• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Илчо Илиев - майстор
Митак, имам абсолютно същата глава,струва ми се,че доста стърчат ножовете,но щом работи...
Не е задължително вала да е вертикален,при доста от операциите е по-удобно главата да е хоризонтално...
Като си направиш добре линеалите и притискачите, няма проблеми, само работа да има....
Stefan2000 - специалист
Да, за някои операции ще е по-удобно вертикална ос. Примерно кагато детайла е дълъг и трябва да му се прави челен канал.
Но за профилиране по дължина би ставало и така.
Изчакай да помисля и аз.
EDI - майстор
Руските машини УБНД-5 и УБНД-6 имат фабрично хоризонтално закрепване на фрезовата глава, може да погледнеш там как са нещата.
mitko64 - майстор
Илчо Илиев написа:
Митак, имам абсолютно същата глава,струва ми се,че доста стърчат ножовете,но щом работи...
Не е задължително вала да е вертикален,при доста от операциите е по-удобно главата да е хоризонтално...
Като си направиш добре линеалите и притискачите, няма проблеми, само работа да има....
Ба, работи! Близо 20 години седи по чекмеджетата, но темата ме върна назад във времето. При положение, че съм го купил, да му намеря приложение. Имам голям респект от тези фрези, чул съм че са много опасни, та затова търся мнения и препоръки. Ако е опасно, здраве да е, засилвам главата пак в чекмеджето.
Stefan2000 - специалист
Съгласен съм, фрезоването е една от най-опасните операции. Когато се отнемат големи дълбочини и се правят дълбоки нутове. Трябва много стабилно водене.
Иначе за R-ове и финни профилчета няма проблем.
Днес направих втулката за главата. От бутален болт пасна идеално.
Маста трябва да е нещо като руската, самоче по голяма.
Илчо Илиев - майстор
Stefan2000 написа:
Съгласен съм, фрезоването е една от най-опасните операции. Когато се отнемат големи дълбочини и се правят дълбоки нутове. Трябва много стабилно водене.
Иначе за R-ове и финни профилчета няма проблем.
Днес направих втулката за главата. От бутален болт пасна идеално.
Маста трябва да е нещо като руската, самоче по голяма.
Стефко,това работя от повече от 8 г.....
мога доста неща да обесня,а някои да покажа , стига някой да го интересува..
Отнемането на големи дълбочини се прави след изрязване (ако може),като се оставя по 3-5 мм надмярка и/или се кара на няколко пъти и то на калъп и задължително със спираловидна глава ,на поне 6000 об....за останалите неща е пак така, ако не позволява на веднъж, кара се на няколко пъти, но това са редки случаи...
Мите, тези глави не са съвсем лоши,но трябва да си направиш ножове , тези ги е правил майстор, който не е работил на фреза..
трябва да ги накъсиш от задния край до толкова,че ножа да излиза не повече от 10мм....
Аз на моята съм и направил 3 ножчета от абрихт и става супер за фалцове,но може да си направиш и по-леки профили,като ножовете,ако ще са с профил и се налага да излизат повече от 5-6 мм, трябва да са дебели, като сегашните...поне 5 мм..
Така,че главата не е лоша , само трябва да я оборудваш с ножове и да и намериш приложение...
Направа на R, звучи лесно,но по някога си е приключение....
ще се опитам да кача еди клип,ако успея де, иначе тряя някой колега да помага...

Последно това правих-профилиране на заден крак на стол, от заготовка с надмярки на калъп на два ряза-външна и вътрешна дъга-
Изображение

Изображение

Надмярката е горе-долу толкова-

Изображение

Е, малко зор се карат,но с такава глава се получава-
Изображение


п.п. Извинявам се за снимките....много раздуват страницата,но....

И клипа....
http://www.youtube.com/watch?v=GFAApkC0 ... e=youtu.be
profesionalist_wood - майстор
Stefan2000 написа:
Да, за някои операции ще е по-удобно вертикална ос. Примерно кагато детайла е дълъг и трябва да му се прави челен канал.
Но за профилиране по дължина би ставало и така.
Изчакай да помисля и аз.
По-добре си вземи ренде което е профилно на Стенли и ще знаеш че няма да си откъснеш пръстите....
За това ренде има 100 профила,пък как е направен двореца Версай преди повече от 300 години без машини и ток...
http://www.youtube.com/watch?v=fNAALwGR9hQ
http://www.youtube.com/watch?v=5QdaRuKC8J4
Stefan2000 - специалист
Абе то хубаво, ама колко души и колко време са го правили?
Без съмнение, едно време и тук всички фалцове и профили по врати, шиндли и т.н. са правени така.
Пък и тия Стенли-рендета май бая пари отхвърлят.
Дайте сега да видим фрезите.

Илчо,
Благодаря за включването. Показал си сравнително голям пространствено оформен по шаблон детайл. На филма изглежда лесно...
Но мене лично за момента ме интересува най-вече профилно фрезоване.
Да вземем примерно този профил.
На колко прехода би трябвало да се направи, ако приемем, че най-голямата дълбочина на рязане, в най-ниската точка би била около 20-25мм.?

Прикачен файл

Нож.jpg
Нож.jpg (17.04 KиБ) Видяна 3231 пъти
Илчо Илиев - майстор
Според мен на 2, един да се оформи като външен контур,а след това да се скоси...

Предполагам,че искаш нещо такова да правиш-
http://www.youtube.com/watch?v=iK2GLxLU ... -Ro8htxojU

Не съм правил точно такова нещо...
EDI - майстор
Може и на 3 паса да отидат нещата, зависи все пак и от материала и от стабилността на закрепването на заготовката.Почваш от малко, ще си проличи на място.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "Пластини за дърводелска фрезова глава, как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: