Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
kr1100 - майстор
pakostnika написа:
Било му правено в завода където работел през соца. Питах приятели специалисти по електроника. Казаха, че това е изправител с диоди или тиристори.
Пр. Н.Е. се правеше такова нещо в завода.Не съм се интересувал , но пръв поглед беше грец от 2 тиристора ТЛ160-7 и 2 диода / не ги помня какви бяха/. дросел и 1 платка .Ще пробвам да вляза и , ако съществува ОНС /там се съхраняваше документацията да се помъча да изровя схема. лошото е ,че не си спомням кой си беше взел такова нещо с/у заплати /1993/1993г.
То и ПУ2 тр да си вадя , така,че би трябвало да ме пуснат.
lov - майстор
А ако не ти се нрави размера на диодите или тиристорита щото така и не разбрах какво са ти дали може да си купиш нещо подобно на това. казвам подобно защото това е трифазен 400А. Или ако добараш от някъде някой прецакан защото не изгарят целия и не ти трябват всичките плочи.

Прикачен файл

IMG_20150125_183534.jpg
IMG_20150125_183534.jpg (107.53 KиБ) Видяна 3375 пъти
П. Петков - специалист
От локомотивите могат да се ползват "обратни" диоди VK 200/5-C (анодът е на плетенката). Това позвалява да се направи "Грец" с два радиатора! Тогава сдвоените плетенки, две по две, ще бъдат съответно "+" (от нормалните диоди) и "-" (от "обратните"). Ако се ползват два диода (обратни) и два тиристора в диодно свързване (между анода и гейта резистор 10-20 Ohm), радиаторите също са два. При "нормални" диоди и тиристори радиаторите са три. Всеки тиристор e със самостоятелен радиатор, а диодите ("-" на изправителя) с общ. При фазово управляеми тиристори, между тях (катодите им) и дросела трябва да има още един мощен, обратно свързан на полярността, паралелен диод, през който да протича токът на изглаждащия дросел, когато тиристорите са запушени. При чист "Грец", също е добре да има обратен на полярността диод, свързан между катодите и минуса на изправителя.
Обратен диод VK 200/5-C:
Прикачен файл:
Picture 246.jpg
Picture 246.jpg (42.13 KиБ) Видяна 3362 пъти
"Нормален" диод ВЛ200 9 клас, 1,15V пад:
Прикачен файл:
Picture 248.jpg
Picture 248.jpg (41.58 KиБ) Видяна 3362 пъти
kozl - майстор
Браво, туй синьото ни бех виждал, ни щях да се сетя за 2 в 1 радиатори.
Оригинално решение, дано да има и намиране на таквиз диоди.
lov - майстор
Скоро минавах в един магазин на Елимекса и на една витрина бяха сложили една купчина всякакви такива антики. Явно са набарали някой склад и сега разпродават. :lol:
Та вероятно може и да се намери. :partyman:
hidrazin - майстор
Аз ли нещо.....? За мен "обратен" диод е този с анод на корпуса.
Изображение
Пък нормален е когато катода е корпуса.
Изображение
Дори и добрите стари "нормални" диоди си бяха с катод на корпус.
ИзображениеИзображение
:partyman:
П. Петков - специалист
Хидра, не, не ти! Прав си! :) Но инверсията на прилагателните, май не ще да промени същността на съжденията за броя на радиаторите.
Те т,ва са КД1113-18, взети преди мно-о-о-го години от производството в цеха за "Силови прибори" в Ботевград (естествено без маркировка). Награда за този, който познае дали са "прави" или "обратни"! :-D
Прикачен файл:
Picture 249.jpg
Picture 249.jpg (41.78 KиБ) Видяна 3249 пъти
pansim - майстор
Еййййй.....върна ме в младоста с тези диоди
Доста крехки бяха - малко да напънеш изводите и превъртаха в пластмасата :)
hidrazin - майстор
П. Петков написа:
...Те т,ва са КД1113-18, взети преди мно-о-о-го години от производството в цеха за "Силови прибори" в Ботевград (естествено без маркировка). ....
Тези неща да ги виждам. Предполагам няколко бели косъма в детството ми са от тях. :-D
И сега като ги показваш тези дето са взети от поточната преди да ги маркират, следва друг въпрос.
Къде е анода и къде е катода на тези, след като така си се продават - само надпис и никакво означение за посока. :-D
Изображение
:partyman:
lov - майстор
Ай стига сте ревали за едни диоди те поне лесно се мерят. Що забравяте кога от една шепа транзистори едва намерите два със сходни параметри да лепнете на платката и после единия одумка и пак от начало. Не че и за диодите от същото място не сме го правили. До скоро ми се мотаеха по кутиите увити старателно в хартийки и на нея написани параметрите. Ако ви разровя по чекмеджетата нали знаете че подозирам какво ще изскочи.....
Цирка сме го гледали все един и същи е е бил само с други артисти :lol:

Тема "Как най просто да изправя тока на електрожен?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: