Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
1115 - специалист
Попадна ми от ОЛХ пробит неръждаем бойлер на добра цена.
Този е с 2 серпентини и е 500л и за това го закупих за една шапка пари, но доста по-евтино от магазина.
Сега се чудя обаче - възможно ли е да го ремонтирам.
Имам 5...6 теча и все на заварки, което ми е доста странно. Самите те ми изглеждат малко некачествени в смисъл все едно не е неръждаема телта с която е заварявано. Един от пробивите изглежда все едно някой с макетен нож е резнал под заварката. Винаги съм мислел, че неръждаемите не се пробиват, ама тук 5...6 пробива има. Каква ли е причината.
Проблем с водата?

Прикачен файл

IMG_20240511_154312.jpg
gogo7777 - майстор
Разбира се, че може да се ремонтира. Въпроса е дали си струва ремонта защото и той няма да е евтин.
Снимката е лоша и не си личи добре, но ми се струва, че някой е "творил" вече с телоподаващо, което допълнително усложнява ремонта.
:drinkers:
1115 - специалист
нед май 12, 2024 3:04 pmgogo7777 написа:
Разбира се, че може да се ремонтира. Въпроса е дали си струва ремонта защото и той няма да е евтин.
Снимката е лоша и не си личи добре, но ми се струва, че някой е "творил" вече с телоподаващо, което допълнително усложнява ремонта.
:drinkers:
Творил е с електроди според мен, но нямам идея защо пък да е скъпо?
Ще гледам да направя по-детаелни снимки.
MamaMy - майстор
Когато се правят "студени" заварки е така. Няма провар. Основния метал не е разтопен изцяло, а само повърхностно и отгоре е натрупан добавъчен материал. Случва се и при голяма разлика в състава на основния метал и телта. Заварките изглеждат чудесно, но само от вън. На ренген ще си личи разслояването на двата материала. Друга причина е рязкото охлаждане на заварката и кристализацията която се образува близко до ваната. Там метала става крехък и склонен на пукнатини. Механичната деформация само е подчертала скритите дефекти според мен. При качествена заварка метала се къса до заварката, но не и в самата нея. Намери си таферен заварчик да повтори шевовете!

ПП Гледам ограденото и си мисля, че завършването на шева не му се е отдавало много на майстора.
gogo7777 - майстор
нед май 12, 2024 3:09 pm1115 написа:

Творил е с електроди според мен, но нямам идея защо пък да е скъпо?
Ще гледам да направя по-детаелни снимки.
Ами защото оправянето на заварка, която не е правена от същия заварчик изисква опит и умение и гадаене. Още повече за този тип ъглова заварка. Това струва пари, точните материали и точния метод и подход се калкулират също. Да не споменавам, че е нужно повече от един шев на заварка.
:drinkers:
MamaMy - майстор
Не съм работил с аргон, но ми се струва, че този метод ще е най-подходящ. Без добавъчен материал. Само ток и газ и да се разлее натрупаното. Но пак си трябва ръчичка. Ако го хване колегата gogo7777 ще стане с гаранция 100%. Ако го хвана аз 50/50, а ако някой тепърва ще се учи това вече става божа работа.
gogo7777 - майстор
Само с разливане на наличния метал няма да стане. Неръждавейката си иска изчистване на старата заварка и повторно заваряване. Заваряване с аргон без добавъчен тел е допустимо САМО при тънкостенни неръждаеми тръби. :wink:

:drinkers:
MamaMy - майстор
Ето, винаги има какво да научи човек. Благодаря за образоването на готово. Ако трябваше аз да го правя щеше да ми спестиш много главоболия.
1115 - специалист
Заварките са според мен с робот или както се казва там.
пускам по-детални снимки на пробивите.
Няма как това да е нормално - бойлера е елдом и неможе да мине с толкова дупки кнтрола.
Това е станало в последствие по някаква странна причина.

Прикачен файл

IMG_20240512_174439.jpg

Прикачен файл

IMG_20240512_174222.jpg

Прикачен файл

IMG_20240512_173538.jpg

Прикачен файл

IMG_20240512_173534.jpg
1115 - специалист
още

Прикачен файл

IMG_20240512_174502.jpg

Прикачен файл

IMG_20240512_174455.jpg

Прикачен файл

IMG_20240512_174447_1.jpg

Тема "Ремонт на неръждаем бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: