• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19
Заваряване, ковачеството, студената обработка, тенекеджийството и др.
prascho - майстор
привет,
Впечатленията са ми критични относно майсторите и познатите. Втора седмица майстора за обшивките на комините и подпокривните прозорци ме разтакава....Този уйкенд и познатия за заварка на една скелетна конструкция за лозе не дойде. Та питам как се заварява щото имам електрожен, имам бойното снаражение, имам две десни ръце :) и само малко опит ми липсва. То се е видело, че в България работа се не върши дори и като си плати човек...та ако попаднете на някоя обстойна статийка я метнете тук.
vladtod - специалист
prascho написа:
еми без да опиташ няма да стане,аз съм самоук ,но пална ли електрода правя бавни въртеливи движвния и се получава перфектна заварка.Пробвай,не боли гледай само да не залепне електрода ,ако залепне дърпай или изклю.електоржена,после го усили малко и пак опитай.Пробвай първо на парче желязо после на твоето си нещо.
griffin - майстор
Колега има разни статии за заваряване ама едва ли ще имаш желание толкова за четене все пак http://dmitriks.narod.ru/books/books.html

погледни тук, колега правилно те упъти вземи си една кутия с електроди малко отпадъчни железа и пробвай, само с опит човек може да се научи, а като придобиеш малко практика и може да почетеш.

Аз без да мога да заварявам преместих една метална врата от едно място на друго и накрая горе долу се справих с заваряването :-)

успех
prascho - майстор
не знам руски :?
griffin - майстор
еми сори колега значи единственното е да пробваш тук из форума имаше някакво по лесно обяснение, най добре пусни едно търсене и ми сля че ще ти излезе.
velsi - Почетен майстор
Аз ще се опитам да ти дам просто обяснение. Запоявал ли си с поялник и тинол? Предполагам да. Там затопляш детайла с нагрятия поялник, подаваш парче тинол, той се стапя, залива мястото на запояване, после застива и се образува спойката. Сега се опитай да си представиш, че няма поялник, сложил си два детайла на котлона и с парче тинол се опитваш да ги съединиш като го движиш, а то се стапя и разлива. Нещо подобно се получава при заваряването с електрод с тази разлика, че температурата на топене се получава от волтовата дъга. Целта е да движиш топящия се електрод за да се получи необходимата свръзка. Електрода се държи под малък ъгъл, за да не залепва и се притиска леко, за да се поддържа горенето на дъгата. Наистина практиката е най-важното. С течение на времето ще започнеш да усещаш как електрода сам се движи, избутван от дъгата и стапящия се метал.

Прикачен файл

hr_08_ehand.jpg
hr_08_ehand.jpg (103.86 KиБ) Видяна 32307 пъти

Прикачен файл

fetch.php.jpg
fetch.php.jpg (23.05 KиБ) Видяна 32307 пъти
oro
Горе долу ти обясниха принципа сега взимаш и почваш да заваряваш първо некакви непотребни железа и като свикнеш тогава правиш вече другите да ти кажа че като те изгори някъде си оставя белег така че задължително ръкавици. И друго нещо с електроди се заварява от долу на горе не става толково хубаво на външен вид но пак за сметка на това е по здраво.И още един съвет ако е тънък материала за скелето правиш малък шев спираш след това пак продължаваш да заваряваш смисъл не спираш да пиеш едно кафе еми просто дигаш електрода за момент и продължаваш. Като заваряваш първо почваш от по дебелото желязо и после дръпваш леко електрода към по тънкия .Може и да не ме разбереш някои работи трвябва да се покажат трудно е да се обяснат.
W123 - специалист
Ето ти и малко помощ за ампеража в зависимост от електродите.
За 1,6 мм - 40А
За 2,0 мм - 55А
За 2,5 мм - 80А
За 3,2 мм - 115А

Електрода се държи наклонен както е ясно и има две техники за заварки в зависимост от това как се води електрода.При единия се получава по-дебел шев.Пробвай и двата варианта да видиш разликите.Посоката на движение е една и съща но виж схемата,грозничко е но съм я драснал набързо да се види идеята:

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (11.32 KиБ) Видяна 32250 пъти
unisex - специалист
Работата не е толкова проста колкото изглежда, вземаш електрожена слагаш електрода и започваш.Още по-вече че доколкото виждам ще правиш и конструкция за асма.Това означава че ще се наложи да изпълняваш вертикални и таванни шевове.Доста шлака има да капе по главата на човек докато свикне точно какъв диаметър електрод и сила на тока да си подбере.И все пак ако човек иска ще се научи но не е лошо някой да ти покаже нагледно как става а ти през втора маска да гледаш докато заварява.Общо взето след като се разпали дъгата при докосване на електрода с масата между двата детайла се образува заваръчна ваничка от разтопен метал в който трябва да се топи добавъчния материал от електрода.Същевременно с това трябва и да се премества по посока на шева с необходимата скорост така че да се получава плътна заварка.Взема се под внимание и това каква е дебелината на детайлите които ще се заваряват. Ако са с различна дебелина се топи по-вече от по дебелия детайл защото в противен случай търкият прегаря и т.н.
Има още куп работи които трябва да се знаят но това идва с опита.Така че събирай мнения и давай напред.
Ако има нещо конкретно питай каквото мога ще помагам. :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19

Тема "заваряване?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: