Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
profesionalist_wood - майстор
Стегнах я с перчатката,но не се спуска нагоре-надолу,а и пък е като е стегната не върти изобщо :? Скоростите се сменят с преместване на манивелата, едната е с по-бавна,другата по-бърза
miliad - майстор
И аз имам подобна антика. Само че вашите са маничета пред моята. При моята колето над самата бормашина се явява като маховик и е около 60-70см в d. Спускането надолу е решено чрез система от зъбни колела и се задвижва от въртенето на оста на патронника. Интересна е. Кога ли ще имам време да ида на село да я снимам, не знам!
profesionalist_wood - майстор
Колега, аз разгледах стотици снимки в нета, и извода е че този модел, е характерен за 30-те години на 20 век. :? Дори си мисля да заменя някои пластмасови инструменти с истински отпреди 100 години,защото днешните нищо не струват. Като знам че зъбчатите колела на бормашините Хитачи се изронват на втория месец....хич не ми е оферта

Ето улея преди патронника, значи е от сваляемите, ама не моем да разгадая механизма му на движение :lol:

Прикачен файл

IMG_9234.JPG
IMG_9234.JPG (76.39 KиБ) Видяна 2310 пъти

Прикачен файл

IMG_9233.JPG
IMG_9233.JPG (66.63 KиБ) Видяна 2310 пъти

Прикачен файл

IMG_9232.JPG
IMG_9232.JPG (83.43 KиБ) Видяна 2310 пъти

Прикачен файл

IMG_9231.JPG

Прикачен файл

IMG_9230.JPG
IMG_9230.JPG (111.51 KиБ) Видяна 2310 пъти
mitko64 - майстор
Ако те разбирам правилно под улей визираш надлъжния канал на шпиндела. При мене по него се движи надлъжно на една дълга шпонка с два издатъка, които зацепват едната или другата двойка конични колела( пиньон и корона, зацепването е на пиньончето), а другата двойка се върти паразитно. Маховика е набит конусно на една тръба с вътрешна резба, която долу лагерува на аксиален лагер( досущ като на волана на велосипед). Горното и лагеруване е на бронзова пурия( отстрани има отвор за масльонка) на корпуса и нещо като текстолитова втулка набита на тръбата. шпиндела е зашплентен за една втулчица с външна резба, която може да се навива навътре в тръбата с маховика и да движи шпиндела нагоре в тръбата или надолу извън н ея, според посоката на въртене. При добре смазана путия текстолитовата втулка се хлъзга по пурията и шпиндела се върти заедно с тръбата и маховика без да се спуска или вдига. Ало пристегнем или пртиснем текст. втулка увеличаваме триенето и се върти само шпиндела с втулката с външна резба, която почва да се навива или развива вътре в тръбата с маховика и шпиндела с патронника се премества нагоре или надолу.
mitko64 - майстор
В този клип http://vbox7.com/play:a1a54478fb ми харесаха две идеи- ползването на шестограм и предавката за вдигане и сваляне на автомобилно стъкло. Иначе изпълнението търпи много критика.
Sharkolia - специалист
Какви параметри е най-важно да гледаме докъто копуваме колонна бормашина?
griffin - майстор
Работен ход , колко висичината от масата до патронника, максимална дебелина на свредлото, мощностр, липса на луфтове :-)
mitko64 - майстор
От два месеца събирам железа и идеи за направи си сам, но не от тези със стойка, а класическа с подвижен шпиндел.
dimitar g - помощник
Преди време и аз доста търсих патронник с резба (помня, че беше "ситна" )само че, за борапарат, но казаха, че бил стар стандарт и са спрени от производство. Купих патронник на
конус и от там при стругар да му направи същата резба и проблема се реши, според мен няма смисъл от преходници.

честита Коледа от мен и весело посрещане на новата година

Тема "Настолна (колонна) бормашина." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: