Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
joe007 - специалист
dedo52 написа:
Най-лесно ми беше да започна пробите с телоподаващото. Резултат - ами само на точковането е достатъчно здраво.А утре като му разлея и чувствата - сигурен съм, че въобще няма да има проблеми.Утре ще сложа и снимки, че днес китки и армагани трябваше да търся за бабата.Може би има им други начини за заваряване на този/обикновен според мен/ чугун, но този е най-лесния и мисля, че е и качествен: телоподаващо с обикновенна тел 0.8 и СО2. Не знам защо се панират всички като чуят че трябва да заваряват чугун - не се плашете. Е верно и малко опит се иска. Може би и с тел неръждавейка ще стане и аргон, но не ми се пробва.
Ще чакаме резултатите. Обикновено като разлееш чувствата ще дойдат и проблемите :-D
П.С. Добре е, че не ти се пробва с неръждавейка и аргон.
dedo52 - напреднал
Прикачен файл:
Плот С.jpg
Прикачен файл:
Плот Е.jpg
Плот Е.jpg (109.08 KиБ) Видяна 1730 пъти
Прикачен файл:
Плот Д.jpg
Плот Д.jpg (113.3 KиБ) Видяна 1730 пъти
Прикачен файл:
Плот Б.jpg
Прикачен файл:
Плот А.jpg
Това се получи - премятах го както е стегната шината с плота - някъде другаде може да се счупи на зарарките Не. Проблема беше да намеря двама които държат счупените уши заедно с дъската на точното място - с 2 прави ъгъла и нивелир и 2 шублера, докато го точковам. Голямо скосяване бях направил.В началото на заварките докато се поомеси разтопения материал съска и пръска, обаче става яко без пукнатини и шупли. Двете парчета бях ги оставил само на 2 допирни точки - другото разстояние си беше просвет/За това повече играчка с центроването имаше/ Ако беше само заварката в началото - беше си супер,пълен провар. обаче започнах да го напластявам - обаче без да е зачистено а върху боята и мърсотиите/Както не се прави/ и така стана шева над 20 мм. Телоподаващото е на снимката - точковането на 7 степен а после заварявянето на 8. Дано сте разбрали. Пък ако някой не вярва още негова си работа.Силния ампераж е необходим според мен да може да се смени структурата на чугуна и после става все едно обикновенно черно желязо. И гледам тук във форума все някой пита - електрод с този диаметър с какъв ампераж да заварявям. Ами направо неуместен въпрос - даже и при еднакви електрожени едва ли тока ще е точно220в/а това си е проблем в повечето села/.Някога като дойдох в това село си поръчах един електрожен - с 2 вида първичи намотки - защото напрежението имаше моменти беше и под 190в. Верно, че горяха контакти и щепсели,но се заваряваше нормално. И за това вземайте и пробвайте и амперажи и електроди и материали - нищо страшно няма.
griffin - майстор
Евала ман :-) аз не бих посмял да го заварявам ама шапка ти свалям :-)
dedo52 - напреднал
Сега имам един електромотор с редуктор - някой някога явно е играл на волейбол с него ама е паднал на земята и .... Няма го и парчето от капака. Не че ми трябва, обаче нещо ме хвана мерак / някой беше писал да не пробвам с неръждавейка тел и аргон - нямало да стане. С аргон като не стане с СО2 може и да стане.В едно от упътванията на ЕСАБ май беше пише, че с електроди ето вижте точно http://elektrik90.com/?item=286&group=20
Това си е направо неръждавейка този електрод. Ами телта неръждавейка какво е - поне нещо подобно.И просто не виждам защо да не се завари. И хей така за спорта ще взема да опитам. И според мен - хич не му се стряскайте на чугуна когато трябва да заварявате нещо.А пък като не става -елате да го заварим заедно.
idunno - специалист
Ако мине теста с чука е заварено, така е само минато дебело и ако не е подгрявано и в последствие отгрявано или ако има пори значи си го "закрепил" не заварил.Чугунът се използва защото е виброгасителен, т.е.ако има някакви остатъчни напрежения ( породени от бързо нагряване или бързо изстиване) тази му функция изчезва и тогава не е ок.
Не случайно повечето хора казват, че с чугуна нищо не се знае, защото дори да е ясно как става в процеса на заварка нещо може да се обърка.
Ще дам един пример- в буса имаме стоманен стелаж, който е бил заварен от някой по неопитен колега, от вибрациите след 1 година някои заварки се бяха скъсали.
Така че, трябва да се прави разлика.Има прост начин- заварявате ( или каквото там правите) давате проба и разбирате дали сте го направили добре, после заварявате и оригиналния детайл (това за по неопитните), другите си го знаят как става.
С това искам дебело да подчертая, че CO2-то си има предимства, но с него не може да се завари всичко, иначе професията на заварчика нямаше да се заплаща толкова добре....някъде.
joe007 - специалист
dedo52 написа:
Сега имам един електромотор с редуктор - някой някога явно е играл на волейбол с него ама е паднал на земята и .... Няма го и парчето от капака. Не че ми трябва, обаче нещо ме хвана мерак / някой беше писал да не пробвам с неръждавейка тел и аргон - нямало да стане. С аргон като не стане с СО2 може и да стане.В едно от упътванията на ЕСАБ май беше пише, че с електроди ето вижте точно http://elektrik90.com/?item=286&group=20
Това си е направо неръждавейка този електрод. Ами телта неръждавейка какво е - поне нещо подобно.И просто не виждам защо да не се завари. И хей така за спорта ще взема да опитам. И според мен - хич не му се стряскайте на чугуна когато трябва да заварявате нещо.А пък като не става -елате да го заварим заедно.
Пробвай колега след като си му хванал цаката. А с електрода който си споменал на ЕСАБ ще стане. Той не е неръждавейка, а е за чугун. (желязно-никелов)

Тема "Счупен чугунен плот - заварка - електроди и с каква машина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: