Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
shtaiga - напреднал
Нормално е.Базичните електроди "попиват" влага от въздуха даже не е нужно да ги вали.Преди работа трябва да се сушат на 300-350 градуса два часа(не че някой го спазва).С рутиловите няма такъв проблем .
nikolaytatarov - специалист
Здравеите ,отново имам въпрос относно електродите.
Този шев е правен преди повече от месец с електод норд ЕN384B42,воляло го е от тогава поне 2-3 пъти и както се вижда желязото е ръждясало но шева не е ,то въпроса е това електоди неръждавеика ли са или просто стоманени и ако са вторите не трябва ли да ръждясват.

Изображение
gogo7777 - майстор
Не са неръж. Корозията ще започне когато метала се "успокои". Сега в зоната на заварка, метала още "звъни". Може да минат и месеци докато метала се "предаде" :-D . Времето зависи от вида стомана и от това колко енергия си вкарал в шева.
nikolaytatarov - специалист
Би ли го обяснил по друг начин ,че не те разбирам , какъв процес точно визираш че протича в метала. :shock:
gogo7777 - майстор
Много е за писане.....а и дали ще го обясня правилно не знам. Потърси литература по металознание или металообработване. Свързано е с електрохимични, статични и динамични свойства на стоманата. Иначе с две думи, когато стоманата е "звъняща" у нея се пораждат трептения с определена честота, които от своя страна действат на решетката (външните атоми) на водорода и въглерода и техните съединения в сорбатната фаза. Затова на някои детайли се прави отгряване, за да се "успокои" стоманата. Става не звъняща. Това е по спомен и може и да има неточности, но общо взето е това. Тая наука хич не е лесна и трудно се помнят неща от теорията.
nikolaytatarov - специалист
Горе - долу схванах за какво иде реч,ще го снимам след още един месец и ще постна резултата.
Sharkolia - специалист
gogo7777 написа:
Много е за писане.....а и дали ще го обясня правилно не знам. Потърси литература по металознание или металообработване. Свързано е с електрохимични, статични и динамични свойства на стоманата. Иначе с две думи, когато стоманата е "звъняща" у нея се пораждат трептения с определена честота, които от своя страна действат на решетката (външните атоми) на водорода и въглерода и техните съединения в сорбатната фаза. Затова на някои детайли се прави отгряване, за да се "успокои" стоманата. Става не звъняща. Това е по спомен и може и да има неточности, но общо взето е това. Тая наука хич не е лесна и трудно се помнят неща от теорията.
Кво общо има вътрешното напрежение с тва ,че не ръждясва?
По-скоро трябва да се гледа хим.състава на електрода кво има там ,никел ли кво ли ...
По-горе се заговори за 5%С в електрода ,тва нещо е невъзможно ако електрода е стоманен. Въобще ми се струва ,че като цяло няма такова животно с 5%С.
С>4,3% надевтектични чугуни със структура цементит+ледебурит,от 2,14С нагоре вече говорим за чугун.
Или с дури думи твърдостта се покачва страшно много ала става адски крехък материал
Последна промяна от Sharkolia на вт дек 24, 2013 1:09 pm, променено общо 1 път.
nikolaytatarov - специалист
В началото съм дал модела на елетрода , по номера съответства на базичен.За химичния съставне смея да се изказвам ,но и до сега детаила които съм показал на снимката не е ръждясал :?
MamaMy - майстор
Спокойно и на мен ми се е случвало с базичните електроди. С рутиловия докато заваря и на другия ден е ръждясала заварката. Забелязах, че и на цвят се различават шевовете. Рутиловия е бял и лъскав, а базичния синее. Отделно шлаката при рутиловия е дебела и шуплеста. При базичния е съвсем тънка и прилича на стъкло което покрива заварката. Може това също да е фактор. Миния с ъглошлайфа съвсем леко от горе и пак пробвай дали няма да ръждяса

Тема "Електроди норд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: