Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
dedo52 - напреднал
Прикачен файл:
Заваряване чугун 1.jpg
Заваряване чугун 1.jpg (56.95 KиБ) Видяна 5563 пъти
Прикачен файл:
Заваряване на чугун 2.jpg
Заваряване на чугун 2.jpg (114.77 KиБ) Видяна 5563 пъти
Прикачен файл:
Zawarqwqne na ùgun 3.jpg
Zawarqwqne na ùgun 3.jpg (93.15 KиБ) Видяна 5563 пъти
Прикачен файл:
Заваряваме на чугун 4.jpg
Заваряваме на чугун 4.jpg (82.82 KиБ) Видяна 5563 пъти
Прикачен файл:
Заваряване на чугун 5.jpg
Заваряване на чугун 5.jpg (100.68 KиБ) Видяна 5563 пъти
Първо снимките на белята - преметнах двуоперационна дърводелска от палетната количка-и по закона на Мърфи взе, че падна баш на страната където е хваната дъската/метална/, по която се движи каретката,която беше свалена.
Резултата се вижда. Трябва да се заварят отчупените парчета. Няколко начина има.Чугуна като го гледам е сив обикновен. С какви електроди и с каъв електрожен да действам - имам3-4 различни и телоподаващо и някаква китайка за аргон нова. Чакам съвети и мнения от компетентни практици, за което благодаря предварително!
Mc Queen - специалист
Виж тази тема.
viewtopic.php?t=21558&postdays=0&postorder=asc&start=15
Успех.
dedo52 - напреднал
Благодаря - доста се порових по форумите. И аз някога - преди 30 год съм заварявал чугун с някакъв смешен електрожен и се получи. Но сега има по-нови методи. А не ми се започва пак - проба-грешка.Някъде пишеше, че с електроди неръждавейка ставало много добре, с правотоков електрожен. Тогава би трябвало и телоподаващо с тел неръждавейка да става, но с СО2 или с аргон. И каргон имам една голяма бутилка.Или какъв тип/означение електроди някой който е заварявал чугун да каже.Имам и някакви чугунени. Просто съвет от практик търся.А после ще кажа какво е станало - няма начин да не стане/ но предпочитам сливиците през гърлото да ги вадя, а не през задника :)
MamaMy - майстор
Заварявал съм чугун и то няколко пъти. Детайлите все още се ползват безпроблемно, но тази заварка не бих я рискувал. По-добре се обърни към специалист. Все пак е отговорна. Освен, че не трябва да мърда на никъде детайла, трябва после да носи и определено натоварване. Това повярвай ми не се прави по "направи си сам". Все пак специалистите не са случайно такива. Трябва и те хляб да ядат. Даже и салам и сирене.
По бих рискувал онази заварка на блока от другата тема. Все пак там държи само маслото да не се плиска.

ПП Ако решиш да рискуваш, ще погледна кутийката с електроди какво пише на нея. Помня, че са за чугун с високо съдържание на никел, за променливотоков електрожен и студено заваряване. След края на заварката, тя задължително се изковава за да не спука до нея. Разсипах 10тина електрода да се уча преди да се осмеля. Един колега от форума ми продаде малко, но цената на електродите въобще не е радваща. Още по-лошо е, че никой не продава няколко. Кутиите са херметично запечатани защото овлажняват много бързо. :sad:

ПП2 Ето тези имат и отворена кутия. Лошото е, че трябва задължително да сушиш.
http://elektrik90.com/?item=286&group=20
http://elektrik90.com/?item=287&group=20
idunno - специалист
Има няколко начина за заваряване на чугун.Аз знам само тези два:
Без подгряване със специални електроди (ЕСАБ имат такива),заварява се на много къси участъци и веднага след всяка заварка леко се "начуква" заварката.Всичко трябва да се случва много бързо.
С подгряване - подгрява се предварително като се използват температурни пастели за да се следи температурата, заварява се и се отгрява в последствие за да се отстранят напреженията.За подробности трябва да си погледна из старите книжки.
Прав е, колегата,че не е за направи си сам.Ако не успееш сам, можеш да го занесеш в Института по заваряване, там ще ти го оправят.
mitko64 - майстор
Скоро носих една счупена масичка на колонна бормашина на майстор. Половин час и бая в съседната стаичка и ми взе 15 лв.(според мен евтино). На въпроса ми дали зварката ще държи на натиск, ми отговори - спокойно заварявах го на плазма(понятие си нямам какво е). Само малко е поусукал равнините.
gogo7777 - майстор
Променливотоков апарат и чугунени електроди. Препоръчвам да нагрееш детайла около мястото на заваряване до 100-150 градуса (на усет естествено). Правиш Х скосяване и караш на къси шевове последователно от двете страни, като ковеш след всяко спиране. Ако усетиш, че ваната става много "лигава" спирай и изчакай детайлите да поизтинат до 100-150 градуса (не охлаждай принудително) и тогава продължавай със заваряването.
mitko64 - майстор
На колко А е препоръчително по горната технология?
gogo7777 - майстор
Амперите зависят от апарата и от заварчика. Горе долу се придържайте към препоръчителните средни токове дадени от производителя на електродите. За 2,5мм приблизително 80А. Ако се ползва Кракра 100А

Пернишката саксия и чугуна са голяма партия.... :-D
mitko64 - майстор
Моят е някъв руски и минимума му е 120А, а макс. 200. Това значи ли да търся 3,25мм?

Тема "Счупен чугунен плот - заварка - електроди и с каква машина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: