Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
stiv1961 - майстор
novgradski написа:
...а бе утре ще ме карате да си снимам "ръкохватката"-(винкел,арматурка и маркуч)
Ми тя и моята е такава самоделка( като електрожена) :-D
П. Петков - специалист
Ааа..., електроженът ми е самоделка, но с два вентилатора и сваляем DC изправител!
Прикачен файл:
Picture 006.jpg
Picture 006.jpg (68.84 KиБ) Видяна 3412 пъти
Прикачен файл:
Picture 007.jpg
Picture 007.jpg (70.07 KиБ) Видяна 3412 пъти
Прикачен файл:
Picture 008.jpg
Picture 008.jpg (77.2 KиБ) Видяна 3412 пъти
Прикачен файл:
Picture 009.jpg
Picture 009.jpg (68.87 KиБ) Видяна 3412 пъти
Изправителят е с два диода и два тиристора (в диодно свързване), което спестява трети, галванично развързан радиатор. Обратният диод (преди дросела) се монтира допълнително на DC изводите. Дроселът също е отделен и е от 500 Амперов, американцки изправител. Досега (повече от тридесет години) системата не се е изложила. Магнитопроводът беше от трансформатор на стара, руска дифузионна пещ със силитови нагреватели, а навиването го направиха навремето в една кооперация "Атанас Романов", която се помещаваше в една от уличките срещу техникума "Сталин" (сега "Зона Б 5"). Още си пазя схемата, данните за навивките и сеченията на жиците. Чудя се, циганите..., кога ли ще му се израдват? :)
stiv1961 - майстор
П. Петков написа:
Ааа..., електроженът ми е самоделка, но с два вентилатора и сваляем DC изправител!
А ръкохватката къде е :) за нея ставаше въпрос....
П. Петков - специалист
Ръкохватката ми е срам за майстора! :x Първата беше самоделка, ама сегашната е фабрична и ми е подарък от едни колеги. Кабел-масата също влиза в подаръка - стандартни, пружинни клещи с медни накрайници и плетенка. А бе, фабричното си е по-хубаво! :)
mitko64 - майстор
Самоделно чукче съм виждал от парче плоска пила, от едната страна изпилено като брадва, а от другата заострено като пробой, заварено за стоманена пръчка, с нахлузен маркуч. И аз отдавна минах при ръкохватката на системата винкел- маркуч. Оригиналната беше бакелитова, в нея месингов болт, отгоре нещо като коронна мес. гайка, с различни отвори за електродите. Като напечеше, ми трябваха гаечен ключ и клещи да махна остатъка. Сега чукна някъде или запъна в тока на обувката и оспатъка изпадне. Идеята за масата ми допадна, само, както казват колегите, не е зле да се помисли за някакъв мост от дебел кабел, между двете челюсти. Моята е с оригиналната месингова щипка, за винкели, шини и тръби(с мушкане) е добра, но за защипване на по- големи диаметри имам проблеми.
П. Петков - специалист
Първата самоделка е същата: Стугована дръжка от текстолит, месингова шпилка от шестостен и глава с разнокалибрени, радиални отвори. В резюме - изключително неудобна!
Прикачен файл:
Picture 018.jpg
Picture 018.jpg (43.01 KиБ) Видяна 3353 пъти
Поради недобро затягане на главата ("на ръка"), при "почукване" на електрода главата се саморазвива (въпреки по-ситната резба) и той се криви. При затягане на различни по дебелина електроди, те застават в произволна позиция, а при сваляне на уНгарката действително трябва ключ. А бе както са казвали сърбите: "Нуждата ради закони нови!" :)
dragozow - майстор
Чука си е добър за разлика от щипката, аз също имам такъв, само че моя не е за заварки. На дръжката има маркуч. Иначе за щипката, има щипки по 5 лв.
thinkpad - майстор
dragozow написа:
Иначе за щипката, има щипки по 5 лв.
Ама форума е "Направи Сам", а не "Купи сам". Просто давам идея как от привиден боклук може да се направи нещо. :) Така де...рециклираме, помагаме на околната среда, като хвърляме по-малко боклук и намираме нови предназначения за старите неща. :razz: А единственото, което ограничава размера на захващане на тази щипка е дължината на рамената и профила накрая
gogo7777 - майстор
Мотива ти е благороден, но изпълнението е под всякаква критика. Така направена щипката няма да работи, защото ако стегнеш кабелната обувка на кабела към болта в пружината, същата няма да работи (нито ще се отваря, нито ще се затваря). Ще трябва да разтваряш щипката с две ръце (все едно отваряш устата на крокодила Гана :-D ) и обратно, ако не затегнеш кабела за да проработи пружината, то язък за прозвъняването на връзката.........сам се сещаш как протича 100А ток през лабава връзка :-D
inspo - майстор
gogo7777 написа:
....все едно отваряш устата на крокодила Гана :-D.....
За тъща ти ли става въпрос :-D :lol: Сори, не съ сдържах :prost:

Тема "Старт от скрапа - скоба за маса на електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: