Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
Tinox - напреднал
Майтап, майтап, но темата се отдалечи и ще ви помоля да приключите защото няма да получа сериозни отговори така...
ivanovbg - майстор
пон ное 06, 2023 7:17 pmТрифон П.Трифонов написа:
При производството на дестилат за отлежаване, от който по късно правят коняк, французите залагат материал за преваряване с не повече от 28% алкохол. По народному- градуси.
За да се взривят някакви пари, то те трябва да са достигнали ниво на взривна концентрация.
Не зная колко точно е на оцетните пари, но бидейки те алкохолни, аз бих се придържал към препоръките френски.
Например, изпаренията на пропан и бутан, са опасни в рамките от 2% до 9%. Това е взривната концентрация на тази смес от газове.
При достигането на такава опасна концентрация на кое да е вещество, то трябва да има и условия за взрив. Някой да познае?! Иванов?!
Аз зная само двенки. От къде ли?!
Оцетните пари са взривоопасни при концентрация от 5 до 16% и температура над 39 градуса. Каква ще е концентрацията в казана преди да кондензира не знам щот зависи колко е вкиснало виното, но температурата при всички случаи ще е доста над минималната за възможен взрив. Пропанбутана и метана имат нужда от доста по висока температура за да се самовзривят. Те затова колите работят с тях, дори и дизелите. Нафтата се пали от температурата развивана от сгъстяването, но метана и пропана - не.

Та Трифоне, като нещо не ти е ясно си трай или се пообразовай. Не може да си на всяка манджа мерудия.
пон ное 06, 2023 12:49 pmTinox написа:
Здравейте!
Имам задача да проверя една соларна инсталация дали е готова за зимата. Панел на покрива и разширителен съд в стаичка тоест е отворена система. Течноста е черна и леко гъста. Предполагам е биоантифриз понеже нищо друго не успях да намеря с такъв цвят. Купих уред за измерване на антифриз за кола но поплавъка стои най-отгоре с тая черна течност. Имам абсолютно никаква информация за системата понеже човека който я е правил не е сред нас. Благодаря предварително!
Черният цвят може да е причинен от нагар по намотките. Изсипете 50 мл течност в бутилка минерална вода и я поставете във фризера на хладилника. Ако не замръзне, антифризът ще се оправи.

Между другото, може да има уроци и информация, от която се нуждаете, на уебсайта на steppermotor. Надявам се, че може да ви помогне.
Tinox - напреднал
Не замръзна на -16С ! Значи наистина е биоантифриз. Ще купя за доливане. Благодаря на всички включили се!
вт ное 07, 2023 4:06 amAnnebelle написа:
Между другото, може да има уроци и информация, от която се нуждаете, на уебсайта на steppermotor. Надявам се, че може да ви помогне.
Нищо не видях освен стъпкови моторчета.
пон ное 06, 2023 11:37 pmivanovbg написа:
Оцетните пари са взривоопасни при концентрация от 5 до 16% и температура над 39 градуса.
...
Та Трифоне, като нещо не ти е ясно си трай или се пообразовай. Не може да си на всяка манджа мерудия.
Лека корекция.
Взривна концентрация- 3.6-19%
Температура на самовъзпламеняване- 404 градуса.
Остана само още една опасност да познаеш.

Въпросът беше дали става да замести незамръзваща течност.
Моят отговор е Не, не става, поради киселинността на течността, освен в някои специални случаи, гарнирани с неистово желание да се ползва.
kozl - майстор
С извинение към автора на темата, за отклонението, но това прилича на реклама от ИИ :?
вт ное 07, 2023 4:06 amAnnebelle написа:
пон ное 06, 2023 12:49 pmTinox написа:
Здравейте!
Имам задача да проверя една соларна инсталация дали е готова за зимата. Панел на покрива и разширителен съд в стаичка тоест е отворена система. Течноста е черна и леко гъста. Предполагам е биоантифриз понеже нищо друго не успях да намеря с такъв цвят. Купих уред за измерване на антифриз за кола но поплавъка стои най-отгоре с тая черна течност. Имам абсолютно никаква информация за системата понеже човека който я е правил не е сред нас. Благодаря предварително!
Черният цвят може да е причинен от нагар по намотките. Изсипете 50 мл течност в бутилка минерална вода и я поставете във фризера на хладилника. Ако не замръзне, антифризът ще се оправи.

Между другото, може да има уроци и информация, от която се нуждаете, на уебсайта на steppermotor. Надявам се, че може да ви помогне.
Словореда е догоден. Проверката на течността за замръзване преписана, но поне за мен логиката куца. Ако не замръзне (може би) ще се справи, а не оправи.
От какви намотки течността ще стане черна :? Няма логика за потопени намотки, но пък има неква връзка м-у на намотки и сайта с двигателите :roll:
И не открих никави антифризи в сайта, а и каква е връзката на моторчетата със соларните инсталации :?

Към автора на темата:
Панел на покрива и разширителен съд в стаичка тоест е отворена система.
Какво е това РС в стаичка? Съдейки по друга система с РС в стаичка, то тя е затворена система плюс допълнителен напор по-голям от геодезичната височина и поддържан от РС.
Според мен отворени системи с РС в стаичка под нивото на панела са drain-back системите .

И в стила на форума:
Достатъчна е малка искра да преФърчи м-у некои писатели у форУмо и темата стаа многоцветна :-D

И аз не успевам да се въздържам :roll:
Tinox - напреднал
Пуснаха новата версия на chatGPT в нета и глей ко стаа...

За пръв път се сблъсквам с подобни системи и просто предположих, че щом има отворен разширителен съд в който се долива, значи е отворена система :? Може би има клапан преди разширителният съд ? Гледам на други схеми, че се слага автоматичен обезвъздушител след панела на горещата тръба а тук няма...и това ще трябва да го мисля...май ще трябва да сядам и да прочета повечко за тия инсталации..

drain-back
"Основната разлика между този вид системи и затворения тип слънчеви системи, е че когато помпата не работи целия флуид се оттича от панела."
Разширителният съд е прекалено малък за да побере цялата течност.
вт ное 07, 2023 10:17 amTinox написа:
...май ще трябва да сядам и да прочета повечко за тия инсталации..

drain-back
"Основната разлика между този вид системи и затворения тип слънчеви системи, е че когато помпата не работи целия флуид се оттича от панела."
Разширителният съд е прекалено малък за да побере цялата течност.
За да е по лесно осмислянето, добре е да погледнеш примерна схема на такава система.
Така може да прецениш дали твоята е такава.
Имах някакви подозрения, както kozl е писал, но подминах.

Тема "Соларен панел - биоантифриз" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: