• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Zoro5 - специалист
Почти съм се навил да си купувам плазмена резачка, чета разни реклами и характеристики, но някои неща са ми малко неясни. И тъй като няма къде да видя на живо, реших да питам тук знаещите.
Плазмата е за любителски цели , затова ще е от най-малките и евтини 50А ,най-вероятно някоя комбинирана с ММА/ТИГ. Тъй като ми се отваря работа да се правят едни метални рафтове от винкели и ламарини (част от материала ще е от стари резервоари и рафтове), се надявам инструмента да влезе в активна употреба. Но да питам все пак:

1. Подходяща ли е такава плазма за рязане на ламарини 1-6мм черна, 2-3мм неръждаема и за различни П и Г винкели 50-60мм? Ако метала е боядисан с блажна боя или ръждив проблем ли е?
2. Каква производителност да очаквам, например за черна ламарина 4мм колко м/мин реже?
3. Какви консумативи се ползват и колко бързо се износват, защото гледам че се продават резервни дюзи? Например колко метра срез на ламарина 4мм ще срежа с една дюза?
4. Какво означава практически параметъра "Duty cycle 60%" - 6/4 минути рязане/почивка или 60/40секунди? Това време апарата ли си го мери или аз с хронометъра?
5. Разходът на въздух например 120л/мин какво значи - 120литра некомпресиран въздух? Компресорчетата тип "Метро" дали ще са достатъчни?
6.Може ли да се реже много тънко метално фолио или се иска някаква минимална дебелина?
7. И един може би тъп въпрос - факела на плазмата "работи" ли когато дюзата е далеч от метала или задължително трябва да има близък контакт ,както при електрожените?
lov - майстор
Много въпроси си задал и няма еднозначни отговори защото много неща зависят от този който работи с апарата. С такава малка плазма не съм работил но производителността е огромна. В описанието би трябвало да са дадени характеристиките за рязане м/мин.От там се ориентирай. Относно дюзите може да я скапеш и по невнимание особенно чашката. За електрода там си е от колкото изкара защото зависи на какви токове ще се натоварва. За чашките и вообще за цялата глава има едни много хубави керамични спреове за защита но и цената им е доста солена. Но пък вършат прекрасна работа. Пръска се се след като се е загряла достатъчно добре и отгоре се получава едно керамично покритие върху което не залепват пръски и доста добре защитава. Не ми се слиза сега в гаража да го снимам и да видя какво точно беше.
Принципно не се бърка какво ще режеш стига да има токопровеждаш метален слой в най долната част на материала. От горе ако ще и да е керамика гума и всякакви мръсотии пак ще я издуха.Така че боята не им пречи ни най малко. За тънки неща като фолио просто не си заслужава да се ползва.
Относно въздуха колкото пише че и отгоре си ходи.Некомпресиран. А и трябва да е сух а не с примеси на масла и вода.
Факела на плазмата не се образува в самата дюза. Материала който се реже е другия електрод. Така че повдигането е ограничено но може в много малки граници. Не си прави илюзии че ще можеш да заваряваш с това.
Но преди да се гмурнеш постарай се да намериш някъде един плазмотрон и да пипнеш и видиш как стават нещата. Но ако наистина имаш да кроиш много материали с разнообразна форма си заслужава капиталовложението.
shtaiga - напреднал
1.Подходяща е.По повод боя,ръжда и други мизерии,колкото е по-дебел детйла толкова по не и правят впечатление.
2.Не съм засичал с хронометър но гарантирам поне 3 пъти по-бързо от колкото с резек и 10 пъти по-бързо от колкото с флекс.
3.Основно дюза и електрод,останалите ако я позваш правилно почти няма да сменяш.Дюзата и електрода ще надминат себестойноста си в дискове наколко пъти.Винаги ги смеяй заедно без значение кое е свършило.
4.Нищо няма да мериш.Ако наистина има 60% заначи ,че да се одереш няма да и вкючиш термозащитата.
5.Значи че ти трябва с компресор с дебит на главата поне 150 л/мин,а най добре 200 и нагоре.Метро-поскоро не,или не задълго.
6.Тая гад реже всичко електропроводимо.За дебело зависи от машината,50А си до към 10мм.За тънко просто трябва да я овледееш и си ти.
7.Горелката я дръж на 2,3мм от детайла.По близкото разтояние унищожава електрода.Стараи се да започваш да режеш детайла от края,ако то се налага да пробиваш дупка дръж горелката под ъгъл пр.45 градуса да не ти върне шлака в горелката.
sian - специалист
Инверторен електожен оборудвaн с горелкa ще реже ли.
Zoro5 - специалист
А какво е положението със защитните средства при плазмите , същите ли са като при електрожените - тъмни стъкла, соларни маски и т.н. ?
Отделя ли се много пушек при рязане, в смисъл дали може да се реже и на закрито в неголеми помещения?
shtaiga - напреднал
Ако ще режеш малко време ,примерно час,час и половина ти стигат просто тъмни слънчеви очила.За по дълга работа си трябва маска ,защото ще ти изгори лицето.Със стъкла от електожен не става,твърде тъмни са(ДИН 9-13) за това избора е соларна-изключена,така е около ДИН 4.Пушек се отделя ако режеш мизерии-бои,масла,грес и тн,при чист метал не е проблем.За ръцете задължително ръкавици,препоръчвам хубави-10-15 лв евтините са пари на вятъра.
Lans Link - специалист
Предпазните средства са изключително важно нещо и не са за пренебрегване.Очила ползвам оригинални за оксижен.Но най-важното е защитна маска - задължително !!! Ако нямаш бояджийска - със сменяеми филтри,то поне си сложи обикновена хирургическа - има ги по аптеките.Също ползвам и портативен вентилатор на 40-50 см. от мястото на рязане. От личен опит - рязане на черна ламарина 2 мм. /без да е цапана и боядисвана/ около 20 мин. с включен вентилатор и след това маската беше цялата черна. При рязането се отделя микроскопичен метален прах,който хвърчи навсякъде,включително и в дробовете ти. Поздрави !
joro39 - специалист
а какви плазми ползвате , че и аз съм решил нещо да вземам :?
Lans Link - специалист
Нашата беше тая : http://www.redco.bg/products/%D0%B0%D0% ... -pl-36/107
Казвам беше,щото за съжаление на бившия ми шеф - вече не съм там :-D
Поздрави !
  • 1
  • 2

Тема "Плазмено рязане за начинаещи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: