Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
Прикачен файл:
IMG_20141024_143033.jpg
Здравейте, абсолютен начинаещ в тази област съм. Искам да си направя калъп, в който да изливам сребро за многократна употреба. Не задавам конкретен въпрос, защото всяка информация е добре дошла, включително и съвети как се стопява среброто и се излива в калъпа. Ако някой от вас може да ми направи калъп също е вариант, като ми каже ориентировъчна цена. Това е елемента, който искам да отливам. Благодаря предаарително!
ESPACE - майстор
Нищо не разбирам от металургия, но като го гледам тоя елемент си мисля, че ще ти е по лесно да направиш от среброто ламарина и после с лазер да се изрежат.
Последна промяна от ESPACE на пет окт 24, 2014 5:27 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
това не се отлива, а се изрязва :)
По принцип това е отлято, а с човека, който го е правил изгубих връзка. Ако някой отдели време да ми обясни технологията за направата на отливки на готови елементи ще му бъда много благодарен.
hidrazin - майстор
Това за една бройка ли става дума? Ако е така по-добре потърси някой бижутер да ти го направи.
За такива отливки се използва специален силикон за направа на калъпа за размножаване и бижутерски восък за направата на модела.
Общо взето ти трябва гипс, вибрираща маса, горелка, чушкопек, силикон за отливки, бижутерски восък, готварска печка с фурна, сребро и няколко картофа.
И разбира се някои дреболии като поти, щипки за пота, защитни очила, ръкавици и престилка, малко инструменти за финишната обработка...
Естествено трябва и много опити и грешки докато започне да се получава нещо.
:partyman:
gogo7777 - майстор
Аз технологията ще ти я кажа, но първо ми кажи колко броя ще отливаш и релефа ажур ли е /не ми става ясно от снимката. Също така имаш ли пота, леярски восък, скулпутрен гипс, силикон, центробежна прашка, сребърна тел, сребърен припой и с какво сребро разполагаш.

ПП.....Изпреварил ме е Хидрата......може да мине без картофите, сега има вълшебни припои /за халкката става на въпрос, освен ака не разполага с леярска машина/
Не разполагам с нищо, тъй като незнам какво ми е необходимо:) Но нещата, които сте изброили ми изглеждат достъпни. Халка няма да правя, но ще трябва да има дупка за да се постави такава. Тоест искам да отлея формата без халката. Искам калъпа да е за многократна употреба. Размерите на самата плочка са 31mm в най-широката част (извивиките на рогата), височината е 31 мм, дебелината на плчката е 2 mm. Изображението не е ажурно, врязано е на милиметър в самата плочка. Колко мислите, че ще ми струва ако поръчам на бижутер да ми направи калъп?
gogo7777 - майстор
Калъп за многократна употреба няма. За многократна е само този от силикон, в който се отливат восъчните модели.
Ето ти най-добрият вариант, щом релефа не е ажур /инак ще има доста за пилене/.......и става за хилядократна употреба :wink: . Прави се стоманена матрица за сечене на фрикцион. Матрицата би излязла около 150-200 лева според зависи.
С леенето, ще излезне малко по-евтино, но за сметка на това ще имаш повече довършителна работа /рязане на леяци и температурни отводи, шлайфане, полиране..../
Soldat - помощник
Много обичам да чета безмислени и абсолютно некомпетентни съвети...

Изпрати ми детайла, ще ти направя силиконова матрица, ако искаш ще ти отлея и Н-броя детайли.
А най-добре да те заведа при бижутера, който ги прави и да се оправяш сам.
Силиконовата матрица (многократна, доживотна) ще ти струва от 20 до 30 лв. в зависимост от големината, а среброто ще ти го хване по 0.80 ст. за грам в проба .925, и цена за отливането - 70 ст./грам
gogo7777 - майстор
Много обичам да чета безмислени и абсолютно некомпетентни съвети...
И аз така.........та кво казваш, да лее среброто в силикона Изображение

Тема "как да си направя калъп за отливане на сребро" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: