Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
digitalpr - специалист
Здравейте,

Трябва да се изработят няколко детайла (планки с много дупки на тях) от 10мм и 15мм дуралуминий. Размерите на най долемия детайл са приблизително 200x500mm. Планките трябва да са точно отрязани а дупките точно пробили, защото всичко това ще се сглобява (част от машина е). Бихте ли препоръчали къде може да се изработят детайлите?

Лазер отпада като вариант, защото при такава дебелина дупките стават ужас.
Водно рязане също отпада като вариант, защото разходимостта на водата прави срезовете много трапецовидни.
Обичайните металообработващи фрези, които има при стругарите не могат да захванат 500мм дълъг детайл (нямат такъв ход) и се налага презахващане, което води до неточности.

Та... общо взето си представям, че ми трябва човек с CNC рутер, който обаче може да реже 15мм дуралуминий.

Помагайте!

Поздрави!
Чираче - майстор
Задачата въобще не е трудна. Трябва ти координатно-разстъгваща машина. Точността е гарантирана.
MrMurdjo - майстор
Добре де, толкова ли са малки масите на CNC металорежещите фрези?
Наскоро гледах една българска с Фанук управление, но не помня размерите. Ще попитам човека.
Аз за себе си фрезовам алуминий до тази дълбочина, но с такива размери чуждо задание не смея да поема. Малко ми е на предела на възможностите на машинката.
Трябва рутер с изцяло метална маса, с обдухване за изгонване на стружките и пулверизиране на борьол или друга охлаждаща течност. И шпиндел, дето да е достатъчно мощен. На рутер става скоростно рязане с карбиден инструмент, малко подаване и висока линейна скорост.
digitalpr - специалист
Да, на теория ясно, че има варианти. Но проблемът е, че на практика никой не може да свърши работата. Ако имате предвид конкретен човек или фирма, споделете моля.
edemy2001 - специалист
digitalpr написа:
Да, на теория ясно, че има варианти. Но проблемът е, че на практика никой не може да свърши работата. Ако имате предвид конкретен човек или фирма, споделете моля.
Не мога да повярвам,че в София няма кой да изработи нещо, каквото и да е то. Според мен цялата работа за която говориш е до майсторство, а не до машини. Търси фирми които се занимават с изработка на инструментална екипировка. Обикновено на такива места работят хора, които и с ръчна дрелка могат да направят това, което други не могат и ЦНЦ. Ако не намериш в Сф. ми пиши на лични, ще ти намеря тук в Стара Загора хора, които могат да го направят и работят точно в сферата на инструменталната екипировка.
Чираче - майстор
Тук май само се намираме на приказка. Няма как да се коментира сериозно нещо без чертеж. Това е необходимо, за да се види какво представляват детайлите, изискванията за точност, отклоненията, и т.н.
Иначе, ако колегата даде детайлите за изработка в специализирано фирма, ще му излязат "златни", като за единични бройки.
vinkelmen - специалист
Трябва чертеж или поне скица с размери и геометрия. От голямо значение е и диаметърът на отворите за да ти кажа на каква машина може да се изработи. Въртенето на детайла, поради малък на ход на машината, не предполага задължително неточност, а в голяма степен зависи от "задкормилното устройство", спецификата на детайла и възможностите на конкретна машина. Не си представяй процеса, като "лазерно рязане". Обикновено детайла се фрезова, шлайфа и т.н. до постигане на точни размери, успоредност, перпендикулярност, след което се позиционира за изработване на отвори. Отворите пък се обработват в зависимост от заданието - със зенкер, райбер, координат-шлайф, може и нишкова ерозия .... Щото "дупки" се правят с кирка, права лопата, секач, а за отвори си трябва нещо по-така :)
Иначе мога да ти препоръчам колеги инструменталчици с които съм работил бая години и познавам качеството на работата им - http://www.industrialform.com/ , разполагаха с CNC фреза MAHO, (не помня точния модел, но със сигурност има над 500 мм. ход), 4 осен DECKEL и какво ли още не. Не съм ги чувал от години, но сайтът им виждам, че е активен, а адресът - същия.
digitalpr - специалист
Благодаря, ще ги погледна!

Тема "Точно рязане на 15мм дебел дуралуминий?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: