• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
mitko64 - майстор
Егати и ужаса, господ те е пазил. Пожелавам ти бързо оздравяване! Проекта ми за преработка на Рачо- ковача беше дотук. Ориентирам се към оберфреза и маса за нея.
Илчо Илиев - майстор
Веско, съжелявам да чуя,че си пострадал, макар и леко ,според теб.
Вземи снимай тая глава и ножовете, как се заклинват, да видим защо и как е станала белята...
Всички машини са опасни...
bulhomes2 - майстор
Благодаря Ви за пожеланията! Но пак казвам - няма абсолютно никаква болка, нито каквото и да е усещане за нещо различно от нормалното. Както и да е. Малко му трябваше да е много по-зле.

За ножовете съм си виновен само аз. Както казах по-горе - първите опити бяха ОК. Първо беше с цяла фреза, после с нормална фрезова глава за пластини (като тази от началото на темата). Имам и още един вид. Да видим дали ще успея да го обясня. Два диска с прорязани тангенциално канали, да речем на около сантиметър от периферията. 2 канала успоредни един на друг. В тези канали се слагат пластините и дисковете се стягат на шпиндела. Пластините за тях са дълги почти колкото канала. В двата си края имат различни "шарки". Като изкараш едната другата е прибрана. В центъра на каналите има осигурителни щифтове, а в пластините - прорези. Е да ама летящите пластини, за които споменах по-горе не влязоха в нормалната глава, та рекох да ги пробвам в тия канали. Вероятно успокоен, че всичко до този момент върви както трябва, не вложих и много усилия в затягането...
Тани - модератор
Веско, радвам се, че всичко е минало благополучно! Радвам се също, че сподели това неприятно преживяване! Голяма част от майсторлъка, а особено частта с безопасността, зависи от познанията какво да НЕ правиш! Малко хора споделят грешките си, а те са най поучителни! Благодаря ти! Вече почти всеки прочел мнението ти, ще си представя летяща пластина към корема, всеки път като си включва фрезата, а за тебе съм сигурен!
Илчо Илиев - майстор
Веско, с такива неща не бива експерименти....
Имах такава глава,на подобен принцип,но там нещата са по-други,но това е друга тема...
Този опит ще накара доста колеги да се позамислят когато работят,но не е причина да се отхвърлят главите ,при които ножовете се закрепват като при абрихта...
Нож може да изхвърчи ако се счупи или ако не е стегнат, а при теб ножовете не са могли да се стегнат....
Радвам се,че няма лоши последствия и дано нямаш такива проблеми,но.....
Моя старец ,цял живот е работил на такива машини, без загуби, но загуби полвин пръст.......в машината за мелене на месо...

:partyman:
Stefan2000 - специалист
Може ли линк към снимка на подобна на описаната фрезова глава?
bulhomes2 - майстор
Едва ли. Предполагам, че е някаква местна измислица. Щракнах няколко снимки с телефона днес.
Прикачен файл:
Снимка0046.jpg
Прикачен файл:
Снимка0047.jpg
Прикачен файл:
Снимка0048.jpg
Прикачен файл:
Снимка0049.jpg
Stefan2000 - специалист
Благодаря.
Представях си нещо такова, но мислех че съм в грешка че може да съществува.
Наистина, ако пластината е дълга, можеби ще е по-балансирана, но тази късата, центробежната сила би я изхвърлила много по-лесно. А и с късите, няма какво да задържи двете половини успоредни и равномерно натегнати
bulhomes2 - майстор
Освен за балансирането, дългата пластина има и прорез, а единия от дисковете има чепове в центровете на каналите.
Stefan2000 - специалист
И така, след дълго протакане и изчакване на момента, най-после пробвах Рачо Ковача и като фреза.
Голямо треперене падна, тъй като всичко беше неизпробвано до сега. За щастие, конструкцията излезе стабилана, макар и бавна за настройки на дълбочините.
Пластините, които също изработих сам, се оказаха работоспособни, и режат без особени усилия.
Първите проби ги правих с 2 "четки, но тъй като заготовките ми не са калибровани по ширина, а и няма никакво усилие за изместване детайла настрани, в последствие махнах хоризонталната "четка".

Прикачен файл

P1080487.JPG

Прикачен файл

P1080490.JPG

Прикачен файл

P1080488.JPG

Прикачен файл

P1080489.JPG
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Пластини за дърводелска фрезова глава, как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: