Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
nikolson - майстор
Почти съм сигурен, че МЕИ София го имат като практика и, поне, лаборатория.
erolchy - специалист
Аз съм студент там и знам, че нямат. Първо там попитах, имат пещи но твч нямат.
nikolson - майстор
Сетих се, че това е метод на закаляване http://www.zmmsofia.bg/termichna.htm
erolchy - специалист
Благодаря, ще им се обадя в понеделник.
Дано там да стане [-o<
erolchy - специалист
Здравейте отново. Пиша пак за да съобщя, че фирми които се занимават с твч в София не успях да намеря и затова реших моя проблем като си направих едно сравнително евтино и просто за изработка твч.
http://markobakula.wordpress.com/power- ... on-heater/
Репликирах това твч от линка като използвах индуктор от медна тръба с диаметър 8мм и вътрешен диаметър на индуктора 50мм с тази банка кондензатори 4,30uf която е дадена линка. Получих доста добри резултати успях да нагрея 12 мм болт с гайка 20мм навита на него за около 30 сек до температура 840 градуса . Направих и една снимка на болта, тя не е много ясна, но пак ще може да се добие представа.
Даже успях да си откаля единия винт.
Ако някой желая нека си го направи, работи безупречно и ако имате въпроси питайте, държа да отбележа че господин MrMurdjo също много ми помогна.

Прикачен файл

Изображение0193.jpg
MrMurdjo - майстор
Значи имам право на безплатно откаляване на няколко винта :)

Схемата действително е много проста. Много се радвам, че заработи и е в състояние да го прави за достатъчно дълго време. Абсолютно в духа на идеята "направи сам" =D>
Трябва да отбележа, че тук протичат огромни токове и двата мощни полеви транзистора трябва да се охлаждат агресивно. В случая, а и според мен това е най-доброто решение - с течаща студена вода през медната тръба на индуктора, в краищата на коята са запоени медни пластини и на тях са монтирани транзисторите.
erolchy - специалист
MrMurdjo написа:
Значи имам право на безплатно откаляване на няколко винта :)
Разбира се, на колкото искаш ;)
bdimov - специалист
Диаметъра на работната бобина има ли значение, защото като гледам от клипчето ( от препратката ) работната бобина май е почти 3 пъти по-малка на диаметър от тази на колегата.
erolchy - специалист
bdimov написа:
Диаметъра на работната бобина има ли значение, защото като гледам от клипчето ( от препратката ) работната бобина май е почти 3 пъти по-малка на диаметър от тази на колегата.
Според мен има голямо значение. при първите ми опити ползвах индуктор с вътрешен диаметър 30мм и течаха големи токове на празен ход от порядъка 12А и когато сложа метал той скачаше към 20А и транзисторите загряваха много бързо. До като сега с новия индуктор на празен ход имам 2А и вече в зависимост от сечението на метала достига различни токове, но дори но дори и големи вече не ми греят вече чак толкова транзисторите. Най-добре ми работи при 33-34V и успях да достигна максимален ток 19А.
Иначе самият индуктор влияе също на честотата на LC кръга и по принцип като е с по малък диаметър по бързо нагрява метала и може да достигне по висока температура, но и текат големи токове и ще трябва доста добро охлаждане и трансформатор с мощност поне 700W.
Който няма такъв може да вземе от микровълнова и да махне вторичната намотка и да си навие нова според нуждите, аз съм го правил този номер и си работи прилично трафа после.
bdimov - специалист
Благодарско за отговора :)
Днес видях самата тема и ми хареса идеята. Като имам свободно време искам да спретна една такава машинария и искам да е с диаметър 50-60мм ( за дължина не съм мислил, ако може да споделиш параметри на твоя индуктор ).
Аз не съм железар и тази джаджа на мен няма за какво да ми свърши работа. Обаче ако работи сравнително надеждно искам да спретна една за мои приятел ( железар стругаро-фрезист ), които много ми помогна, когато си сглобявах ЦНЦ-то и не ми взимаше пари за нищо, което ми правеше като детайли по машинката. Та затова искам да му направя тази малка пещ като подарък, защото съм сигурен че ще му свърши работа. Надявам се живот и здраве като стане да мине всичките тестове, защото да не стане излагация с подаръка после :lol:

Тема "Търся фирма за индукционно нагряване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: