• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 20
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
mitko64 - майстор
ZEDYCUS написа:
mitko64
Не знам заводската закалка достаъчно твърда ли е за режещ ръб. Иначе скоса на клина мисля на точилото с вода(скоро си правих такова с двигател от пералня) да се не отвърне.
Може ли да те помоля за една две снимки на точилото, че и аз съм решил да правя нещо подобно, имам двигател(ще ползввам бавните обороти), ос и камък голям фи 35.
Скоро правих полировачка от един стар зверски окълцан бг. шмиргел. Тамън е за темата. :-D
Kато отида до село ще снимам. Иначе като описание ползвам двигател от стара автоматична пералня, включен на бавните обороти, даже се реверсира. Ремъка се опъва от тежестта му, даже понякога га понастъпвам да нe буксува. Ползвам и голямата шайба от пералнята, разположена над двигателя, лагерувана от двете страни, на същата ос е закрепена още една по- малка шайба и с ремък се предава на втора малка шайба(тука вече можем да изберем предавателното число- оборотите). вече на оста на точилния камък. Всичко това за да не пречи голямата шайба при точене на дълги детайли- брадви, мотики. Вала на камъка е лагеруван на три места- от двете страни на камъка и след шайбата. Всички лагери са с отвор 20 мм, черупките са от тръба със заварена дебела шина с отвори за закрепване. Камъка аз съм си го правил от Брусенски камък( навремето попадна едно голямо стъпало и го нарязахме и си го разделихме с колегите) с диаметър около 30 см., широко около 10 см. Под него е закрепена с болчета за винкеловата конструкция срязана 20 литрова туба( с монтиран отдолу 3/4 сферичен кран за източване. Всичко това е разположено на винкелова конструкция, като маса, отляво има даже чекмеджета. Облицовано е с ламарините на пералнята, особено внимание при облицоването е обърнато на двигателя и лагерните черупки, да не влиза вода. Пусковият бутон ми е превключвател от стара печка- даже реверсира.
Последна промяна от mitko64 на нед сеп 15, 2013 10:52 pm, променено общо 1 път.
mitko64 - майстор
Ето снимки:

Прикачен файл

IMG_0042.jpg

Прикачен файл

IMG_0041.jpg

Прикачен файл

IMG_0040.jpg

Прикачен файл

IMG_0039.jpg

Прикачен файл

IMG_0038.jpg
ZEDYCUS - майстор
:partyman: Мерси за снимките, нещо подобно ми се въртеше из главата, но друго е да го видиш на снимка. :prayer:
stan73 - майстор
Готино се е получило, адмирации ! :)
vvg - специалист
Такова нещо,но само на рька,без мех.преса гледах по някаква тв,за изработка на самурайски мечове-30/тридесет /слоя изковани и изтьнени един вьрху друг....
nikolovvd - майстор
Самурайските мечове, мисля "Катана" се наричат, на ръка се правят доста време. Те и затова струват колкото последен модел Мерцедес, а ако е с история от преди 500-600 години правен от определен майстор - за две Ферарита пари може и да не стигнат, ако въобще се продава. Говорим за няколко стотин слоя.
Последна промяна от nikolovvd на пон окт 14, 2013 9:01 pm, променено общо 1 път.
stan73 - майстор
Има даже български кадърни майстори, правещи качествена "дамаск" стомана (аз поне се сещам за така наречения "Дядо Благо" (Петър Генов)).
http://diadoblago.ucoz.net/photo/loven_nozh/1-0-2
Доколкото съм чел и изгледал няколко филма изисква наистина много сериозни познания, умения и време, а и на времето са правени от малко на брой, но многоуважавани майстори, като най-добрите екземпляри били подарявани на императора. Нормално е да са скъпи...
stan73 - майстор
VLADO66 написа:
Малко извън темата-някой имал ли е досег с керамични ножове?
От четвъртък в новата брошура на ЛИДл пише, че ще има няколко вида керамични ножове.

http://www.lidl.bg/cps/rde/www_lidl_bg/ ... ail&id=582

На вид сякаш са добри и цените изглеждат добри като за такива...
danaec - специалист
Изображение
Изображение

Една малослоика, че е по шарена :-D .Снимките са лоши но се вижда горе долу :lol:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 20

Тема "Самоделни ножове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: