• 1
  • 2
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
shotik - майстор
Търсачката не работи и затова питам тук- имам едно кормило от бегач,овен,така му казват ,от алуминиева тръба ,Ф 24 мм ,дебелина 2.5 мм на материала.Искам да му придам друга форма ,като изправя краищата на тръбата.Може ли да стане на машина и за София някой би ли услужил ,може би изработващите парапети?

Прикачен файл

54550934_1_585x461.jpg кормило.jpg
54550934_1_585x461.jpg кормило.jpg (40.78 KиБ) Видяна 2103 пъти
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На ръка може да стане
shotik - майстор
n_a написа:
На ръка може да стане

Знам как се прави огъване - с пясък,със заледена вода и др . похвати ,преди 35 - 40 години съм опитвал,но все безуспешно,сега като има толкова машини,си мисля да бъде с такава.
lov - майстор
Изправянето освен ако не е много е много по трудно да не кажа невъзможно и по лесно е да се изработи отново. Причината е че тръбата вече има яка пластична деформация. Тоест по външните радиуси е по тънка. Другия проблем е че това не е алуминий а някакъв дурал или подобна сплав. За разлика от стоманите той се самозакалява след няколко дена след обработката. А и един господ знае какви са му температурите на отгряване за да се опиташ отново да го отпуснеш. Иначе домашния метод е намазваш с домашен сапун и грееш с пърлачката докато стане леко тъмнокафяво намазаното. Сапуна ти служи като температурен маркер за да не стопиш тръбата и не върши друга работа. Като изстине може вече да се обработва но до ден два щото после почва процеса на самозакаляване.
shotik - майстор
Вярвам ти в написаното и вероятно ще търся друго кормило.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Знам как се прави огъване - с пясък,със заледена вода и др . похвати ,преди 35 - 40 години съм опитвал,но все безуспешно,сега като има толкова машини,си мисля да бъде с такава.[/quote]

Дъра-бъра, и "все неуспешно". Писах ти, защото машините са настроени според производство, а и да спреш нечий процес за нещо дребничко струва много време и майстор ... машините не вършат занаятчийската работа. Това са принципни неща ...
Обаче ми е силно интересно, тази идеална за целта си форма на кормилото, какво си намислил да я правиш. Дизайнерски питам
shotik - майстор
n_a,мисля да изправя огънатите краища и кормилото да бъде на 180 градуса ,спрямо сегашното му положение и да се получи форма на ретро кормило.В магазините са повечето прави кормила ,което не ми върши работа ,но ще търся и ще намеря някое от старо колело,каквито са Балкан , Украйна и др . подобни .
nikolson - майстор
С изрязване и заваряване няма ли да стане?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
shotik написа:
..... ретро кормило....... от старо колело......
О! Има много ретро кормила, ще намериш твоето. Още повече, си в София (ако не греша) Обожавам Малшевския Битак!
Пообиколи си местните велоработилници и остави телефона си с искането, на листчета.... Много хора си сменят ретро кормилата с прави. Не си струва огъването на това рогатото от снимката
shotik - майстор
Обиколил съм магазини,битаците също,не намерих нещо ,което да ми свърши работа,затова писах за изправянето на това кормило,но тъй като все още не съм готов с рамката,която само е грундирана,имам достатъчно време да изчакам и да намеря ,още повече ,че в една група от любители на ретро велосипеди също ми помагат в намиране на части.

Благодаря и на отговорилите тук !
  • 1
  • 2

Тема "Изправяне на огъната тръба-кормило за велосипед" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: