Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
thebugger - специалист
Здравейте, имам едно въпросче относно един осцилоскоп дето имам тук във вкъщи и ме втрещява вече. Не мога да го калибрирам. каквото и да правя е почти невъзможно ако не и напълно невъзможно да го калибрирам и да стабилизирам осцилограмата. играя си по 5-10мин да го стабилизирам и то дотолкова само да измеря нивото на сигнала. за честотата и дума да не става. според вас от какво може да е :/ моделът е c1-118A

Прикачен файл

Custom Image.jpg
Custom Image.jpg (98.87 KиБ) Видяна 1734 пъти
pipilica - майстор
Дай по-точно щото калибриране е едно а да стабилизираш образа друго. Сигурно е доста стар и не е зле да го профилактираш основно, като почнеш от цъкалата и врътките та до захранването.
И аз имам едим дърт дето трудно спира образа и знам че трябва да сменя един потенциометър ама ме мързи да го разтурям все още.
pansim - майстор
Нямам опит с точно такъв модел, но най-напред провери или направо замени всички електролитни кондензатори вътре. Без изключение!
После ще пишеш дали има резултат.
todortv - майстор
Защо темата е в металообработване?
Или накрая осцилоскопа за металоПреработване. :-D
thebugger - специалист
и аз бях учуден че твмата е в металообработване. не съм я слагал там няма значение. това за електролитните ще го пробвам на пръв поглед не са много. а потенциометрите мисля да ги напръскам със спрей за потенциометри. благодаря. ще пиша какво е станало ;)
pansim - майстор
Не е от потенциометрите. Но не е грешка да се профилактират.
Лошото на всички осцилоскопи от радиолюбителски клас /руски/ е че са изпълнени с ширпотребни елементи. Даже и транзисторите им си менят доста характеристиките с времето и така...
Преди време на един С1-112А смених не само всички електролити, но и транзисторите КТ 315 и КТ 361...по спомени... Само на входа оставих оригиналните полеви КТ 303.
Друга машинка стана - най-вече стабилна синхронизация...ама бе отдавна.
Все пак го имай предвид като отправна точка ако не заработи след смяна на кондензаторите. Мисля че и схеми ще намериш в нета.
ivanj - специалист
Ако имаш възможност вземи си друг.
hidrazin - майстор
todortv написа:
Защо темата е в металообработване?...
Ми щото толкова си може. И не знам защо пуска нова тема след като вече си има една за тези вторични суровини?
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 51#p602151
:partyman:
thebugger - специалист
lol ти помниш повече от мен. въобще и не се сетих че и преди съм пускал такава тема :Д
hidrazin - майстор
Ами сега си представи какво ще има под косата ти като станеш на моите години. :lol:
:partyman:

Тема "въпрос относно осцилоскоп" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: