• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 27
Мечтата на всяка домакиня
vsterev - специалист
Гърба как го монтирате - липите ли го или го дюбелирате. Аз предпочитам да го лепя, но не ми е ясно как ще го държа за да хване лепилото, гърба смятам да е зад плота, а не върху него.
pachosz - специалист
Ако е дебел 18 мм, не го лепя аз. Ако е тънък 8-9 мм, тогава го лепя със силикон за стената, като на места подлагам необходимата дебелина дъсчици ако се налага, така че да не стои огънат.
vsterev - специалист
Гърба смятам да е 9 или 8 мм, толкова колкото е стандартния гръб, еднакъв е с шарката на плота. Как го липиш как го задържаш след това за да хване силикона към стената ?
Какъв селикон използваш ?
shadowman - майстор
Лепя всичко, никога не ми се е налагало да хващам гръб с дюбел дори когато гърбовете бяха като лодки (каква мъка бе да се монтират). Масово гърбовете са по 8-9 мм според производителя, на геталит са 14 мм а също съм срещал и егерски гръб 14 мм. Лепя със силикон и в последно време с полиуретан, че излиза по-евтино, като се залепи той сам си се държи, но ще са му нужни малко корекции за да застанне на нужото място. И да споделя, котлони и мивки реша с ръчния циркуляр, зегето криви и според ъгъла на изкривяване може да има проблем с монтажа на мивката която се монтира със скоби, щипки или каквото там се води, а циркуляра реже право.
Последна промяна от shadowman на вт юни 30, 2015 9:02 pm, променено общо 1 път.
vsterev - специалист
Аз понеже не съм лепил си мислих, че ще почне да се татрузи по стената. Ако е така както кавзаш, вземам два селикона и лепя, проблема е че ще го сложа зад плота, а не над него и така няма с какво да го фиксирам да не се хлъзга надолу, но ако наистина силикона от началото ще го придържа, то това не е никакъв проблем.
prascho - майстор
Тъй като при мен височината е 2.2м и отгоре имам покриваща лайсна с ширина 12см ще започна първо с горните шкафове.

Отворите за рафтовете /някъде в предходните мнения се спомена, че е хубаво да са по 3 отвора за да се регулира позицията на рафта/ на какво отстояние ги правите? Предполагам, че ще ми е по-лесно ако разпробия страниците преди да сглобя корпуса на отделните шкафчета. Същият въпрос стой при отворите на чекмеджетата и пантите /частта откъм корпуса ще ми е по-удобно да монтирам предварително, какви са отстоянията/...

Да обобщя:
- отвори за рафтове на горни и долни шкафове /отстояния/
- отвори за механизми на чекмеджета /най-вероятно ще са Блум; пълно или частично изтегляне?/
- отвори за панти или монтаж на частта на пантата към страницата с винтове /отстояния/
- монтаж на крачета на долни шкафове /отстояния от предния ръб/
- гърбът като е на 60см не се реже а се подпъхва зад плота /ако разстоянието между долу и горе е 56см/
- при сглобяването на корпуса има ли някакъв пениз за напасване на страници с дъно и таван или се гледа общо казано да са равни отпред и винта се навива
- винтове по два горе и три долу на ъгъл или да карам по 3 горе и 4 долу? /на какво отстояние от края са винтовете/
shadowman - майстор
Има мебели на които се правят отвори за рафтове по цялата страница, те се правят на многошпинделна или център, разстоянието между центровете е 32мм, но ако си го правиш на ръка става на 5 см.
Въпроса за чекмеджетата не ми е ясен.
Пантите са дупчат на 22,5 (блум), център на винта 37 мм.
Краката ги правя на 4 см навътре.
Ако пуснеш гърба отзад той трабва да е с размер мястото + плота инак ако е по-голям долните шкафове ще спрат в него и като погледнеш в страни ще видиш дупката между шкафа и стената.
Държиш здраво и навиваш винта, взимаш един гумен чук и донагласяш ако има нужда.
prascho - майстор
Благодаря. Отворите за рафтовете или през 32мм или през 5см /въпрос на избор/. Гърбът едва ли пречи на долните шкафове при положение, че дълбочината им е 510мм.

Покрай колега от форума се замислих, че "купечките" мебели идват с минификс и дибла до него. Та питането ми е: когато се сглобяват две плоскости не е ли по-добре да се ползват два винта и две дибли до тях? Диблите помагат при усилията на срязване. Ако се ползва шаблон за дибли ф6 или ф8 могат ли да се разпробият отвори и да се сложат и дървени дибли при сглобяване на корпуса?
miliad - майстор
Зaщо диблa и минификс- ми щото възелa тaкъв, рaботят в комплект. Дaже по учебниците нaвремето бяхa две дибли с минификс. Тa нa въпросa- не е необходимо дa добaвяш диблa към винтa. Зa горен шкaф 2 винтa нa връзкa, долен шкaф 3 бр. Aз тaкa сглобявaм, но рaботя с конфирмaт.
prascho - майстор
Благодаря.

То за въпросните "конфирмати" трябва шаблон и свредло/ограничително/ при разпробиване на страница и дъно. По-здраво ли държи тази връзка от стандартен винт?
https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D ... PNG7Vqs%3D

Пантите с плавно затваряне са два вида - с вградено плавно и стандартна панта, на която се добавя външна приставка за плавно затваряне. Каква е разликата във функционално отношение и кой от двата варианта е по-надежден /за предпочитане/? Абе голямо разнообразие на панти и пластини. По четири вида....та да се чуди човек какво е най-добре :? . Не е като едно време да чакаш 20г за една лада :).

Прикачен файл

panti.JPG
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 27

Тема "Разпределение на мебели в кухня ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: