• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
npelov - специалист
Здравейте,

Реших да отворя нова тема в тоя раздел, защото е по-близо до темата.

Може ли някой да ме светне какво е минерална вата. По-точно какви са видовете. Има ли разлика откъм шумопоглъщане. И кои са вредни/опасни и т.н. Видях в Практикер стъклена минерална вата за 1.32 лв/м2. Като четох насам-натам някой спореше, че стъклената вата била вредна заради прашинките. Друг пък му каза "това не е стъклена, а минерална". Обаче тази в практикер е озаглавена "стъклена минерална вата". Стъклена и минерална едно и също ли е или има минерална вата, която не е стъклена?

Как се монтира това нещо? И как се "обезопасява"? Ако се облече в найлон или се замаже? Ако поставя върху ватата OSB ще попречи ли на шумопоглъщането?
pipilica - майстор
Дай малко инфо къде и какво искаш да шумоизолираш щото има много разлика в начина на шумоизолиране при различните честоти.
Пък ако искаш може да попрочетеш тук има доста писано по темата, може и да питаш има доста компетентни по въпроса.
https://bgaudioclub.org/forumdisplay.ph ... 0%BA%D0%B0
npelov - специалист
Малко обърках термините. Искам нещо да заглуши шума, да го погълне, да намали ехото и да намали звука, който излиза навън от гаража. Ето ми и главната тема:
viewtopic.php?f=16&t=51630

Просто питах за минералната вата тук, защото е повече по-темата.

Мерси за линка, ще погледна.

За честотите - мисля че са предимно средни и високи. Правих грубо спектрален анализ - 3 kHz пик и почти всичко е над 600 Hz.
griffin - майстор
Може да ти прозвучи смешно, но ако има от къде да си набавиш кори за яйца и налепиш всички стени ще минимизираш доста шума :). И няма да се изръсиш прекалено много :).
pipilica - майстор
Да принципно става и с кори за яйца, може да ги търсиш също като овоцелови табла.
npelov - специалист
Добре де, защо срещам толкова противоположни мнения. Половината интернет се кълне че корите от яйца не правят нищо със звука. Останалата половина ги препоръчват. Само дето никъде не съм срещнал тестове. Нямам оборудването и знанията да тествам сам. Най-много да кача един апп на телефона дето "мери звук" и да направя няколко скалъпени опита.
Другото, което не става казват е, че стиропор и фибран. Стиропора щеше да е идеално за повдигащата се врата...
griffin - майстор
npelov написа:
Добре де, защо срещам толкова противоположни мнения. Половината интернет се кълне че корите от яйца не правят нищо със звука. Останалата половина ги препоръчват. Само дето никъде не съм срещнал тестове. Нямам оборудването и знанията да тествам сам. Най-много да кача един апп на телефона дето "мери звук" и да направя няколко скалъпени опита.
Другото, което не става казват е, че стиропор и фибран. Стиропора щеше да е идеално за повдигащата се врата...
Значи с телефона нема да имаш кой знае колко точни показания, замисли се колко е динамичния обхват на микрофона и за какви честоти е правен :). Идеята с корите е да се намалят отразяващите повърхности така че част от вълните да се погасят сами, по хубаво разбира се става с тия дунапренени плоскости, но там вече ще ти е яко ръсене, да не говорим че ще се набият с прах първите два месеца :). Ние поне навремето като си правихме любителско аудиостудио да записваме бяхме налепили една стая с кори и ефекта беше много позитивен :). Стиропор-а може би е по добър от фибрана ако се хвърлиш на тоя вариант поради по грапавата структура на материала(поне тоя фибран дето аз съм го виждал е доста гладък).
npelov - специалист
Напълно ясно ми е, че с телефона няма да ми признаят изследванията в БАН. Обаче един мотор било то четков или не няма кой знае какви баси. Повечето е средни и високи.

Ето един бърз експеримент. Най-близкия домашен уред е прахосмукачката. Използвах една програмка Bosch iNVH (некалибриран), със съзнанието, че числата не отговарят на истината.При тиха стая (хола) показа 27 dB. Работещ хладилник - 30 dB (кухнята). Като пусна прахосмукачката:
* 69 dB - на два метра, в същата стая (кухнята)

* 51 dB (-18 dB спрямо кухнята) - в хола, при отворени врати - коридор около 1.50м, под прав ъгъл (без пряка видимост)

* 42 dB (-9 dB) - в хола при затворена врата, на хола - предимно стъкло
* 39 dB (-12 dB) - в хола при затворена само вратата на кухнята (вратата е фазер+картонено скеле)
* 31 dB (-20 dB, или +4dB от "тиха стая") - при затворени двете врати (за проверка като съберем 9+12=21 - като включим грешката на отчитане близо до 20)

* При нормално говорене в "тиха" стая: +12 до +15dB.

Т.е. не е толкова трудно да се заглушат тези честоти. Знам, че тези цифри не са точни, но са поне някакъв показател.
griffin - майстор
Имаш комшии които се сърдят от шума, или просто мислиш да си обезшумиш работилницата?
Защото и аз така викам ся комшиите ще ме бият че бръмча в 12 часа нощес, но си направих експеримент да пусна две машини в работилницата и на двора почти нищо не се чува. Иначе в къщи над самата работилница се чува, но май повече бръмчи компресора, циркуляра толкова не се чува както и аспирацията :).
  • 1
  • 2

Тема "Стъклена, минерална, каменна вата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: