Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
AAsat - специалист
Понякога ми се налага да ползувам услуги на фрезист за разни неща - примерно правоъгълен отвор за дисплей в някакъв панел или отвор за някакъв съединител или разни други подобни бъзикни. Познатите ми фрезисти не винаги имат възможност и желание да се занимават с подобни неща и реших да викам неволята.
Имам една стара настолна бормашина "МЕТАЛИК", останала от баща ми, купих една кръстата маса, съответните закрепващи детайли, няколко фрезера и нещата се задвижиха.
Като цяло нещата някак си се получават, въпреки многото недостатъци - луфтове в масата, леко поразбита ос на бормашината и т.н.
Основният недостатък е принципен - патронника се закрепва към бормашината посредством морзов конус. При пробиване усилието е по оста на конуса и той се затяга а при фрезоване усилието е перпендикулярно и при получаващите се вибрации патронника понякога пада от бормашината - не е много често но е много неприятно - обикновено става при наполовина свършена работа, може да се получи дефект върху обработвания детайл, самия той обикновено пречи за стабилното закрепване на патронника наново и той почва да пада по-често, или пък трябва да се сваля детайла и да се закрепва после наново.
Може ли някой да предложи решение за предотвратяване на този недостатък? Патронника е нов - конуса и челюстите на стария като че ли бяха поизносени. С новия нещата се подобриха незначително - основно в посока биене на свредлата и фрезерите. Откъм падане на патронника и да има подобрение, то е незначително.
При монтиран патронник има достъп до върха му - откъдето принципно той се избива при нужда - мисля си дали там не може да се импровизира някакъв напречен затягащ щифт или клинче. Друго което съм мислил е някакво лепило, с което да се намаже конуса преди набиването му - дали има подходящо лепило? Замислял съм се и за някаква завака като съвсем крайна мярка със всичките недостатъци на подобно решение.
Всякакви предложения и критики са добре дошли.
Пускам една снимка. Ако трябва някаква друга, на която по-добре да се вижда крепежа на патронника - ще опитам да направя.

Прикачен файл

bormashina3.jpg
bormashina3.jpg (54.56 KиБ) Видяна 3238 пъти
big_death - специалист
Колега, силно ти препоръчвам да си купиш една оберфреза която от порядъка на 100 лв. ще ти върши чудесна работа . Недостатък на бормашината е че няма тия обороти и ще стои надълбано .
griffin - майстор
Колега има едно лепило за съединения на мен ми се струва че е силикон или боя де но както и да е, слагат го по болтовете за да не се развиват при вибрации това пробвал ли си го?
brum - майстор
Осигурител за резба му се казва на лепилото. Има различни варианти. Ама и мен не ми се струва удачно да се ползва т'ва за фрезоване...
gogo7777 - майстор
Морзовият конус не е за фрези, той е за аксиален напор. Има мини унивесали /3 или 4 плашкови/ за стругове, които могат да се пригодят към наличната машина. С цанга също става и то по-добре от универсала, само трябва фрезите да са с еднакви опашки.
mitko64 - майстор
Не знам колко е и за аксиално натоварване конусът. Тъстът има същата бормашина и ми прави впечатление, че с по- големи свредла, обикновено когато свредлото вече избушва детайла, вероятно се позаклещва(тука май има вече и радиален елемент), просто изпада конуса, барабар с патронника и свредлото. Може да е разбит конуса му, не знам. Скоро дупчих радиално едни големи гайки със свредло Ф18(за въртоци на плашки) и се скъса да изпада патронника. Накрая ми писна и довърших с добрата, стара BZ16.(свредлото беше с престъргана опашка).
gogo7777 - майстор
Когато се набива морзов конус, опашката на свредлото /или преходният морз/ трябва да е сухо, даже се натрива с креда или тебешир ако е блажно :) . Възможно е конусите да са наранени /не износени/ и затова да излиза свредлото от конуса.
Добрите стари бормашини също са с конусен патронник........не е проблем радиалният напор ако всичко е ОК, защото се прилага и аксиален и конуса затяга все повече и повече :wink:
AAsat - специалист
Вчера след поредните изпадания на патронника реших да опитам най-лесния и вероятно най-безобидния за машината начин. Почистих конуса и леглото му с коресилин, поизчаках да изсъхнат и преди склобяването намазах конуса със секундно лепило JIP. Изчаках около 15 мин. и продължих работата. Около час и половина, докато приключа, патронника не е изпадал. Днес имам работа още за около час - ще се види дали нещата ще са наред. Като чета горния пост - може и само добро почистване на сглобката да е било достатъчно, но вече е намазано с лепило - дано не се окаже автогол при по-нататъшната работа.
gogo7777 - майстор
дано не се окаже автогол при по-нататъшната работа.
Едва ли ще има проблеми :)

Тема "Проблем при използуване на бормашина като фреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: