• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 20
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Lisko - майстор
Allan написа:
Да, наистина е гадно точиш си ножа както трябва а после жената го ползва както и дойде без да го пази, направо да се изядеш от яд, просто някои нямат усет.
Все едно аз съм го казал.
Allan - специалист
Значи не съм сам
iivanov - майстор
Встрани от темата , обаче тук се събират ножарите. Трябва ми мачете. Не нещо изгъзица , а здраво и балансирано работно добиче. И на поносима цена. Препоръчайте нещо от нещата на пазара.
stan73 - майстор
Трамонтина (няма други с такова съотношение цена/качество, даже и това, което сега си правя излиза много по-скъпо, ако се има предвид колко време ми отива за него....), или си правиш от стара/износена дъска/шина от верижен трион. Стоманата е много добра за целта.
TANIK - помощник
iivanov написа:
Встрани от темата , обаче тук се събират ножарите. Трябва ми мачете. Не нещо изгъзица , а здраво и балансирано работно добиче. И на поносима цена. Препоръчайте нещо от нещата на пазара.
Разгледай тук: http://solingen-burgas.com/index.php?ma ... cPath=4_69
Има и евтини и не толкова...
stan73 - майстор
Хубаво си ги препоръчал, но първо са доста по-скъпи, второ, на много от тях ще трябва да им се препрофилира острието, за да върши работа, а това ако се направи както трябва си е още поне 40 лева работа, така, че няма друго такова попадение като Трамонтина - евтино, добро и препрофилирането + заточката му излизат от порядъка само на 15 до 20 лева. Т.е. общата му цена ще стане в най лошият случай 40 лева срещу около 110 до 120 за другите по-горе препорачани (които иначе ако не се препрофилират/заточат са си само за колекция и опреденено не стават за Буш-а).
Наскоро ми носиха едно такова Валтер, като онези горепосочените, вярно, красиво, но направено само за гледане...
Allan - специалист
И аз съм за Трамонтина най доброто за тия пари.
TANIK - помощник
stan73 написа:
Хубаво си ги препоръчал, но първо са доста по-скъпи, второ, на много от тях ще трябва да им се препрофилира острието, за да върши работа, а това ако се направи както трябва си е още поне 40 лева работа, така, че няма друго такова попадение като Трамонтина - евтино, добро и препрофилирането + заточката му излизат от порядъка само на 15 до 20 лева. Т.е. общата му цена ще стане в най лошият случай 40 лева срещу около 110 до 120 за другите по-горе препорачани (които иначе ако не се препрофилират/заточат са си само за колекция и опреденено не стават за Буш-а).
Наскоро ми носиха едно такова Валтер, като онези горепосочените, вярно, красиво, но направено само за гледане...
Колега Стан в линка има 4 страници !!!
До колкото видях цените почват от 13.80лв
За какво профилиране говориш ??? Иска си само заточване.
А и 15-20лв за точене ???? Май ще стана точилар! :yawinkle:
stan73 - майстор
Най-подходящият, а добър като комбинация от резителни качества и дуракоустойчивост скос е конвекс, но понеже не съм виждал досега да идва мачете с такъв скос - промяната към такъв е препрофилиране. Отнема от няколко часа до 2 дни + заточването, ако искаш да стане както трябва. (това по начинът по който аз го правя) Ти си смятай както си искаш... ;)
П.П. В линкът гледах 2 страници, но толкова евтини не видях. Така или иначе в най-добрият случай като комбинация качестви цена може да са Трамонтина. Цените им са от 10 до 20 лева. Заточката, а и профила на скоса са кошмарни - като на всичко под 120 лева (та и това трябва да се направи, ако ползвателят не иска да се бъхта като грешен дявол (друг е въпросът дали е само за колекция...))
П.П. 2 Лесно няма никъде (освен...).
TANIK - помощник
При дебелина на острието от 2мм и вече същесвуваш прав скос не виждам как ще се направи конвекс.
В най добрия случай може да се направи вторичен режещ ръб на около 35 градуса.
А в действителност с твърдост от 52-54 hrc, (може да няма и толкова) трамонтината може да се наточи и конвексира само с киче и паста.
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 20

Тема "Самоделни ножове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: