Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Георги Иванов(алцек) - специалист
Здравейте! Преди години ми подариха един нож.Все не оставаше време да му направя дръжка и ето че момента дойде.Но се сблъсках с един проблем,не мога да пробия дупки за чирените.На ножа има направени два отвора,но от кого и кога не знам,не знам и от каква стомана е направен ножа а и вече не си спомням кой ми го подари.Грях го до зачервяване и пак не можах да го пробия.Моля за съвет как да направя отворите.Ето и две снимки:

Изображение

Изображение
griffin - майстор
Не знам какъв диаметър ти трябва но съм гледал руснаците пробиваха закалена с томана тия свредла за стъкло които имат едно като пластина отпред, доколкото подразбрах пластината е покрита или с парченца диаманти вътре :-)
novgradski - специалист
Най-вероятно стоманата е "самозакаляваща се",т.е и на въздух- скоростта на охлаждане е достатъчно голяма -че да се закали.Може да се пробваш със свредло с твърдосплавна пластина ,но най-лесно ...попитай за обемно-ерозийна машина (с меден електрод според отвора) ...да ти го пробият.
Георги Иванов(алцек) - специалист
Благодаря ви за отговорите,за ерозията се бях сетил и го оставих като последен вариант,понеже не знам дали още работи машината на предишната ми работа,не съм там от 2010г.
lov - майстор
По тази голямата дупка го правя на парче стомана от механична ножовка. Става за ножче и ще има голям ряз но е много крехко. Едно по силно натискане на страна или изпускане на земята и ще се чупи или кърти острието. Така че си причини дали си заслужава на му правиш някаква хубвава дръжка с нитове. Прави съм си и аз но по тази причина само чрез залепване на чирените.
Иначе за спортната злоба дупчи се на колонна бормашина с медно парче в место свредло и абразивен прах. Ниски обороти като около отвора се прави от пластелинили нещо друго като ваничка и вътре се насипва абразива като се добавя и малко вода или масло. В началото много на често се повдига свредлото така че в него да се набият частиците абразив. След малко опити се усеща кога трябва да се повдига за да си поеме следващата порция абразив. По същия начин се пробива и стъкло но там за по големи отвори се ползва медна тръбичка.
zmiori - специалист
Едва ли е от ножовка, щом гое грял и нее станало. Механичната ножовка по спомен от ученическите години катоя зачервиш и става на дъвка.
MamaMy - майстор
Електрожен нямаш ли? Духвам я за 5 секунди :wink:
gogo7777 - майстор
Или заваряване (запояване) на нитовете върху ножа. После слагаш дръжката и нитиш.

Тема "Проблем със нож." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: