Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
gogo7777 - майстор
побвах го с EVB 50 Бьолер
Такъв електрод на Бьолер няма...... :)
БайТанас - специалист
gogo7777 написа:
побвах го с EVB 50 Бьолер
Такъв електрод на Бьолер няма...... :)
Грешката е моя извинявам се , ето това са електродите

Прикачен файл

SN859365.JPG
gogo7777 - майстор
Призовавам модератор да премахне последните два поста барабар с този сега, а Бай Танас да си коригира поста като махне думата Бьолер /след EVB 50/. Целта е темата да остане чисто статистическа.
pansim - майстор
Ето още малко размисли на тема заваръчен инвертор...
ВИКИ-Б - горд надпис 200А...какво имаме вътре и защо два пъти идва при мен за смяна на диоди :)
Снимките показват ...имаме два диода изправителни от типа STTH6003CW
Това са диоди два по 30А т.е. общо един диод може да издържи 60А в права посока.
Два в паралел = 120А
до тук добре...но понеже въпросния китаец с лепенки на български е еднотактен двутранзисторен правоходов инвертор, то "правите" диоди са натоварени значително по-малко по време от "обратните"
Но и те са 2 бр...т.е. 120А реален допустим максимален ток. Ток на късо на въпросния инвертор 220А...като не се променя и при 80А работен ток и при 150А.
Това дава отговор на въпроса защо и преди мен са сменяни...
ето и малко снимки

Прикачен файл

IMGP6062.JPG

Прикачен файл

IMGP6061.JPG

Прикачен файл

IMGP6060.JPG
agj - майстор
PANSIM , НАЙ УЧТИВО ТЕ МОЛЯ ДА ПРЕМАХНЕШ ПОСТА СИ ОТ ТЕМАТА !!! Защото той няма нищо общо с нея!Досега успяхме да я запазим тая тема, сравнително чиста и в тон с предложените изисквания и цели – за което съм изключително благодарен на всички колеги ! :prayer:
П.П. Ако пък се намери и модератор да поразчисти всичко излишно ,ще е направо супер!!
agj - майстор
Така като гледам ,никакъв модеротор няма да ни удостои с вниманието си,а пък колегата по форум -pansim вместо да прояви разум, проявява магарешки инат!
Та затова вероятно е необходимо да му поразясня някой неща: При създаване не тая темата, идеята ми бе че всеки потребител който има заваръчен апарат ,може да сподели впечатленията си от него и на базата на натрупания опит при работа да изтъкне предимствата и недостатъците му, пък и доста други неща залегнали в шаблона, и излишни коментари на страстни и безпристрастни специалисти да няма, защото те с нищо няма да помогнат!
Та затова такива размисли каквито Бърдарски ни предлага са в пълен противовес с идеите на темата!!

П.П. И понеже вече успяхме доста да разводним темата, отново съвсем лекичко ще се отклоня и ще кажа в отговор на подобни констатации че :
НЕДОСТАТЪЦИ:няма
-Заваръчни апарати без недостатъци- НЯМА,дори и ТЕ да са от най,най-реномираните световни марки !!
И към pansim –Ще споделя мнение в отговор на поста ти, само че ще си позволя да го преместя в друга тема: viewtopic.php?f=56&t=23365&p=680802#p680802 в която можем спокойно да си ”говорим” ,спорим и обсъждаме!
А пък ако случайно благоволиш да премахнеш поста си , аз също веднага трия всичко излишно , за да остане темата ЧИСТА!!
pansim - майстор
Желая дълга и безаварийна работа на колегата stan73
Ако има конкретни въпроси моля на ЛС.
Смятам занапред да спра да отварям очите на разни "доброжелатели" от форума.
stan73 - майстор
Благодаря много ! :)
И да допълня малко с данни за моят Елжен, а и данни за мой приятел, който си купи (от хасковските обаче), 200 амперов апарат ставащ и за "Аргон" (доста са прекалили и са го брандирали ESAB Professional... :) :-D :axe: ), а и кутията е доста голяма.
Та той го купил без гаранция с голяма отстъпка.
С IGBT транзистори е (също като моят), но неговите са 30 амперови (предостатъчно за изходен ток от 250 ампера), има и изходни дросели, филтриращите му кондензатори са 3 на брой по 470 микрофарада (на платката е предвидено и място за четвърти кондензатор), но са се изложили с диодите. Сложили са 6 броя, двойни по 10 ампера, та реално машината дълговремено можеше да изкара само 120 ампера. (иначе са предвидили място и за още 2 броя диоди на платката) Той обаче е напривил и едно късо шевче при ток 160 ампера, без машината да се повреди. Така или иначе той беше решил да си прави инверторен електрожен и беше си купил част от елементите, та снощи сменихме слабите диоди с 30 амперови двойни, така, че сега има солиден резерв. Покрай другото сравнихме и с моята машина. Там кондензарорите са 4 по 470 микрофарада. "Грец" схемите и на двете машини вероятно са 50 Амперови (радиаторите им са залепени с термопроводящо лепило). Транзисторите в моята машинка са 4, пак Ейджибити, производство на Тошиба - 50JR22, 44 Ампера (при 100 градуса), 600 Волта. (предполагаема възможност за поне 300 или 350 Ампера в изхода). Диодите в моя са 6 броя двойни 25U20 XW4D3U, не намерих инфо за тях, но са или по 20 или по 25 ампера (ако съдя по означението), та ограничения от тях може да възникнат чак при минимум 240 Ампера изходен ток. В моят, изходен дросел няма, но въпреки това работи много стабилно (също като другият), вероятно заради схемното решение. На моят се наложи да дозатегнем изходните тоководещи шини (при моят са медни, а при неговият са алуминиеви, но пък са по-дебели). Охлаждането и при двата е добре замислено (даже при моят е по-добро) и са с много мощни вентилатори. Трансформаторите и при двата са доста големи. После ги тествахме на различни токове. И двата почват да работят стабилно с електроди 2.5 OK (ESAB) още при около 60A. Моят има по брутален старт при започване на заваряването, явно "арк форсът" му е бая засилен, но пак си работи добре. Моя със сигурност дава реални 200А (поне за малко го тествахме (на 200 А е направо брутално...)). Като цяло се оказа, че съм изкарал късмет с моята машина (не са се скъпили за елементната база (тук/там има даже твърдотелни кондензатори, а транзисторите и диодите са преоразмерени)). Предполагам, че "ПВ"то на моят, което в началото ми се видя завишено, е вероятно истинското...

П.П. По-късно ще има и снимки от инверторният заваръчен апарат на аверчето.
pansim - майстор
как изчисли, че 30А ИГБТ е достатъчно за 250А изходен ток?
stan73 - майстор
Сметките ми са приблизителни, а машината е за до 200 Ампера макс. (Аз му казах за твоите машини и за тези на Драгозов (и че със сигурност са качествени), но и той е малко притеснен с парите за съжаление, а при тях във фабриката сега имало някакви Аргончици и работели с постоянно с такива машини (като тази, която той си купи), та затова си е избрал такава. Доколкото разбрах с Аргон не се работи на максимален ток, вероятно затова им издържат и с професионална натовареност...
Та сметките ми "на крак" (докато бяхме разпарчатосали с аверчето едната машина (неговата), а другата (моята) беше със свален капак) бяха от рода на: транзистори 30 Ампера х 220 Волта = 6600 Вата (и все пак те са 4 на брой, така, че се предполага, че са включени през половината време (а вероятно и по-малко заради ШИМ) и биха могли да издържат малко повече даже...)
Махаме 10 процента загуби. Остава приблизително 6 кВата. Та 6000 Вата делено на около 28 Волта (приблизителното предполагаемо напрежение при заваряване) = 214 Ампера (ок и толкова да е, пак не е зле, а диодите вече са съвсем преоразмерени - 6х2х30 Ампера = 360 Ампера (преди това обаче бяха само по 10 А, но аверчето беше си купило по-мощните и ги подменихме, но поради дебелите писти на платката и мнооого припой и добавени на възловите места допълнителни дебели медни проводници), с неговият поялник не стана, та ходих до къщи да си взема запойващата станция и така).

А при моята машина транзисторите са 44 Ампера (и то при 100 градуса, а при 25 градуса им дават по 50 Ампера (и всъщност поне веднъж ми е проработил късмета (може в него момент (като са правели моят) китайчетата да са нямали налични по-слаби и затова да са сложили, тези, коравите)...)).
Диодите в моят са с маркировка 25U20. Според теб 20 или 25 Ампера са ? (че не можах да намеря инфо за тях, а и забравих производителят (май беше нещо с 2 символа)...)

Тема "Дискусии от анкетата "Кой какъв инверторен заваръчен апарат ползва?"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: