Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.

Кой какъв инверторен заваръчен апарат ползва?

8%
KEMPPI
13
9%
Fronius
15
5%
ЕSAB
8
3%
GYS
5
10%
Viki-B
16
8%
DEL
14
23%
Китайски
39
11%
Друг Марков
19
17%
Друг Български
28
7%
Друг
11

Общо гласове: 168

agj - майстор
Здравейте колеги, има много информация във форума изписана по повод заваръчните инвертори но тя не е синтезирана , и затова ме осени идеята да си направим проучване, кой какъв инвертор използва ,от колко време го има и съответно да сподели мнението и впечатлението си от експлоатацията му,което би било много полезно, един вид нагледен ориентир за всички които имат намерение да си купят такава заваръчна машина.Описанието по шаблон ми се струва най подходящото за бързото и точно ориентиране ,затова ще ви моля да ползвате указния шаблон за описание на машините !
А също така и ако успеем да опазим темата от излишен спам ще е още по добре!Един вид темата да остане само като информационна без излишни коментари!
Предлагам като информация за машините да ползваме следния шаблон:

МАРКА и МОДЕЛ:
ЦЕНА:
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД :
КОГА Е ЗАКУПЕН :
ПРЕДИМСТВА:
НЕДОСТАТЪЦИ:
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ:
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари):


Понеже възможностите за провеждане на анкета са ограничени само до десет и няма как да обхвана всички марки заваръчни машини съм подбрал най популярните.А възможностите за гласуване съм ограничил на три понеже предполагам че някой от участниците може де имат повече от един апарат.

Template за copy&paste към мнението с цел използване на готова структура:

Код: Избери всички

[b]МАРКА и МОДЕЛ:[/b]

[b]ЦЕНА:[/b]

[b]ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД :[/b]

[b]КОГА Е ЗАКУПЕН :[/b]

[b] ПРЕДИМСТВА:[/b]

[b] НЕДОСТАТЪЦИ:[/b]

[b]ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ:[/b]

[b]ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари):[/b]
Последна промяна от agj на вт дек 31, 2013 2:32 pm, променено общо 12 пъти.
agj - майстор
МАРКА и МОДЕЛ: SAF-FRO Saxotech 170
ЦЕНА: 2400лв.без окомплектовка
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД :Френска марка.. Произведен в Словакия
КОГА Е ЗАКУПЕН : 09. 2008год.
ПРЕДИМСТВА:
- Заваряване по методи MMA и TIG DC - запалване на дъгата може де бъде както контактно- Lift така и безконтактно- HF
- TIG заваряване във 2 –тактов и 4 –тактов режим ,има възможност за две нива на заваръчния ток , точково заваряване ]
-При TIG режим има импулсно заваряване
- Дистанционно управление и опция _цензура при TIG
- Цифров дисплей
НЕДОСТАТЪЦИ : Може би цената е малко висока, но пък не съжалявам за вложените средства.Когато е долу ниско на земята, дисплея се вижда трудно,но при новите модели това избегнато!Явно е отчетено като недостатък и панела е вече с наклон за по-добра видимост!
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ:Само веднъж ,беше още в гаранция.Газовия клапан се запуши -смениха го и от тогава ,слава богу не съм имал никакви проблеми с нищо друго!
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари): : Отлична машина! Заваряването с обмазани електроди е безупречно ,работил съм с много видове електроди – рутилови,базични ,чугунени и др,но основно използвам машината за работа на TIG ,използвана е както в битови,така и в промишлени условия и при средни и при високи натоварвания - не съм успявал никога да задействам защита за прегряване!
Изображение
Изображение
Изображение

Ето още една снимка.
Последна промяна от agj на чет яну 02, 2014 10:08 pm, променено общо 10 пъти.
swissmad - специалист
Хубава тема .
МАРКА и МОДЕЛ: ВИКИ_Б . Стандарт 170 TК и Миг-Маг 180 А
ЦЕНА:560 лева и 1050 лева
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД :България
КОГА Е ЗАКУПЕН : електрожена преди 26 месеца ,телоподаващото преди 15 месеца.
ПРЕДИМСТВА:Основното предимство за мен е ,че са инверторни и с моето разнасяне насам натам ми вършат идеална работа ,че предишните ми скъсаха ръцете от тежина.
НЕДОСТАТЪЦИ:Като недостатък на електрожена мога да спомена късите кабели (особенно на масата) и щръкналата дръжка на кутията (за тази малка и лека кутия е прекалено голяма -след гаранцията веднага я махнах).В телоподаващото ме дразнеше кутията му ,но след ъпгрейд :-D преди около 2 месеца сега всичко е наред-смених я с по-малка. .Не знам недостатък ли е но и на двете машини копчето за включване е отзад което мене ме дразни-отпред е по-удобно.
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ:В сервиз не са влизали освен телоподаващото за ъпгрейда
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари):Като цяло съм много доволен и от двете машини и според мене си заслужават парите.

Прикачен файл

миг-маг.jpg
миг-маг.jpg (52.91 KиБ) Видяна 21938 пъти

Прикачен файл

елжен.jpg
елжен.jpg (7.9 KиБ) Видяна 21938 пъти
Последна промяна от swissmad_old на вт дек 31, 2013 1:33 pm, променено общо 1 път.
gogo7777 - майстор
МАРКА и МОДЕЛ: Castolin Powermax 150 http://www.castolin.com/product/powermax
ЦЕНА: около 2100- 2300 лв. не помня точно с пълна окомплектовка
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД : швейцарска марка, произведен в Германия
КОГА Е ЗАКУПЕН : 1998
ПРЕДИМСТВА: лек, здрав, опция ВИГ, работа с целулозни електроди
НЕДОСТАТЪЦИ: освен скъпите консумативи за мини ръкохвадката за ВИГ други кусури няма
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ: никога
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари): 100% професионална машина в нейния клас. Монтажна машина направена да работи във всякакви тежки условия. Машината е работила ежедневно по 8-10 часа в продължение на месеци. Гори всичко до 4мм. (а е само 150А) без да сработва защитата. За ВИГ не е много удобен, но си заварява екстра.


МАРКА и МОДЕЛ: Lincoln v205 t pulse http://www.centrumspawalnicze.pl/spawar ... pulse.html
ЦЕНА: 4700лв. с пълна окомплектовка 8 метров шланг
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД : американска марка, произведен в Италия
КОГА Е ЗАКУПЕН : 1998
ПРЕДИМСТВА: всички необходими екстри за ВИГ DC. Възможност за роботизиране.
НЕДОСТАТЪЦИ: тежък е
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ: Едната машина два пъти е била на ремонт. Първият път заради влезнали стружки изгърма яко :-D . Ремонта излезна около стотина лева (не помня точно). Вторият път колегата Пансим го оправи безплатно (за което му благодаря) причината за повредата не я знам (върнаха ми я развалена). Другата не беше влизала в бокса, но умря от раз :-D . Един малоумник мина през нея с една вишка. Ремонта не беше рентабилен и я бракувах.
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари): Машината е 100% про. Силата и е във ВИГ режима. 200А-ов двуфазен (може и на 220В да се свърже) инвертор, който няма грижи на ММА и електродите. Случвало се е обаче защитата да сработва, когато е горещо и се заварява нон-стоп.


МАРКА и МОДЕЛ: Cebora Powertig 1540 http://www.cebotech.com.br/novidades.html
ЦЕНА: около 2200лв. с пълна окомплектовка 5 метров шланг.
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД : Италия
КОГА Е ЗАКУПЕН : 1999
ПРЕДИМСТВА: полупрофесионална машинка, сравнително лек и удобен.
НЕДОСТАТЪЦИ: не обича да работи при понижено напрежение. Буксата на шланга често се къса от кабелчето.
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ: Бил е в бокса 3-4 пъти. Цена за ремонтите 50-100 лв. В Редко ги правят няма проблеми.
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари): Като цяло съм доволен. Заварява добре по двата метода. С чугунените електроди не прави качествена заварка, както и с рутил на обратна полярност не ми харесва особено. Иначе с всичко друго се справя чудесно.
Последна промяна от gogo7777 на пон дек 30, 2013 5:27 pm, променено общо 2 пъти.
ZEDYCUS - майстор
Айде аз ще съм първи с китаец.
МАРКА и МОДЕЛ: Kinzo
ЦЕНА:250лв
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД : Китай
КОГА Е ЗАКУПЕН :2000г
ПРЕДИМСТВА: Лек е. Ремонтопригоден е, не е със смд монтаж.
НЕДОСТАТЪЦИ: твърди и къси кабели.
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ: Едно, смяна на изправителни диоди. Цена ремонт 120лв
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари): Като цяло съм доволен. За вилата и за асмалъци върши работа. :-D

Марка Кинзо, дават го до 2,5 мм електрод- 100 А макс. Купих го преди 3 години, има едно посещение в сервиз(игорели изправителни диоди) и след ремонта работи безпроблемно, но вече ползвам само 2мм електроди. Недостатъци- имаше къси и твърди кабели, смених ги със силиконови 3м -16кв и нова ръкохватка. Единственото предимство- Лек е.

Изображение
Последна промяна от ZEDYCUS на пон дек 30, 2013 5:21 pm, променено общо 2 пъти.
griffin - майстор
МАРКА и МОДЕЛ: Spark 180
ЦЕНА: около 340 лв - 170 евро
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД : - сглобен в китай доколкото знам карантии на гис 161 пак доколкото знам
КОГА Е ЗАКУПЕН : 2012
ПРЕДИМСТВА:Евтин за инвертор и лек спрямо предния ми електрожен
НЕДОСТАТЪЦИ:Малко къси кабели(масата е към 1,5м другия е 2м) изк. и настройката на ампеража е от едно копче.
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ:няма
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари):
Местна марка с карантии на ГИС, даже кабелите са с такава маркировка мисля че съответства на 161 драгозов може да каже по точно. Цена по спомен беше към 340 лв към 170 евра. Предимство е че е лек и по лесно кълва заварки с него. Кофти са късите кабели масата е 1,5м другия е 2, но това ще го фиксирам с кабелчета :-).
Макс електрод който съм пробвал е 3,2 нямам по дебели. За кекав заварчик кат мене е по удобен от променливотоковия заварките стават по лесно. Друг минус е че копчето за ампеража го изкл и не може да си го оставиш с нагласен ампераж.

https://plus.google.com/photos/10246706 ... 5725803691
Последна промяна от griffin на пон дек 30, 2013 4:18 pm, променено общо 1 път.
gogo7777 - майстор
Колеги, придържайте се към шаблона предложен от автора на темата. Така ще има прозрачност и анкетата ще е много полезна за избор на инверторен заваръчен апарат според нуждите и възможностите на потенциалните ползватели. Нека тая тема събира САМО СТАТИСТИКА (надявам се обективна) и някой ден да я закачат като важна.

Става много лесно.....копи пейст на шаблона от първият пост и нататъка попълвате формуляра :-D. Даже ако автора го направи удебелен или подчертан ще е още по-добре.
sek.1 - специалист
МАРКА и МОДЕЛ: Сталверк тунингован в Дел с всички екстри по същество вече ДЕЛ
ЦЕНА:
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД :България - Китай
КОГА Е ЗАКУПЕН : Преди 2 години
ПРЕДИМСТВА: Модулна 200 амперова машина работеща перфектно по три заваръчни метода РЕДЗ ; ВИГ ; МИГ - МАГ като последната благодарение на функцията селф контрол заварява прекрасно алуминий ; неръждаеми стомани и черно изключително качествено и пракически с минимум пръски .
НЕДОСТАТЪЦИ: Още не съм открил .
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ: 0
ЛИЧНА ОЦЕНКА Прекрасна машина . Модулния принцип на изпълнение позволява да носиш с теб това което ти трябва . С куцата функция на форума за максимален размер на снимките снимка не мога да кача .
Челини - помощник
Браво за анкетата и за много години!
МАРКА и МОДЕЛ:KiTin 170 la,DC инвертор
ЦЕНА:750лв. неокомплектован
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД :Чехия
КОГА Е ЗАКУПЕН :2011г.
ПРЕДИМСТВА:Перфектно се справя с базични електроди, но повечето възможности на апарата са предимно Виг заваряването.
НЕДОСТАТЪЦИ:Няма безконтактно палене,потенциометара прескача и е трудно да се въведат желаните ампери на дисплея.
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ:Засега не.
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари):Супер лек и компактен перфектен за работа на високо, при ръчно елекродъгово заваряване.
Прикачен файл:
IMG_7336 copy.jpg


МАРКА и МОДЕЛ:WSM 200
ЦЕНА:подарък
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД :Китай
КОГА Е ЗАКУПЕН :2012г
ПРЕДИМСТВА:Лесен за експлоатация и има безконтактно палене.
НЕДОСТАТЪЦИ:Няма
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ:Няма
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари):Използвах го само заради безконтактното палене, само аргонодъгово и излезе корава душа.
[url=http://postimg.org/image/s79jwdn4l ... .jpg[/img]
screen cap[/url]



МАРКА и МОДЕЛ:Migatronic Pilot 200 AC/DC HP
ЦЕНА:7000лв.
ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД :Дания
КОГА Е ЗАКУПЕН :Преди месец
ПРЕДИМСТВА:Страшно много,но все още ги изучавам. С две думи- може всичко или зелено Кемпи.
НЕДОСТАТЪЦИ:Тежичък е- 24 кг.
ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ:Не
ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари):Рано ми е да дам коментар, макар и да няма ден в който да не отделя няколко часа да заваряване.
[url=http://postimg.org/image/okh7u7gi7 ... .jpg[/img]
image hosting 15mb[/url]
[url=http://postimg.org/image/4n86gh2nr ... .jpg[/img]
screen shot windows[/url]
[url=http://postimg.org/image/ek49ybtwx ... .jpg[/img]
imag[/url]

20 минути време за попълване на анкетата и 2 часа ,докато се науча как да кача снимки.
Поне научих нещо :yawinkle: дали?
Sof - специалист
МАРКА и МОДЕЛ: Райдър RD-IW15 - 200 Ампера (Кенде са платките и всичко останало, само надписа е на Райдър)

ЦЕНА: 399 лева

ДЪРЖАВА ПРОИЗХОД : Китай

КОГА Е ЗАКУПЕН : 2012 г.

ПРЕДИМСТВА:
Лек, компактен, притежава всички предимства на Мосфет технологията (схема пълен мост 4 транзистора на траф) и има функции като стабилна дъга и лесен старт с повишаване на стартовият ток. Работи от 10 ампера до 200. Има термична електронна защита при прегряване. Може да работи на 100 % при 160 ампера от мощността си .
Ремонтопригоден с нормален обемен монтаж. По ниска цена от събратята си в този клас. Но въпреки това схемата притежава абсолютно всички модули и компоненти за надеждната работа на инвертора. (крайните дросели не са спестени, както се прави при някой други Китайски машини)

НЕДОСТАТЪЦИ: Китаец, не вдъхва доверие, твърди и къси кабели в комплекта, маската -по добре да не я дават изобщо :mrgreen: . Принудително въздушно охлаждане -иска чистене при интензивна работа и прашна среда.

ПОСЕЩЕНИЕ В СЕРВИЗ:
За сега едни път- изгоря управляващата схема -регулатора на ампеража. Ремонтираха платката за 1 седмица и бачка. Смешното беше че стана при 10 ампера с 1.5 мм електрод. Ползвам го любителски.

ЛИЧНА ОЦЕНКА (и коментари):
Това е отвътре


Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Както виждате сами -Схемата на Кенде е от 2010 година-на платката се чете !
Не са спестили нито тинол, нито мед, платките са направени по Европейски стандарт.

Има ги и крайните дросели, които осигуряват по надеждна, лесна и качествена работа с Базичните елелтроди !

Вижда се идеално цялата схема-единият инпулсен траф-в радиатора от общо 3, кондензатори -6 броя 470 микро на 400 волта, два греца- от тия квадратните над кондензаторите-по 40 А можеби и транзистори 12 Тошиба. Другите 12 били диоди.

Заварявал съм с Рутилови (черни) електроди от 1.5 мм -тънка ламарина 1 мм. До винкел с 3.6 мм електроди. Пробвах го и с Базични на Хюндай- 2.5 мм-палят се по трудно естествено и ако си майстори и държиш късата заваръчна дъга няма грешка. Не е за мене ! :-D

Както каза Пансим - класическа схема пълен мост 4 транзистора на траф и всички предимства и недостатъци от това.

Добра машина, за добри пари ! За любителски цели е идеална и да си заваряваш асмата на село ! :roll:

Това е !

Имам и едни електроди 4 мм, но не им знам спецификациите и дали са Рутилови или Базични. Ще ги тествам и тях по натам.

Тема "Анкета:Кой какъв инверторен заваръчен апарат ползва?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: