Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
gogo7777 - майстор
За диаметъра на резбата се ориентирай по вътрешния диаметър на плашката. С бургии, болтчета, дорници или мери с шублер ако е възможно. Ето ти инфо за всички видове резби.....
Прикачен файл:
Резби.part1.rar
(976.56 KиБ) Свален 365 пъти
Прикачен файл:
Резби.part2.rar
(976.56 KиБ) Свален 166 пъти
Прикачен файл:
Резби.part3.rar
(976.56 KиБ) Свален 149 пъти
Прикачен файл:
Резби.part4.rar
(909.48 KиБ) Свален 179 пъти
mitko64 - майстор
Благодаря много! Според таблиците които си качил страховете ми за инчовите резби били неоснователни- явно само с резбомера, според стъпката, ще се ориентирам. С метричните явно по ще се мотая. Oсобено с тези с нечетен брой резци, няма как да премеря вътрешния диамерър с шублер.
gogo7777 - майстор
няма как да премеря вътрешния диамерър с шублер.
Има как, ама си е играчка :-D

За тези с 3 резеца, може да измериш с шублер хордата (растоянието между центровете на два съседни резеца....общо са 3 хорди)
Може да си ги смяташ така D = L / 0,866
Където L е дължината на хордата, а D е диаметъра на търсеният от теб отвор.

Примерно плашката е с три резеца и си измерил хорда 5,75мм., по горната формулка получаваме вътрешният диаметър на плашката. По таблицата сравняваме и установяваме, че плашката е за резба М8

5,75 / 0,866 = 6,64мм (приблизително отговаря на резба М8)

За плашка с 4 резеца мериш директно диаметъра
За плашка с 5 резеца делителя е 0,588

Резултатите са приблизителни, защото съм закръглял, а има и хлабини. Но за твоя случай десети или стотни от милиметъра, не те бъркат.
Pgv64 - специалист
Ето ви един стар шлосерски трик-От външният диаметър на резбата вадиш стъпката и това е отвора за резбата! Пример : Резба М10 сандартна- стъпка 1,5 -- 10-1,5 =8,5 . ф8,5 е отвора за резбата! Важи за всички видове резби и ситни и нормални! :-D
mitko64 - майстор
Благодаря още веднъж за съветите(последнит е по скоро за метчици)! След празниците ще се заема със задачата. Ако има неясноти, ще питам за уточняване. Дайте идея за органайзер за плашки(много са , а сигурно се и дублират), а също и за въртоци( стругарските услуги не са ми проблем)! Намират ми се парчвта дебелостенни тръби Ф50-70 и Ф34-48. Дали ще станат за въртоци? Гледам има и големи плашки, явно за тръбни цолови резби, на тях какво да пригодя? Иначе имам няколко кекави върточета за малки плашки( май до М10).
gogo7777 - майстор
Ето поиграх си малко за нагледност....плашката, диаметъра за който говоря и изчисленията
Прикачен файл:
HOR.JPG
HOR.JPG (67.44 KиБ) Видяна 2405 пъти
За органайзер има хиляди варянти. Според това колко често ги ползваш и характера на работилницата. Хубаво е по-често ползваните плашки да си висят някъде барабар с въртоците. Щом нямаш проблеми със стругарите направи си повече въртоци.

Помисли как да си надпишеш плашките щом са се заличили надписите. С мултифункционална машинка примерно и диамантено борче или нещо подходящо.
mitko64 - майстор
Днес направих инспекция на стругарната на тъста- балаванки, тучове и тръби дал господ! Само не знам при въртиоците, дали три отвора за пристягане на плашките е задължително да правя на заготовките( малко е играчка с колонната бормашина), или мога да мина с един. Иначе мисля. пробиване диаметрално и нарязване на резба на заготвките и пръчките за въртене, навиване на гайки и заварка към заготовките.
Pgv64 - специалист
Спокойно минаваш и с един стопер! :-D
mitko64 - майстор
Eто ги и моите съкровища, почти завършен проект.

Прикачен файл

IMG_0161.jpg

Прикачен файл

IMG_0160.jpg

Тема "Плашки и метчици с малки диаметри" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: