• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
latrel - помощник
Здравейте,
предстои ми да създам първата си кухня, за което се надявам да ударите едно рамо. Направих малко аматьорски проект в архикад, за да стане ясно г/д за какво става въпрос. Вратичките няма да са стъклени, а плътни, но сложих тези, че ми бяха под ръка. Фурната и плота са вградени, а пералнята няма да се вгражда. Отвора срещу пътеката на долния ред шкафове съм го оставил за микровълнова. На последната схема където съм писал 2, реално си е 18мм или евентуално 16, но не знам дали си заслужава да е по-малкия размер... С този проект смятам да посетя фирма като Съливер, където да ми разкроят, нарежат, кантират и разпробият плоскостите. Тук също имам няколко въпроса свързани с подобни фирми. Този проект може ли да послужи за размери или те си правят нов проект в друга програма за което се заплаща допълнително? Плота и гърба от там ли да ги взема /качествени ли са?/ или от др място? Вратичките при тях ли да ги правя или да ги взимам готови от магазини като Модекс /разлика в цените?/ ? Кухнята е правя за майка ми, затова и се хванах, че там, ако има критика ще е временно, а и мога да използвам по-бюджетни материали, а не масив или МДФ :))) Механизми ще взема сигурно на Хефеле. Пералнята и хладилника ги имам, както и доста добра печка със стъклокерамични котлони, но видиш ли тя не е вградена и не ставало ... Като цена не знам какво ще ми излезне, може и да е по-скъпа от модулните по големите магазини, ама като съм се хванал ще играя хорото до края
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (102.74 KиБ) Видяна 4834 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
Прикачен файл:
kuhnia.jpg
ZEDYCUS - майстор
Този проект не става да вземат размери за плоскостите, трябва сам да си ги сметнеш и да им ги занесеш в смелен вид. Демек написани в таблица с размери по фладер и кант.
dadko - майстор
Фирмите за разкрой не правят разкрой по картинка. Твоето е нещо като "идеен проект". Както написа ZEDYCUS- ще трябва сам да си ги сметнеш. Фирмите за разкрой искат размери - съответно кой размер е по фладера (ако има фладер) и описани кантовете- съответно брой и дължина на кантовете в детайла.И каква дебелина. Трябва да се поинтересуваш кои размери иска фирмата- размера със или без канта, за да предвидиш дебелината на канта.
В проекта освен вратички има и чекмеджета- трябва да се разбият и те на детайли, щото чекмеджето не е само чело, ще трябва да се опишат детайлите на всяко чекмедже.
Почти всички фирми за разкрой изработват и отвори за панти. Някои и отвори за минификс сглобки (Ако предвиждаш да използваш такива).
Ако решиш да не си разбиваш проекта по детайли, а да възложиш това на друг-за тази работа фирмите, естествено ще искат да си заплатиш.
Аз не бих използвал плоскости 16мм. ( Освен за малки чекмеджета и рафтове)
latrel - помощник
На последната снимка съм дал размерите на детайлите, но как да сметна колко да е фладера и колко разстояние да оставя между вратичките, като досега не съм го правил и без опит най-много да направя големи фуги или пък плоскостите да се трият една в друга при отваряне :rolleyes: Относно канта, от прочетеното във форума стигнах до извода, че корпуса се кантира с 0.45, а вратички и плот с 2мм. И аз не мисля да го правя с 16мм, просто преглеждах сайтовете на големите мебелни магазини и гледам, че в описанието им масово пише 16мм та затова се подведох...
ZEDYCUS - майстор
Фладера не се смята. Това е посоката на дървесните шарки , ако има. Пишат се първо размер По фладера, за да ти съвпадат шарките на вратите и челата на чекмеджетата.
Има писано във форума как се смятат вратите. Потърси. :partyman:
pipilica - майстор
Гледам си дал размер между стените 2.85, шкафовете не съм смятал но предполагам си ги натамънил по тоя размер, сигурен ли си че стените са идеално прави и успоредни и мислиш ли че ще успееш да монтираш и последния шкаф. Обикновено се мери на няколко места също се мерят и ъглите между стените щото почти винаги са криви, и се оставя поне 2 сантиметра луфт, зависи от стените някой път може и повече. Ако ъглите са по-големи от 90 градуса е добре но ако са по-малки лошо също ако единя е по-голям а другия по-малък. За размерите на детайлите трябва да си избереш как ще сглобяваш самите шкафове и да си ги начертаеш и тогава да сметнеш размерите, някой фирми режат по размера който си дал и когато кантират детайла става по-голям други вадят дебелината на канта и каквото си написал това получаваш. За вратите оставяш по 3-4 мм на врата луфт в двете посоки за да ти е по-лесно да ги регулираш после. Не знам къде си но посети и други фирми.
ZEDYCUS - майстор
От(или около) Пловдив е щом споменава Съливер. Има още две фирми за разкрой Есо96(кукленско шосе) и една след Мария ММ посока Стъкларския завод(не и знам фамилията), може да ги разгледа какво предлагат. За други не се сещам. :partyman:
latrel - помощник
Размера на стените по чертежа е 2.85, но реално съм мерил от перваз до перваз, което значи, че има поне още 2-3см до стените. Ъглите са ми по-скоро>90 отколкото по-малки, но пак ще ги меря за по-сигурно. За вратите оставям по 3-4мм луфт като в този размер включвам пдч-то + канта нали? Канта колко е препоръчително да е на вратите 1 или 2мм?
От Пловдив съм. Фирма Есо ми казаха, че предлага плоскости на 2 фирми и избора е малко ограничен. Звънях в Съливер и ми казаха 1-2 дни макс 3 /ако има много заявки/ от момента на приемане на поръчката, както и че взимат по 15лв/лицев кв за проект. Питах ги как да си оразмеря плоскостите така,че да не се налага проект, но явно служителката на телефона не знаеше и каза да звънна малко по-късно и после никой не вдигаше.
latrel - помощник
Дадох чертежите и оставих 85лв за проект :motz: :censored: :xplode: това ще ми е за урок и другия път ще смятам колкото и време да ми отнеме :mrgreen:
ZEDYCUS - майстор
За съжаление няма безплатен обяд. Ако беше се разровил във форума можеше да се справиш и сам. Има много написано за смятането на врати и шкафове.
А всеки път да се пише едно и също си е досадно. :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за проект на кухня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: