• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 20
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
stan73 - майстор
Danaec, много яко, много готина клубна среща ! :)
Ходил съм на срещи и сбирки на 3 автоклуба и на 2 форума за компютърни маниаци и 2 фотоклуба, но не бях виждал досега клубна среща на ножари.
filmatoplo - майстор
На такава среща сигурно не се пие :? :-D .
gogotattoo - специалист
"Който има желание да се заразава с ножарската болест - две са местата - knives.bg и metalblade.eu - от пиле мляко има - информация събирана с години"

Форумите са три, но понеже Брадли е причината за появяване на трети форум, в който той има забрана за участие, затова и не го брои.

Третият форум е : bladeforum.bg

П.П. И много внимавайте със съветите на Брадли, обсял е всички форуми с подвеждаща информация за заточване на ножове - ловджийски форуми, бушкрафтърски форуми, офроуд и горните два ножарски; все още не съм го срещнал другаде, но където го срещна съм длъжен да ви предупредя...
Приятно сърфиране!
al4o - специалист
А Аз се чудя как Брадли го няма във Блеидфорума :) Даже малко го взеа на майтап като им го споменах преди време :)
zmiori - специалист
Етого и моето ножле.
Изработен е с един кекав ъглошлаиф и стара дрелка. Само мерака е нов и много.

Прикачен файл

IMG_20140217_164707.jpg

Прикачен файл

IMG_20140217_164737.jpg

Прикачен файл

IMG_20140217_164834.jpg
stan73 - майстор
Готин е, а от каква стомана го направи ? Как го закали, после отвърна ли го поне малко, за да не е крехък ?

А ето това сътворих преди няколко дни от един звездогаечен ключ (четиринадесетка), който според мен беше презакален (аз и още двама приятели си бяхме купили преди доста време такива комплекти, и на всички ни се счупи "звездата" на "четиринадесетката"). Направих го с ъглошлаиф, шмиргел и лентов шлаиф. Получи се прекрасно много остро (бръсне), и много здраво ножче от инструментална стомана с дуракоустойчив скос "конвекс", което същевременно е и гаечен ключ 14.
Шлайфах много бавно и внимателно, за да не го прегрея и разкаля, като през няколко секунди охлаждах. Надявам се леко да съм го отвърнал, за да не е "трошлив". За направата отидоха към 3 часа (но от друга страна е толкова изморително, че същият ден почти нищо друго не мога да правя, но не съжалявам, стана готино ножче, а е и рядкост (не познавам друг с такова)... Главата на ключа стои добре в дланта и така предотвратява изплъзването на ключа и порязване, че ножчето стана прекалено остро. На снимката се вижда ножчето и с няколко обръснати току що косъмчета от гърбът на дланта ми.
Ето и самото ножче:

Прикачен файл

DSC03117.JPG

Прикачен файл

DSC03115.JPG
shotik - майстор
Stan73,хареса ми идеята ти ,вероятно ще опитам и аз с някакъв счупен ключ
stan73 - майстор
Благодарение на "Драгозов" и "Алцек" вече имам стари шини/дъски от верижни триони, и подходящи за разцепване и направа после на мачете или подобно.
Благодаря много и на двамата ! :) :partyman: :prayer: :supz:
Вчера се опитах да разцепя едната, но безуспешно. Борбата беше неравна... Днес обаче изравних силите с по-сериозна гама инструменти, и най-вече по-голям чук. :supz: И накратко успях, но точковите заварки се оказаха изненадващо корави.
А когато успея да завърша моята версия на "Мачете" - ще се отчета с кратка статия и снимков материал в темата.
Доколкото ги усещам, "плънката" не е от толкова сериозен материал, та може е да не става, но "черупките" си ги бива, чак пружинират като ресьори. Наложи се да ги огъвам на поне 130 градуса за да ги изправя, че се бяха окривили леко от боя със секач/отвертката и чука.
Ето и разцепената шина:

Прикачен файл

DSC03153_1.jpg
zmiori - специалист
Отговарям ти веднага. Ножа е направен от диск за рязане на бетон. Очертан по форма и изрязан с ъглошлаифче, отворите за захващане на чирените направих с кобалтово свредло а те самите са от акация разбичена преди повече от 25 год. Умишлено острието е много широко за да тежи отпред, ходя за риба много често се налага да се сече нещо. Направих още един със съвсем стандартйа форма но някой ми подхвърли че мачететата са с едностранно заточване и го направих така несъм го пробвал защото веднага го пдарих на приятелями. Нямам отзиви дали е удобно това заточване, целта му била да не заклинва в дървото което сечеш.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 20

Тема "Самоделни ножове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: