• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
TACHO - специалист
Здравейте,

рязах едно доста дебело наклонено дърво, по-дебело от дължината на дъската (40 см) и въпреки, че бях сложил клинове, в един момент след средата на дървото дъската затегна в среза и явно леко съм я поизкривил, защото сега колкото и перпендикулярно да държа резачката, срезът винаги бяга на една страна. Не че нова дъска струва кой знае колко много, но и тази беше чисто нова и се чудя дали има начин да се изправи? Доколкото се забелязва има съвсем леко усукване в близост до самото й захващане, но криви доста при рязане. Пробвах с леко усукване в обратната посока и видимо вече не усукана, поне аз не го виждам, но без ефект. Дали има друг начин за оправяне в домашни условия или да бягам към магазина?
шоп - майстор
Сложи дъската върху стъкло и ще видиш къде е усукването. После на менгеме и леко с габел или тръбен ключ противодействаш и така до пълно лягане върху стъклото. Все ще има ефект.

В края на краишата резачката реже дърва за отопление предполагам и наклонените срезове няма да пречат:-) Аз поне не бих дал пари за нова дъска.
Успехи!
andro440 - майстор
шоп написа:
Сложи дъската върху стъкло и ще видиш къде е усукването. После на менгеме и леко с габел или тръбен ключ противодействаш и така до пълно лягане върху стъклото. Все ще има ефект.

В края на краишата резачката реже дърва за отопление предполагам и наклонените срезове няма да пречат:-) Аз поне не бих дал пари за нова дъска.
Успехи!
има хора ,които държат на машинките си ,такъв съм и аз ..колегата с изкривената шина е решил да я възстанови и вероятно ще вземе нова ,защото това нещо го дразни ,сътжелявам ,че в момента спамя ,но и аз не бих си позволил /крива машина
koveslav - майстор
TACHO написа:
Здравейте,

рязах едно доста дебело наклонено дърво, по-дебело от дължината на дъската (40 см) и въпреки, че бях сложил клинове, в един момент след средата на дървото дъската затегна в среза и явно леко съм я поизкривил, защото сега колкото и перпендикулярно да държа резачката, срезът винаги бяга на една страна. Не че нова дъска струва кой знае колко много, но и тази беше чисто нова и се чудя дали има начин да се изправи? Доколкото се забелязва има съвсем леко усукване в близост до самото й захващане, но криви доста при рязане. Пробвах с леко усукване в обратната посока и видимо вече не усукана, поне аз не го виждам, но без ефект. Дали има друг начин за оправяне в домашни условия или да бягам към магазина?
При неправилно заточена верига,или да го погледнем обратно-при неравномерно захабяване на зъбите пак реже накриво.Убеди се в коректното заточване преди да хвърлиш шината или пробвай с друга верига и сравни.
andreygg - напреднал
Имах подобен проблем с Щилката и мислех, като теб. Оказа се, че в долната част на дъската са се образували два странични ръба по цялата дължина, от износване на шината. Усещат се при свалена верига и прокарване на пръсти от външната страна, на улея на веригата. След намесата и премахването на ръбовете с пила /не с ъглошлайф/, реже перпендикулярно.
koveslav - майстор
+1! След всяко сваляне на веригата,тези ръбове се чистят,ако ги има и шината се обръща,за да се износва равномерно и от двете страни.
veribela - специалист
Напиши каква ти е машинката. Имах една електрическа Eihel- синя (мога да видя от кутията кой точно модел) Та- на нея й изпуши ророра и я изхвърлих. Оставих си само веригата и шината- та са ми за подаряване.
TACHO - специалист
Благодаря за съветите за стъклото и почистването на ръбовете. Не се бях сетил. Ще ги изпробвам.
Веригата я давам да ми я заточат на машина в Баухаус и вече два пъти е заточвана след изкривяването на шината и няма промяна, така че вероятно не е от нея.
Между другото наистина при завъртане на шината, не реже толкова накриво, та може наистина да има и износване, макар с резачката не съм рязал повече от 10 кубика дърва и ползвам хубаво масло.
За тази резачка става въпрос, само че моята е с 40 см дъска.
http://www.kol-bg.com/%D0%B3%D1%80%D0%B ... e-1623.htm
TACHO - специалист
koveslav написа:
При неправилно заточена верига,или да го погледнем обратно-при неравномерно захабяване на зъбите пак реже накриво.Убеди се в коректното заточване преди да хвърлиш шината или пробвай с друга верига и сравни.
В крайна сметка точно така се оказа. След слагане на нова оригинална верига машината започна да си реже съвсем право.

Тук идва въпросът къде в София да я точа занапред качествено, защото до сега са ми я точили само в Баухаус на машина, но нещо не съм много доволен?
koveslav - майстор
TACHO написа:
koveslav написа:
При неправилно заточена верига,или да го погледнем обратно-при неравномерно захабяване на зъбите пак реже накриво.Убеди се в коректното заточване преди да хвърлиш шината или пробвай с друга верига и сравни.
В крайна сметка точно така се оказа. След слагане на нова оригинална верига машината започна да си реже съвсем право.

Тук идва въпросът къде в София да я точа занапред качествено, защото до сега са ми я точили само в Баухаус на машина, но нещо не съм много доволен?
Е точно това обсъждахме надълго и нашироко,когато спорехме в някоя от темите,защо влагаме пари да си купуваме заточващи машинки.Готов съм да се хвана на бас,че особено ако ходиш в оборотен сервиз за заточване и естествено винаги бързат,веригата ти има не повече от 4-5 заточвания живот и я хвърляш.На всичкото отгоре за тези заточвания ще платиш стойността на още една верига,а рязането през цялото време ще е мъка.Търси си доверен сервиз,който да ти обръща внимание на веригите,иначе зор ще видиш,а ще скъсиш живота и на резачката.Повечето могат и знаят как,но не го правят,защото настройките за качествено и щадящо веригата заточване става бавно.
  • 1
  • 2

Тема "Как може да се изправи леко крива дъска на моторен трион?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: