Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
pakostnika - помощник
Здравейте! много съм зле с електрониката. Имам електрожен Кракра на 40г. работи си машинката прекрасно но ми трябва прав ток за да заварявам стомана и неръждавейка. Знам, че се прави с тиристори и аз си набавих такива, но не знам как се прави. Ако някой знае работеща схема на този уред, моля да ми каже.
kozl - майстор
Е какви тиристори си набавил. Аз съм виждал правен електрожен но с две вторични намотки и през два 250А диода - се получава изправен ток. Диодите бяха на големи радиатори и цялата сглобка беше една количка. Освен това на първичната намотка имаше тиристори в схема за ограничаване и регулиране на мощността в първичната намотка което пък беше с 25А тиристори по спомени.
Ти може да вържеш в схема грец 4х250А диода с радиатори, но незнам колко ще издържат при залепване на електрода.
Andri01 - майстор
Схема Грец с мощни диоди и задължително дросел!!
pakostnika - помощник
Тиристорите са 200 амперови. Преди време ми ги дадоха от ЖП-то. Човека ми каза, че такива вземали за тази цел. И се получавало. Но как, не знам.
pakostnika - помощник
Andri01 написа:
Схема Грец с мощни диоди и задължително дросел!!
Добре де. Ама казах, че не знам как се прави :) Какъв дросел, къде се връзват, как?
Andri01 - майстор
Дросела е след Греца,последователно на /+/ ,Той се изчислява според тока на заваряване. Ще потърся изчисленията .
pakostnika - помощник
Andri01 написа:
Дросела е след Греца,последователно на /+/ ,Той се изчислява според тока на заваряване. Ще потърся изчисленията .
Благодаря!
pansim - майстор
Допълнителния пад на напрежение през диодите намалява и без това ниското изходно напрежение на Кракрата. Все пак този електрожен е правен за рутилки...ако говорим за монофазната Кракра.
Та какъв ще е ефекта...сподели ако го направиш. :partyman:
pakostnika - помощник
pansim написа:
Допълнителния пад на напрежение през диодите намалява и без това ниското изходно напрежение на Кракрата. Все пак този електрожен е правен за рутилки...ако говорим за монофазната Кракра.
Та какъв ще е ефекта...сподели ако го направиш. :partyman:
Монофазна е. Преподредих му магнитопровода преди време. Пластините бяха редени по 6-7 една до друга. Сега работи много по-добре и с 4ка съм заварявал без проблем ама му слагам вентилаторче. А за тая работа ми трябва да работи с електроди 2.5мм не са нужни по-големи.
kozl - майстор
Andri01 написа:
Дросела е след Греца,последователно на /+/ ,Той се изчислява според тока на заваряване. Ще потърся изчисленията .
Kak след греца, преди греца към вторичната намотка требе да е. Дросел с изправен ток ли ще работи :?

Тема "Как най просто да изправя тока на електрожен?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: