Мечтата на всяка домакиня
ivanvasilev1970 - специалист
Здравейте колеги,
с жена ми трябва да решим дали в новата ни кухня трябва да има двойка газови котлони или керамичен плот.
Изчетох много по темата. Плюсове и минуси на двете решения. Казва се че ползването на газови котлони е икономически по изгодно,
но никъде не намерих колко средна ползването на керамичен плот е по скъпо от газовия на месец.
Семейството ми е четиричленно и котлона се ползва 25 дена в месеца за около 1, 5 часа.
При тези параметри някой меоже ли да каже колко бих платил за газ и колко за ток?

Благодаря ви предварително за отговорите.
Иван
kiroslavov - специалист
Здравей, аз вкъщи имам газови котлони, с които готвим. Една бутилка газ я изхабяваме за около 3 месеца, като всяка сутрин се прави кафе, вечер се готви и т.н. - нормална употреба. Една бутилка газ с доставката до вкъщи е 28,50лв, като го разделиш средно на 3 -> 9,50лв/месец.
ivanvasilev1970 - специалист
kiroslavov написа:
Здравей, аз вкъщи имам газови котлони, с които готвим. Една бутилка газ я изхабяваме за около 3 месеца, като всяка сутрин се прави кафе, вечер се готви и т.н. - нормална употреба. Една бутилка газ с доставката до вкъщи е 28,50лв, като го разделиш средно на 3 -> 9,50лв/месец.
Благодаря за инфото. Можеш ли да снимаш отделението за газовата бутилка под шкафа?

Сега остава някой да сподели колко ток гълта керамичния плот.
masterval - майстор
За газта. Същото семейство сме, от години засичам разход около 12 литра на месец. При днешните цени готвенето излиза по-малко от 20 лева на месец. Бутилката си я нося сам за зареждане.
Тани - модератор
ivanvasilev1970 написа:
Здравейте колеги,
с жена ми трябва да решим дали в новата ни кухня трябва да има двойка газови котлони или керамичен плот.
Изчетох много по темата. Плюсове и минуси на двете решения. Казва се че ползването на газови котлони е икономически по изгодно,
но никъде не намерих колко средна ползването на керамичен плот е по скъпо от газовия на месец.
Семейството ми е четиричленно и котлона се ползва 25 дена в месеца за около 1, 5 часа.
При тези параметри някой меоже ли да каже колко бих платил за газ и колко за ток?

Благодаря ви предварително за отговорите.
Иван
25 дни по 1,5ч. = 37,5ч./месец
Ако приемем че котлона работи средно на 2000W - 75kWh потребление на месец или около по 0,18лв = 13,5 лева за месец . Този 2000W ми се виждат завишени , защото котлона работи на импулсен режим - включва и изключва и е вероятно сметката да е по-малка! Остава да сметнеш дали си заслужава мъкненето на бутилки и по-трудното почистване на газовия котлон! Помисли също така в перспектива - какво се очаква да става с цената на горивата - че им падат ли цените за в бъдеще?
infomar
Имай в предвид и възможността да ползваш котлон когато няма ток. Напоследък зачестих случаите когато спира тока. Зависи къде живееш и все пак газовият котлон е своеобразна аварийна възможност. Бих предпочел два газови и две електрически плочи. Правиш го за цял живот. Потреблението на уредите е индивидуално и зависи от привичките и много субективни фактори. Ако ги имаш и двата типа в процесът на ползване сам ще избереш в зависимост от индивидуалните особености кои ще ползваш - особено при не-голяма разлика в цена за потребление. Лично съм се убедил че всеки тип си има преимуществата - в бързина на затопляне, ползване едновременно фурна и два котлона.... и т.н.т. Цената е едната страна на удобствата и комфорта.
Последна промяна от infomar на вт яну 31, 2012 12:13 pm, променено общо 1 път.
valpen - напреднал
Здравейте,
според мен освен чистата икономическа изгода от употребата на газ спрямо ток /спомената в предишните постове/ не е за пренебрегване и размерът на първоначалната инвестиция-грубо газовите плотове са 2 пъти по-евтини от стъклокерамичните. Аз също бих взел предвид и поддръжката-не съм видял керамичен плот без петна след 1-2 години активно ползване. Газовите най-често са иноксови и по-лесни за поддръжка.
Като минус на газта бих отчел възможните рискове свързани с безопасността- но те произтичат главно от създадените навици и културата на позлване.
п.с. Имал съм и от двата вида плотове, в момента активно експлоатирам газовия и за четиричленно семейство изразходвам 2 бутилки газ годишно, доставяни от оторизиран доставчик-т.е. минали всички процедури, гарантиращи максималната и безопасност.
shadowman - майстор
Има компромисно решение за двойка котлони 1 + 1 (газ + ток), но такъв котлон има само на елдом и е малко дървен, но пък е евтин. Да допълня, че ако си с газ губиш един шкаф с размер на 40 см.
8180 - майстор
скоро не съм засичал, но преди 2-3 год. правих сравнения за отопление - мисля че е тук е почти същото.
По тогавашни цени излезе предимство за газа пред дневна тарифа. За нощна беше леко по-скъп.
За хамалогията и безопасността е ясно.
Ще добавя:
Предимство газ - може да се работи с практически всякакви съдове - криви или заоблени дъна.
Супер бързо нагряване.
Минус - при тънки дъна, по-лесно загарят гозбите. В къщи имаме едни "разпределители", които се слагат в такива случаи под съда. Руски произход.
rum_sz - специалист
И внимавайте,много с газта. :x

Аз съм вече на индукционен котлон, :rock:

Прикачен файл

P7280002.JPG
P7280002.JPG (78.52 KиБ) Видяна 12041 пъти

Тема "Иконoмическа разликата м/у газов котлон и керам. плот на 30д" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: