• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
От какви сплави могат да се леят вкъщи ей такива джвъчки?
И да не съдържат никел

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (19 KиБ) Видяна 3081 пъти

Прикачен файл

1.jpg
gogo7777 - майстор
От алуминий, сребро, бронз. В домашни условия точно тези джвъджки не може да се отлеят...трябва леярска машина за леене под налягане.
torbalan - Дървен философ
Не е невъзможно, но няма и лесно да е...

Директно в леярска пръст се съмнявам да стане. Ако се лее в леярска пръст ще има много дообработване.

Не знам какво ще се гони, но в леярска пръст може да стане, като се направи горната част на формата висока, а отвора през който се налива метала малко по-широк... Бих направил и малка дупчица над всяко голямо топче в края дето са, така че да съм сигурен че са пълни....

Добра тънколивкост има и оловото, а се топи лесно...

Другия вариант е да се направи модел от восък, после гипс, като стегне - лее се в гипса. Мисля, че разтопено олово няма да повреди гипса. Тук за отвора важи същото... Може и 20 и повече сантиметри да се направи.

Човек, дето не е работил с разтопен метал трябва да е много внимателен.
edemy2001 - специалист
Това се лее само по методите на златарите. С восъчен модел в гипс, изпичане на гипса, за да изгори восъка и след това центробежно леене. За леене с леярска пръст просто не става! Твърдя това от собствен опит - http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 20#p705589 В клипа по-долу се вижда как става цялата работа.
Може да се отлее от злато, от сребро или от ЦАМ. Но това с ЦАМ-а е само ако няма допир с открита човешка кожа. В противен случай трябва да се посребри и то дебело. ЦАМ-а е чувствителен към влага, киселини и соли, които ги има в потта и първо може да предизвика алергии също както никела, и второ по предмета ще се образуват тъмни петна с обилно количество соли.
https://youtu.be/_GZ0C3I4-FQ
gogo7777 - майстор
Втория детайл може да се отлее центробежно, но в домашни условия едва ли с леярската прашка ще се постигне добра отливка. Естествено говоря за леене в гипс. Първия детайл не е за леене....или се сече или галванично се изработва от мед или сребро. За да се бяга от никела, вероятно става въпрос за накити и то по-скоро за обеци.... :)
torbalan - Дървен философ
Всъщност за какви размери става дума???
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Картинките ги дадох съвсем примерно. Сава дума за плоски, еднолицеви дребни нещица. В досег с човешката кожа. Без претенции за качество.
torbalan - Дървен философ
В такъв случай трябва да тръгнеш от избора на материала...

Ако са много дребни - коване и щанцоване може да е по-добро решение...

При всички положения без проба/грешка няма да мине...

Щом ще е в досег с кожата - мисля, че трябва да е от благороден метал...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
torbalan написа:
В такъв случай трябва да тръгнеш от избора на материала...

...
Е, аз какво питам :-)))))
horgasz - специалист
Не ми е много ясно защо не трябва да съдържа никел, но преди много години работех при един бижутер и той правеше гривни, пръстени, обеци и всякакви дрънкулки от алпака.
  • 1
  • 2

Тема "леене в къщи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: