• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 20
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Фитилчо - майстор
Чугуна ще се счупи, няма как да издържи за Наковалня ;)
profesionalist_wood - майстор
Май си спал в часовете по технология. Има чугунени наковални с стоманена плоча отгоре и не са за интезивно коване а е за цветни метали
novgradski - специалист
По принцип релси,зъби на каменотрошачки,звено на верига (на верижни машини),наковални ...се правят от манганова стомана (Хадфилдова)...."колкото я чукаш - по здрава става",но не е като "клепането" на коси и мотики.Колкото до чугуна -има и колянови валове (на старите Волги),но е темперован.
(извинявам се за спама -темата е за ножове)
stan73 - майстор
Аз също нямам читава наковалня (ползвам една стоманена плочка 12 на 12 см с дебелина 2 см, но не е особено удобна) и преди малко повече от половин година ми хрумна, че може да стане за наковалня парче релса (изглеждат ми достатъчно масивни и солидни, а и разбрах, че са от много сериозна стомана), но засега не съм намерил...
danaec - специалист
Моята е чугунена, както казва profesionalist_wood.Обаче вече е на 2 парчета :-D
stan73 имам 1 м релса, ела и си отрежи колко ти трябва, но кото гледам от къде си по добре да си купиш наковалня :-D
stan73 - майстор
danaec написа:
Моята е чугунена, както казва profesionalist_wood.Обаче вече е на 2 парчета :-D
stan73 имам 1 м релса, ела и си отрежи колко ти трябва, но кото гледам от къде си по добре да си купиш наковалня :-D
Благодаря за предложението. :) Наскоро си купих парче релса (към десетина кила) от една морга за по левче килото. Още не съм я ползвал, но ми се струва, че ще върши работа. Парчето е дълго около педя, педя и нещо... Аз ходих да питам дали имат наковалня за продаване, но нямаха, предложиха ми релсата и я купих. Изглежда яка, а и доста тежи като за големината си (вероятно е истинска, освен това има леки вдлъбнатинки отгоре, може-би вече някъде са я ползвали за наковалня).
stan73 - майстор
Всяка подобна информация е полезна. Благодаря ! :)

На вторият линк в темата има снимка на нож, който напомня на моят:
http://popgun.ru/files/g/5/orig/2662761.jpg

И Блякфиилд правят нещо подобно...
Моят обаче най си ми харесва. :)

Новият ми проект е, че почнах да правя пак от ресорна москвичова стомана нож за рожденият ден на гаджето ми (съобразен и с нейната по-малка ръка). Ще е подобен на моят (а тя за сега е една от малкото жени, които познавам и си падат по ножовете (а и тя ме помоли да и направя, че много и харесал...). (обаче много тегаво се работи с тази стомана, хем дадох парчето да ми го разкалят, хем мнооого бавно се шлайфа с лентовия шлайф, повече загрява, отколкото да се отнема)
vinkelmen - специалист
И аз преди години правих много подобен на показания нож, но отворите на дръжката бяха три, всеки с различен диаметър, като най-малкия е в края. Изработих ножа от ШХ. След изковаването пуснах шината на плосък шлайф. После оформих контура с ножовка и заигра пилата, после камък и накрая безброй шкурки. След закалката - отново безкрайно шкурене, полиране и ..... черешката на тортата - обемна ерозия, върху дръжката. Получи се изключително красив шагрен. Отличен нож, но след години жената му разказа играта с едни домати....
stan73 - майстор
Така е, с тях зле, без тях още повече...
Преди време на едно нощно плажно парти щяхме да правим голяма салата за всички. Имаше много зеленчуци и огромна купа (дуралексова), но се оказа, че нямало ножове. В колата си държа едно Бако (което съм полирал и бръсне (вярно, води се бюджетен нож, но си е добър...)), та го дадох на едната маца да реже домати и т.н... Като ми го върна после с две яки щтръбки, направо ми развали вечерта. :( Не знам къде е успяла да го удари (предполагам в ръба на купата)...
Също много се вбесявам, когато наостря някакъв нож (а и даже и да не съм го острил аз, стига поне да е читав) и след това видя някоя жена да реже директно в чинията с него.
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 20

Тема "Самоделни ножове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: