• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
edemy2001 - специалист
Обикновен строителен гипс смесен с гипсова мазилка на KNAUF в съотношение 1:1. В гипсовата мазилка има ситен кварцов пясък и забавител на застиването - удължава времето за работа със сместа. Може да се добави и до 20 % стрит перлит като пълнител и термоизолатор. Сместа се прави относително редичка (гъста боза) за да може да се налива върху модела. Ако ви се стори все пак бързо застиването на сместа може да добавите 2 - 3 капки на литър смес ръждопреобразувател (разредена ортофосфорна киселина). Покрива се с налон за да се изпарява бавно водата поне за 4 - 5 часа. След това се отваря и се оставя минимум за 10 часа да съхне при нормална стайна температура. При заливането на модела - най-напред се прави тънък слой от порядъка на 3 - 6 мм. Преди да е застинал напълно гипса се слагат парчета ситна метална мрежичка (комарна или малко по-едра) като арматура, която не позволява напукването на формата при следващите обработки и отливането, след което се залива със слой гипс с дебелина минимум 4 - 5 см.
След изсъхването минимум 10 часа, се изважда модела от гипса и формата се слага във фурна и най-напред се загрява до около 100 - 120 градуса при леко отворена вратичка за около 1 - 1.5 часа. След което фурната се включва на максимална температура за поне 8 - 10 часа. Ако има останал восък, маслен или друг отделител то той трябва да изгои напълно. Ако има остатъци от тях, има опасност от изпръскване на алуминий при заливането, спукване на формата и отново изпръскване, възможно е и избухване - всички тези нежелани ефекти, могат да имат много тежки последствия. Спазвайте техниката на безопасност и използвайте кожена престилка, кожени дрехи, ръкавици и обувки - задължително предпазна маска за лицето. При отваряне на фурната не трябва да излиза никакъв дим или пари. Тези операции се правят на проветриво, защото при изгарянето на восъка или отделителите пуши здраво... Температурата на фурната не бива да превишава 450 градуса и не бива да е по-малка от 380. След това изпичане гипса е много ронлив и лесно се пука заради извеждането на водата от кристалната му решетка, но пък точно това е идеята на цялата операция, за да не кипне при наливането на алуминия и сътветни нежелани ефекти (изпръскване, взривяване на модела, шупли в алуминия и др.).
Изваждането на модела от гипса ако е восъчен става най лесно като "сварите" формата в голям съд с вода при бавно и продължително загряване до около 80 - 90 градуса при което восъка се разтопява и изплува. След изстиване на водата восъка става като плоча върху нея и се маха лесно. Трябва да се има предвид, че восъка има голям коефициент на температурно разширение и ако е в затворена форма може да я спука ако не е армирана както трябва. Задължително е предвиждането на леякови входове за алуминия и вентилационни отворчета за да не се получат въздушни възглавици във формата.
Може и да съм пропуснал нещо, но ако се сетите - питайте.
profesionalist_wood - майстор
Яко ще е ако има снимков материал стъпка по стъпка до крайния продукт :) Да могат и начинаещи да научат нещо
edemy2001 - специалист
profesionalist_wood написа:
Яко ще е ако има снимков материал стъпка по стъпка до крайния продукт :) Да могат и начинаещи да научат нещо
Това трудно може да стане при мен. Работя сам, а докато съм изплескан с гипс или съм го забъркал или с дебелите кожени ръкавици няма как да снимам. Но следващия път като правя отливка, ще снимам което е възможно.

В предното описание пропуснах да напиша, че като подготвя формата за леене я засипвам цялата с кварцов пясък, като оставям само входа за наливане на алуминий отгоре. Идеята е ако се спука формата да не пръска настрани.
angelfilev - специалист
edemy2001 написа:
Обикновен строителен гипс смесен с гипсова мазилка на KNAUF в съотношение 1:1. В гипсовата мазилка има ситен кварцов пясък и забавител на застиването - удължава времето за работа със сместа. Може да се добави и до 20 % стрит перлит като пълнител и термоизолатор. Сместа се прави относително редичка (гъста боза) за да може да се налива върху модела. Ако ви се стори все пак бързо застиването на сместа може да добавите 2 - 3 капки на литър смес ръждопреобразувател (разредена ортофосфорна киселина). Покрива се с налон за да се изпарява бавно водата поне за 4 - 5 часа. След това се отваря и се оставя минимум за 10 часа да съхне при нормална стайна температура. При заливането на модела - най-напред се прави тънък слой от порядъка на 3 - 6 мм. Преди да е застинал напълно гипса се слагат парчета ситна метална мрежичка (комарна или малко по-едра) като арматура, която не позволява напукването на формата при следващите обработки и отливането, след което се залива със слой гипс с дебелина минимум 4 - 5 см.
След изсъхването минимум 10 часа, се изважда модела от гипса и формата се слага във фурна и най-напред се загрява до около 100 - 120 градуса при леко отворена вратичка за около 1 - 1.5 часа. След което фурната се включва на максимална температура за поне 8 - 10 часа. Ако има останал восък, маслен или друг отделител то той трябва да изгои напълно. Ако има остатъци от тях, има опасност от изпръскване на алуминий при заливането, спукване на формата и отново изпръскване, възможно е и избухване - всички тези нежелани ефекти, могат да имат много тежки последствия. Спазвайте техниката на безопасност и използвайте кожена престилка, кожени дрехи, ръкавици и обувки - задължително предпазна маска за лицето. При отваряне на фурната не трябва да излиза никакъв дим или пари. Тези операции се правят на проветриво, защото при изгарянето на восъка или отделителите пуши здраво... Температурата на фурната не бива да превишава 450 градуса и не бива да е по-малка от 380. След това изпичане гипса е много ронлив и лесно се пука заради извеждането на водата от кристалната му решетка, но пък точно това е идеята на цялата операция, за да не кипне при наливането на алуминия и сътветни нежелани ефекти (изпръскване, взривяване на модела, шупли в алуминия и др.).
Изваждането на модела от гипса ако е восъчен става най лесно като "сварите" формата в голям съд с вода при бавно и продължително загряване до около 80 - 90 градуса при което восъка се разтопява и изплува. След изстиване на водата восъка става като плоча върху нея и се маха лесно. Трябва да се има предвид, че восъка има голям коефициент на температурно разширение и ако е в затворена форма може да я спука ако не е армирана както трябва. Задължително е предвиждането на леякови входове за алуминия и вентилационни отворчета за да не се получат въздушни възглавици във формата.
Може и да съм пропуснал нещо, но ако се сетите - питайте.
Благодаря, много полезна за мен информация!
Преди години опитах без успех само със строителен гипс и кварцов пясък, защото не намерих алфа гипс. Виждам, че гипсовата мазилка на KNAUF е на основа на алфа гипс.
Опитвал ли си за армиране мрежа или воал от стъкловлакна?
edemy2001 - специалист
Не, не съм опитвал със стъкловлакна. Честно казано целия процес е твърде бавен и трудоемък и не си струва експерименти, които губят много време. Металната мрежичка е доказана. Ако имам редовно отливане на еднотипни детайли всеки ден, бих експериментирал... Но тогава всъщност бих лял с керамични форми от восъчни модели, както е в промишленото производство. Иначе по пътя на пробата и грешката стигнах до извода, че само гипсовата мазилка на KNAUF не става - трябва и обикновен гипс. Само с мазилка формата става много ронлива.
edemy2001 - специалист
lov написа:
Що не пробваш стария изпитан зъботехнически метод с прашката. Не вярвам да са ти по тежки от 1-2 килограма и ще можеш да врътнеш на ръка и да го удържиш. Аз съм лял но ситни детали от ЦАМ с восъчен модел и се получават перфектни.
1 кг. детайл, 3 кг. гипс и мрежичка, още половин кг. верига и "кофа". Като сложиш и центробежната сила - не съм културист. :wink: Предпочитам гравитацията да си свърши работата! :)
edemy2001 - специалист
Сега си препрочетох "излиянията" и се усетих, че не съм написал и две много важни неща преди непосредственото леене. Става дума за подготовката на самия алуминий след като е стопен. За да се намалят шуплите първото е след като е стопен и леко прегрят, за да не се втвърди докато се налива стопилката се слага около 1 чаена лъжичка на литър алуминий сода бикарбонат (!) :-D и с желязна лъжица се разбърква в стопилката. ВНИМАНИЕ!!! Излизат мехури и може да изпръска!!! Вкарването на содата предизвиква бурно отделяне на водород, който е разтворен в стопения алуминий и е основната причина за образуването на шупли. Непосредствено след това се премахва шлаката от повърхността на стопилката, добавя се приблизително същото количество боракс (1 чаена лъжичка на литър) без да се разбърква и веднага се пристъпя към наливане на стопилката във формата.
Още веднъж да припомня - при наливането на алуминия във формата, независимо дали е гипсова или леярска пръс, използвайте всички необходими предпазни средства за безопасност. Изгарянията от горещ метал може да са фатални!!!!
Описаният метод се използва и при леене в гипс и при леене в леярска пръс.
hidrazin - майстор
Гаден метал. Поне на мен ми пречи за някои неща.
Иначе прави красиви кристали и негови съединения лекуват язва (киселини в стомаха).
:partyman:
edemy2001 - специалист
Както обещах - снимах което е възможно. В следващите постове ще прибавям снимки доколкото позволява форума. Снимките са много - близо 40. След всяка "порция" снимки ще обяснявам само на поставени въпроси, че иначе би станало "научен труд"! :wink:

Само ще поясня че восъчния модел е за отливка на два радиатора с дължина около 120 мм. Дебелина на "ламелите" - макс. 3 - мин. 1.2 мм. в тънкия край. С отливане в леярска пръст не става...
Прикачен файл:
0001.JPG
Прикачен файл:
0002.JPG
Прикачен файл:
0003.JPG
Прикачен файл:
0004.JPG
0004.JPG (102.51 KиБ) Видяна 2353 пъти
Прикачен файл:
0005.JPG
Последна промяна от edemy2001 на ср сеп 02, 2015 1:37 pm, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9

Тема "Отливане на алуминий" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: