Алксандър Марков - специалист
Здравейте на всички.

Имам следното питане.

Ще си правя под на навеса. Отдолу е пръст. Отстрани е опасан с ивичест фундамент. Трябва да изградя дървена скара, която ще стъпва върху бетонни плочки и отгоре да наредя дюшеме.

Въпросът ми е през колко се поставят гредите. Питам понеже просвета между тях искам да го запълня със EPS, а той е с размери 50см.х 100см. Т.Е. ако ги редя през 50см. това дали О.К.? притесняваме да не хлътва после дюшемето, което е 24мм. дебело от чам? Как мислите ще издържи ли?
chapara - майстор
Според мен замисъла относно растоянието е добър.
bigdragon - майстор
Ако само ще ходиш по дюшемето е добре, но ако поставяш някакви
мебели или други тежки неща на крачета (точков товар) не, все пак е навес.
Сгъстяваш гредите по около три на метър с отвор между гредите 33.3 см.
и режеш EPS плоскостите на три 50х33.3.

Аз бих се погрижил и за изолирането на почвата от гредореда.
Например постилане с полиетилен и запълване със замазка до нивото
на бетонните плочки...
Алксандър Марков - специалист
Определено върху пръстта ще сложа найлон. Даже може да е от онази излоция с топченцата, които са за основи. После си мислех само да насипя чакъл, колкото да го натисне найлона.

Замазка ако правя с какво ще е по-добре от просто насипан чакъл? Там якост няма да гоня.
bigdragon - майстор
Замазката е само вариант, спира гризачи, но под навеса по-важна е влагата...
Алксандър Марков - специалист
вт апр 23, 2024 11:10 ambigdragon написа:
Замазката е само вариант, спира гризачи, но под навеса по-важна е влагата...
За влагата съм предвидил найлона. Няма ли да е достатъчно? + навеса е с плъзгащи врати, т.е. няма плътно затваряне, винаги ще има някаква обветреност.

За гризачи не съм мислел. Плъх или ммишка могат ли да прокопаят под фундаменда за да влязат. Или имаш в предвид къртица? Отгоре не виждам как ще проядат дюшемето и влязат незабелязано.

Сега сметнах ако се прави замазка. Навеса е 6.53м х 5.5 м. х 4 см. замазка излиза 1.4 куб. бетон. Доста бъркане :rolleyes:
Киррил - специалист
От мишките спасение няма, щом имаш врата директно в двора. Така, че не ги мисли, ще влизат.
Ако можеш да наредиш по пода стари тротоарни плочки ще е добре, защото ако не са ти дълбоки основите има други гризачи които ще си изкопаят проходи. Виждал съм как мишки правят проход 70 см. с гризане. Инак си мисля, че 50 см. е нормално отстояние, все пак няма да минава танк от горе. Имал съм стаи с изолация под дъските и съм нямал проблем на това отстояние.
Алксандър Марков - специалист
Явно на 50см. просвет ще ги оставям.

Благодаря много на всички за отговорите.

Спорни проекти!!!
hidrazin - майстор
вт апр 23, 2024 11:48 amАлксандър Марков написа:
Явно на 50см. просвет ще ги оставям.
То ако използваш принципа на Мечо Пух трябва при греди 10см да оставяш между тях 5см или да ги редиш плътно. :-D
Не знам какви "тежки" мебели ще слагаш там ама предполагам няма да вкарваш двигатели на КАМАЗ, УРАЛ, ЯМЗ, ТАТРА или чугунени отливки от Кремиковци...?
Повечето стари (и не само стари) български къщи са с дюшеме и греди на горе-долу такова разстояние.
И си имат тежки и леки мебели дето десетилетия нито са паднали на долния етаж, нито са строшили дюшемето.
Успех!
:partyman:
P.S. Да не забравяме че едно пикливо европале с размери 80 санта на 120 снта има товароносимост около 1500 килограма.
Дори и двигатели да вкараш - двигател от КАМАЗ 740 дизел тежи 750 кила и горе-долу се събира на едно пале.
Та толкова с хейтърите...
Сериозен точков товар от една пернишка печка и две-три заготовки си е за главоболие.
Може да се разглежда като евентуален проблем на по бира в ХоРеМага за оправдание пред домоуправителя.

Тема "гредоред с дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: