Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
wanderer - специалист
здравейте колеги! наскоро получих едно стругарско наследство, което покрай другите неща включва и огромно количество метчици и плашки, повечето за съжаление доста замърсени от спечена мазнина. въпроса ми е: кажете някой адекватен начин да ги почистя? пробвах с накисване в нафта, в сода каустик, в съдомиялната, но не се изчистват задоволително. чувал съм за варене в нафта, но не знам дали ще мога да завра 3 литра нафта на моя ел. котлон. приемам всякакви съвети.
teon - специалист
...накисни в коресилин и почисти с четка...то няма на изложба да ги водиш...
Найденов - специалист
teon написа:
...накисни в коресилин и почисти с четка...то няма на изложба да ги водиш...
Или в газ за осветление...
lov - майстор
Мяткаш ги в тенджерата на котлона с водичка и вариш докато омекнат. :lol:

Сега извън майтапа съвсем сериозно за варенето във вода. Може да добавиш и малко сода за сапун. А колко дълго само с проба но колкото и дълго да е не е никакъв проблем за тях. Но вероятно на някои от тях ще се наложи да ги почешеш с телената четка.Даже може и преди това да махнеш колкото се може повече от боклука. После за да изсъхнат бързо ако нямаш пистолет за горещ въздух във фурната на печката на 50-100 градуса и последващо смазване с някакво тънко масло още докато са по топлички.
п.п. Варенето с нафта само някъде на вънка далеч от запалими неща но си е опасна процедура ако нямаш контрол над температурата.
wanderer - специалист
благодаря! ще пробвам корисилина и газта, и в краен случай ще ида на нафтата. да не ви се стори че издребнявам - то или го чистиш едно нещо, и после го поддържаш чисто с минимум усилия или не го захващаш изобщо. просто съм такъв, не обичам мръсни инструменти.
Найденов - специалист
Сега се сЯтам и за още един вариант-щом като наследството е огромно, може да рискуваш един- два инструмента и да пробваш следното:
Намираш по- мека стомана (марка не мога да ти подскажа) и нарязваш една- две резби. Ако са замърсени само с пресъхнала смазка/консервант и няма ръжда, при работата те ще се очистят механично, освен това отделената топлина ще размекне старата смазка и по- лесно ще я почистиш с четка или шпатулка/шило от твърдо дърво.
П. С. По- лесен като за начало вариант- метчик- през готова гайка, плашка- през готов болт. Може да не се изчистят добре, но поне ще видиш дали работят правилно.
Освен това си ги сортирай по размер и виж метчиците дали са комбинирани (с един проход нарязват цялата резба) или са комплект от два или три метчика.

Собствено откъде си? Ако си ми наблизо- предлагам да опитам да помогна.
wanderer - специалист
жената се смили над мен и вече ги нае. е, бартер срещу една рамка за огледало. засега ЗЕБРА - та като че ли най добре чисти. ама друго си е като го барне жена. Найденов, мноооого близо съм до теб :rock:

Тема "Почистване на плашки и метчици" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: