Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
wanderer - специалист
  • тъй като сам си правя върхове за стрели за лък, налага ми се като част от процеса направата на конусен отвор. досега съм ги правил с цилиндрични отвори (мястото където стрелата влиза във върха) но монтирането е трудно защото излишното лепило не може да излезе, и се образува въздушна възглавница. заготовките ги правя на струг, процеса е следния: пробиване с центрово свредло, пробиване на цилиндричен отвор с желания диаметър и дълбочина. оформяне на външния диаметър на втулката, оформяне шийката, оформяне на коничната част, и отрязване на заготовката. стените на получената втулчата част са с дебелина 0,5 - 0,6 мм. това като размер и форма напълно ме устройва. дали ще ми свърши работа??
http://www.instrumenti-online.bg/p-2852 ... S-za-metal
  • ако можете да ми помогнете с някаква друга алтернатива като метод, или като производител ще съм много благодарен. Mannesmann нещо не ми вдъхва доверие...
  • ето и за яснота една снимка на заготовките и на готовите върхове
Прикачен файл:
IMG_7390.JPG
phantom_ - специалист
А няма ли да е по лесно ако на самата стрела на резбата направиш успореден канал за да излиза лепилото?
шоп - майстор
Конусен отвор се прави с нож за вътрешно струговане и изместване на кръстатият съпор с желаните градуси. Използваме ръчно подаване без самоход.
Успехи.
wanderer - специалист
варианта с резба не става, щото стрелите са кедрови, а има още и други съображения, за направата с изместен център знам, но при 4 мм. диаметър на тясната част на отвора...едва ли. поне аз не мога да го направя.
ivanovbg - майстор
Като нямаш резба стигат 2-3 резки с нож по дължината на стрелата да излиза излишното лепило и въздух.
lov - майстор
Че дори и едно странично отворче Ф 0,4-0,5 пък може и по малко в края на глухата част по никакъв начин няма да наруши здравината или балансировката.
Дори бих ти преложил да видиш дали ще намериш някой метчик който да вреже само 2-3 десети от спиралата в цилиндричната част. Така и лепилото ще захваща по добре към металната част а и ако нагодиш отвора по тялото да е що годе плътничко просто ще си ги завиваш върховете.
Ако го правех аз така бих постъпил а за лепило някое полиуретаново набъбващо защото само една капица ще е напълно достатъчна.
wanderer - специалист
не е проблем залепването на лепилото към метала. то бездруго при свредловането се получават спираловидни драсканици отвътре. за стрелите се ползват специални острилки, подобни на тези за моливите, и целия процес е много улеснен. фабричните върхове си имат стандарти (маса, форма, даметри) и отвор който е много близък до свредлото от линка който съм пуснал. тъй или иначе аз търся вариант за конусен отвор, а не алтернатива.
lov - майстор
Е аз ти предложих решение. А ти още малко и ще се опиташ да ми докажеш, че балистиката на върхове за стрели е по сложна от тази на проектилите за гладкоцевно и нарезно оръжие. Апропо снарядявам и от двата типа както и се занимавам с матрици за формоване и отливане на такива и то за високоточна стрелба на пределни дистанции. Та поназнайваме и ние нещичко по темата. Ма кат си решил да ползваш острилки за моливчетс твоя работа.
Другия вариант е да си намериш струг с ЦПУ пък може и някой да ти се смили и да ти напише програмката.
А онова на картинката не е конусно свредло а най обикновен зенкер само където търговеца е бил толкова грамотен, че го е кръстил така. С това нещо може само да си калиброваш отвора който предварително трябва да е близо по размер до крсйния резултат.
wanderer - специалист
извинявам се ако с нещо съм те засегнал. на никой нищо не искам да доказвам. стрелял съм достатъчно за да знам какво да изисквам от от консумативите си. в случая се надявам да го реша този проблем а не да го заобикалям. съгласен се с теб че най малкото ще се наложи да се прави предварително водещ отвор.
lov - майстор
Не не си ме засегнал може би защото реагирам малко първосигнално от подобна тематика но разисквана в други форуми. Тоест много от нещата свързани с оръжия доста често са така замислени за да се купуват специализирани инструменти на дадена фирма. А самото техническо решение не е най доброто. Дори понякога напълно неудачно но ти вадят от девет бари вода за да ти докажат че са прави. А и много често дори стандартен инструмент просто се преопакова и продава на баснословни цени щом нали е за оръжия. Ще ти дам за пример подобен зенкер за обиране на фаска в карабинови гилзи в специализиран магазин струва майка си и баща си. Като понякога материала един господ го знае какво е. Същия стандартен HSS използван масово в машиностроението струва 6-7 лева. Практически вечен за един любител че ще му хартиса и за внуците.

Та не е лошо да се опиташ и да излезеш от матрицата в която си се вкарал.

Тема "направа на конусен отвор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: