• 1
  • 2
Ако искате да поправите или сте поправили нещо тука е мястото.
maddoktor - специалист
Здравейте
Преди да направя глупост ще поискам помощ.

Трябва да върна към живот един електромотор с четки .
Не зная причината защо - но самият ротор който е надянат на остта - се е преместил с 7 мм. напред
Четкодържателя - самите четки не контактуват с цялата повърхност .

Мога да приложа груба сила с преда - за да върна позицията на ротора .

Трбва ли да използвам някакво лепило .

Прикачен файл

Без име.jpg
zz_stefanov - майстор
за да може да се премести 'напред' там какво има? Какво се е разместило: лагер, втулка, шайба.... ?
maddoktor - специалист
Самата ос е закрепена към лагера на статора със зегер шайба .
Виждам следи на полираната ос че ротора ( позицията на колектора ) е с около 7мм преместена .

Те нали са набити ротора на остта на преса .
Но не знам дали слагат и лепило .
ESPACE - майстор
Огледай внимателно но мисля че само колектора е изместен. За роторната част дали е изместена се ориентирай спрямо позицията му към статора.
gogo7777 - майстор
Ротора не може да се измести по оста. Той е набит фабрично " на горещо". Ама ако някой е правил някакви интервенции по ремонт е възможно всичко.
:drinkers:

ПП.....гледам, че има "бандажни" свински опашки.... :)
zz_stefanov - майстор
По следите целият ротор е излязъл от задният лагер. Като гледам не е възможно в този случай колекторът да се е отделил от останалата част на ротора, то с този ротор тогава е приключено. В задната част на ротора има шлици, предполагам за вентилатор който е само за мотора. Дай снимка отпред и помисли кое е дало възможност да премине целият вал напред. Може да е някаква дистанцираща втулка, да се е приплъзнала оста вътре в лагера, Някакъв друг вентилатор който вече е разбит и е дал свобода на движение..... Как да ти кажем.
Ако не дадеш снимка и разяснения, съжалявам, че съм писал изобщо в темата на поредният човек дето трябва да му вадим думите насила от устата и му свиди лентата на фотоапарата. :)
maddoktor - специалист
Преди да го поставя на пресата - вътрешната страна на оста на ротора имаше зегер шайба .
Сложих го на пресата измъкнах ротора .

Самият мотор е поставен в редукторна кутия с червячен редуктор .
ПОради голямо натоварване - остта на ротора е продърпана и зегер шайбата не е успяла да предотврати проблема .

Прикачен файл

Без име 1.jpg
maddoktor - специалист
Перката която охлажда - трудно я измъкнах ( използвах преса )
Мислих си да направя глупост -
между зегерката и оста на макарата на ротора има разстояние 14,80 мм. да сложа дистанционна втулка и да не се случи това . Но щом и в завода не са го направили - аз също няма .
Единствено ще видя дали има зегер шайба с по-голяма периферия .

Хубавото е че слеед тест :
Ротора няма късо . ( Взимате една водна помпа от пералня и единият край на магнитопровода се реже под ъгъл. След поставяне на ротор и включване към 220 V - с тънко макетно ножче се докосва до ламарината на ротора . АКо има късо - ножчето трепери , ако няма - НЕ )
Имам и електронен тестер за статор - той също няма късо .
пишман_майстор - майстор
Стана ми интересно за теста с макетното ножче. Може ли снимка какво сте рязали от ВП на пералня?
hidrazin - майстор
пет апр 19, 2024 12:18 amпишман_майстор написа:
Стана ми интересно за теста с макетното ножче. Може ли снимка какво сте рязали от ВП на пералня?
Стандартна самоделка - прибор за проверка на намотка на късо в ротор.
По същество си е дросел с отворен магнитопровод - демек става и статор от водна помпа на пералня.
Макетното ножче е от стомана (магнитно) и се използва като "индикатор".
Вместо него става и с пиличка, плоска стоманена пружина, лист ножовка ... и каквото друго ти хрумне.




:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "ротор на електромотор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: