Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
bigdragon - майстор
Не се радвайте на бронзовите щипки.
Моите много бързо свършиха. :shock:
При всяко "прецъркване", поради ниската температура на топене на бронза, направо се разпръскваше метал по замасеният детайл, особено ако е ръждясал...

ПП Въпросните щипки са бронзови, а не месингови.
ZEDYCUS - майстор
Като довършвам едни парапети на вилата ще си покаже. :partyman:
msotiroff - помощник
bigdragon написа:
msotiroff написа:
Днес си направих масичката. Купих си армирана ламарина .....:
Добре си се справил. Поздравления!

Ламарината се казва: рифелова, Това не е армировка, а е направено, да не се пързаляш, когато ходиш по такава повърхност. Този тип ламарина се ползва за стъпала и площадки по метални конструкции.

Добре е работната маса да е равна, рифелната повърхност да е надолу.
Така няма да ти куцат някои по-дребни детайли при центроване по масата и ще чистиш с ъглошлайфа по-лесно пръските и прихватките по масата. Освен това след няколко почиствания, когато изпилиш ребрата, ще се наруши равнинността на масата, но тогава ще обърнеш плота и всичко ще си дойде на място...

Успехи и безаварийна работа!
Благодаря за поясненията, колега... Вярно, че във вторични пича я нарече рифелова... От долната страна има заварени два големи болта и 7-8 малки гайки... кой-знае за какво е използвана :?

До колегата Andri01 по повод магнитните помагалки: Не вършат кой знае каква работа, но са удобни за по - леки детайли, особено ако трябва да се заваряват под ъгъл 90, 60, 45 или 30 градуса. Поръчах си ги от една Ихтиманска фирма за 7лв/бройката (welding.bg). На тях пише Есаб, ама колко са Есаб не знам...
agj написа:
Масичката е станала добра !Но написаното от bigdragon за рифеловата ламарина е много точно,и аз съм напълно съгласен с него че след време ще имаш проблеми с равнинността на масата !Само че доколкото имам спомени рифеловата ламарина май не е гладка и от задната страна ! :?
На моята маса ,плота също е от черна ламарина около 5-6мм. и на мен ми беше писнало постоянно да я изчиствам не толкова от пръски колкото от ръжда и се принудих да сложа допълнително отгоре едно парче алуминиева ламарина която не по е дебела от 2мм. и си карам така вече доста годинки и проблеми със замасяването на дребни детайли вече нямам!
Колега msotiroff,има една специална молба да снимаш и електроженчето -китайчето с което работиш :prayer: ,понеже си един от малкото хора които споделят мнение ,тук във форума, че са доволни от работата на подобни китайски чудеса!
Тези дни ще снимам електроженчето и ще кача снимки... Сигурно съм доволен, защото съм прохождащ, а не профи.
Сега изниква друг въпрос, а именно мога ли да сложа 0,8-1мм поцинкована ламарина за подложка? Ще имам ли проблеми със замасяването? Имам доста такива листове с размери около 60х160см от гърбове на бракувани хладилни витрини...
koveslav - майстор
http://www.arkonea.bg Тук има много добри цени на принадлежности и консумативи на Есаб.Малките магнитни ъгли са на 5.50 лв,големите са по 8 и нещо. Щипките за маса - и магнитни и механични,също са на добри цени.Имат на прилични цени и качествени предпазни средства.
bigdragon - майстор
msotiroff написа:
.... друг въпрос, а именно мога ли да сложа 0,8-1мм поцинкована ламарина за подложка? Ще имам ли проблеми със замасяването? ...
В никакъв случай!
Със замасяването няма да имаш проблем, Нооооо....

Цинка е един от най-опасните метали за заварчиците.
При заваряване цинка в метала гори и отделя изключително опасният за организма цинков окис (бял прах, токсичен и канцерогенен).
По тази причина при заваряване на водопроводни тръби е изключително важно да се почистят от цинка...
agj - майстор
bigdragon написа:
msotiroff написа:
.... друг въпрос, а именно мога ли да сложа 0,8-1мм поцинкована ламарина за подложка? Ще имам ли проблеми със замасяването? ...
В никакъв случай!
Със замасяването няма да имаш проблем, Нооооо....

Цинка е един от най-опасните метали за заварчиците.
При заваряване цинка в метала гори и отделя изключително опасният за организма цинков окис (бял прах, токсичен и канцерогенен).
По тази причина при заваряване на водопроводни тръби е изключително важно да се почистят от цинка...
Доколкото разбирах колегата иска. да сложи поцинкована ламарина върху плота от рифелната !?В което не виждам нищо лошо и вредно!Вярно е че изпаренията на цинка са вредни но тая ламарината върху която ще заварява само евентуално ще се нагрява и изпарения на цинк няма да има!
msotiroff - помощник
Ето обещаните снимки на китайчето:

Прикачен файл

20140831_143823-1.jpg

Прикачен файл

20140831_143839.jpg

Прикачен файл

20140831_143858-1.jpg
agj - майстор
msotiroff написа:
Ето обещаните снимки на китайчето:

Изображение
Много си е добро !А съм пробвал малко по мощния модел , червения -250 Ам. и останах с много добри впечатления. Освен на електрожен това чудо може да работи и на ВИГ т.е. аргон.Така че можеш да се пробваш да започнеш проби и по тоя метод !Ако имаш нужда от някакви съвети ще помагам с каквото мога!

И понеже в темата стана въпрос и за приспособления ето и още :
Изображение
Това е "закачалка " за оргоновата ръкохватка!
------------------
Това пък е друго приспособление, едно от тъй наречените "Трета ръка "
ИзображениеИзображение
Може да се ползва за притискане (задържане) и прихващане на дребни детайли особено приложимо е точно по метод ВИГ.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_LTwgbSjJKw[/youtube]

Тема "Заваръчна масичка - няколко въпроса?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: