на проблема :
1. Детайла който описваш е подложен на силно натоварване така че трябва да се завари перфектно от друга страна това предполага скосяване на допирнитр повърхности от там ще ти избяга канала на резбата отиваш на стругарска работа .... аз не бих се хванал.
2. Чугуна бива три основни вида и няколко подвида и избора на електрод ще ти е проблем Препоръчвам на Бьолер но трябва подгряване предварително и не е за всеки.Основен проблем при теб електродите дето описвам са за прав ток.
sasim - специалист
Да от тях е много ми харесваше, че челюстите му се разчекваха доста.По скоро ще намеря някои да ми направи втулката с резбата и после аз ще си я заваря към основата.Когато и двата детайла вече са от стомана няма да има проблеми със заваррката.С телоподаващото ще стане. Мисля преди това да се пробвам да го заваря старото да видя колко ще изкара.
sasim - специалист
Подгряването до червно ли се прави?Мога да намеря и правотоков електрожен.
sek.1 - специалист
Тия менгемета са копие на немско матричарско менгеме от втората световна война . На вилата в гаража имам такова останало от дядо ми който го е купил някъде през тоя период. Съществената разлика е че гайката е бронзова набита в стоманен държател и за повече от 60 години експлоатация нищо не е мръднало а на китайските гайката е от обикновен СЧ лят в пръст. Въстановил съм поне десетина такива потрошени китайци лошото е че като му направиш хубава гайка се къса винта защото и той е от нещо като арматурно желязо. Най удачно става като му се насади винт и гайка от българско менгеме. Стругарите бягат от тия гайки защото трудно се хваща стъпката на резбата на китайците и после трудно се прави профилен нож за вътрешно престъргване и в крайна сметка трябва да ти вземе като пари повече от колкото струва менгемето.
iavord - специалист
Ако е на 2-3 парчета детайла защо не помислиш за лепене. Почистваш перфектно, обезмасляваш и лепиш. Има лепила, дето става почти като заварено с тях.
torbalan - Дървен философ
то заварено не е ясно колко ще изкара, а с лепило...

Тема "Как се заварява чугун?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: