Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Krass - майстор
За инверторните електрожени има много писано във форума, но за резаците няма почти нищо. Според мен схемите на тези устройства би трябвало да са по-прости и по-лесно изпълними от тези на електрожените. Но незнайно защо цените им са много по-високи. Коя е причината? Шланга или както там се казва или наистина плазмения резак е нещо сложно. Ако някой е правил такава машина нека сподели(схеми, чалъми и т.н.) Имам възможност да направя изправител с трифазен траф схема ларионов с диоди и тиристори 100А. Килограмите не са проблем. От тук нататък обаче е мъгла.
Iliev Labs - специалист
Krass написа:
Според мен схемите на тези устройства би трябвало да са по-прости и по-лесно изпълними от тези на електрожените. Но незнайно защо цените им са много по-високи. Коя е причината?
Схемите са точно същите, волтажа и ампеража са други. После им трябва въздух под налягане (компресор). Маркучи, клапани, дюза и т.н. Това ги прави по-скъпи.

Записвам се за темата.
dragozow - майстор
Не разбирам много от схеми, но ми се виждат подобни. Не са по-евтини, 50А с шланг и консумативи ми я продават в Китай с 60% по-скъпо от ARC 200, 60A ми е трифазна и там цената скача x2 спрямо 50А. Аз продавам плазми, защото продавам и компресори за въздух и често режа с клиентите за проба. Маркучите и дюзите са евтини.
pansim - майстор
Схемата е еднаква с електрожена. Разликата е в Ктр. /коефициент на трансформация/ на силовия траф. Обикновено за резаците е 1:1, а за електрожена 1:5 /за мостовете/ и 1:3 за еднотактниците
Допълнително има високочестотно безконтактно палене. Нормално е да е по-скъпо. Има повече неща вътре :)

Илиев лабс - изрази "волтаж" "ампераж" не са присъщи на хора претендиращи за техническа грамотност :idea:
Krass - майстор
Вие убихте всичко детско в мен :-D . А аз си мислех, че като ги няма Anti-Stick, Hot-Start и други стабилизации на ток напрежение дъга, само с един източник на право напрежение, може да се получи нещо. Но това с високочестотното палене... вероятно е и безконтактно, нещата се усложняват. Пък и все пак трябва да има някаква обратна връзка за стабилизиране на тока. Ами нека по-знаещите ако са се сблъсквали с точно такава схема да ударят едно рамо, или поне линкове към сайтове с такива схеми. Весели празници :partyman:
pansim - майстор
Необходима е падаща характеристика на инвертора. Инак, няма да работи нормално. Значи като инверторен електрожен. Има си обратна връзка по ток, даже две в първичната страна с токов трансформатор и във вторичната с шунт.
Паленето е с осцилатор като на аргоните - високо напрежение от порядъка на няколко хиляди волта. Относително просто направено с въздушен разрядник по китайски - две пластини от реле, на малко разстояние, и се регулира с изкривяване на пластините.

По отношение на антистик и хот старт - колега на добър заварчик тези неща просто не са му необходими.
Хот-старт дава по висок ток в момента на докосване на електрода, с цел леко палене. НО ако заваряваш тънки детайли, ще има доста да проклинаш този който го е направил :lol:
Всичко е една реклама...нима АЕЦ Козлодуй е правена с инвертори с хот старт и антистик.... :lol: :lol: :lol:
Трябва си ръка за заваряването - това го установих от собствен горчив опит, а иначе заварявам от доста години - НО не съм заварчик и не мога да кажа че съм много добър. Това е истината.
dragozow - майстор
Заваряването си е майсторлък и се придобива с опит.
Krass - майстор
Тук намерих нещо и май ще се опитам да го реализирам.
hidrazin - майстор
http://www.multiplaz.ru/multiplaz3500
Хайде, пари го че лятото ще ми трябва. :-D Няма да си купувам я?
:partyman:
Krass - майстор
Що, да не кърпиш таралясника, че благодарение на симбиозата Опел-ръжда скоро ще имаш бъги. :lol: . И да не съм съвсем off ще изкоментирам линка, който си пуснал. Гледах в тубата това руско сътворение на техниката, което наистина е много интересно. Няма компресор, но пък го зареждат с някаква течност (в самата ръкохватка). Технология непонятна. :? И накрая да почерпя, че днес щерката има рожден ден :partyman:
P.S. Сега видях, че течността е вода. Макар че в другия линк руснакът коментира, че въздуха от компресора трябва да е сух.

Тема "Плазмен резак" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: