hidrazin - майстор
вт апр 23, 2024 9:30 pmТрифон П.Трифонов написа:
Сериозен точков товар от една пернишка печка и две-три заготовки си е за главоболие.
К'ви са тия заготовки? :?
Имам една пернишка печка вертикална, за отопления - мисля че е "Терма-2" и две чугунени, готварски.
От тези на дърва с фурна, отделение за дърва и три вратички.
Всичките са на дюшеме и покрай тях съм израснал.
Никоя от тях не е строшила дюшемето или потънала в него...
:partyman:
chapara - майстор
вт апр 23, 2024 9:30 pmТрифон П.Трифонов написа:
Сериозен точков товар от една пернишка печка и две-три заготовки си е за главоболие.
Може да се разглежда като евентуален проблем на по бира в ХоРеМага за оправдание пред домоуправителя.
Е това най много ме дразни, че вместо уместен съвет в духа на Форума и запитването се започва дилеми:,, Вижте на", колко сме ерудирани на всички нива🤕
шоп - майстор
Прави са колегите, казвайки, че 50 см светло между гредите е ОК. Да, но това важеше за времената когато дюшеметата бяха 40-45мм дебели.

Сега ще се слага 24мм. Нещата отиват от пуста икономия към сачак и съм убеден, че ще има едно неприятно пружиниране.

Аз лично бих сгъстил гредите или първо бих сложил 20-22 мм кофражен шперплат и тогава дюшемето.
PIP - майстор
За 25мм душаме скарата е добре да е 40см център/център, шопа е прав, 50см се е правило когато душамето е било 45мм, през соца стандарта беше 35мм. Не знам защо епс-то ти е критерии, то се реже на какъвто искаш размер, а и нямам представа защо ти е при подобен навес, той няма да спре влагата, ако я има.
chapara - майстор
ср апр 24, 2024 5:58 amшоп написа:


Аз лично бих сгъстил гредите или първо бих сложил 20-22 мм кофражен шперплат и тогава дюшемето.
+1 в полза на по тънкото дюшеме.
Алксандър Марков - специалист
Като цяло не съм забелязал влага или някакви признаци на влага. Но въпреки това ще сложа найлон върху пръстта. Мястото като цяло е сухо. Не е в ниското да събира вода и пръста е гадна песъчлива почва.

Стериопора ми е за изолация. Зимата не се предвижда да е обитаемо, пролет есен ще се стои и ми се иска да има нещо под дюшемето. Аз за отопление/охлаждане ще слагам климатик. Пак казвам това не е за живеене а като помощно трисезонно помещение. Лятото ще стои основно отворено. Вечер ще се затваря да не влизат котки.

И не знам за каква икономия говорите. Дюшемето което гледам е 48лв. квадрата. В Яф имат само такова (изключвам там тик махагон и някакви други екзотики за които дори не съм питал). Предният път взех от там ламперия и бях много доволен. Супер добре си пасваше. Затова и не съм разпитвал на други места. Комшията си слага някакво българско дюшеме каза че голяма мъка е видял да го прибере плътно.

Ако някой има по-добро предложение, пишете да проверя. 72кв. ми трябват.
От Варна съм.

И да питам още нещо напречните разпорки между гредите през какво разстояние се слагат. 1м. - 2м.???
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср апр 24, 2024 9:44 amАлксандър Марков написа:
... напречните разпорки между гредите през какво разстояние се слагат. 1м. - 2м.???
Какви са тия разпорки?
Алксандър Марков - специалист
ср апр 24, 2024 9:46 amn_a написа:
ср апр 24, 2024 9:44 amАлксандър Марков написа:
... напречните разпорки между гредите през какво разстояние се слагат. 1м. - 2м.???
Какви са тия разпорки?
Между надлъжните греди върху които ляга дюшемето, не трябва ли да има някакви напречни разпорки които да ги държат да не се измятат.
chapara - майстор
Трябва на метър най-малко.

П.С. Разпонки.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ср апр 24, 2024 9:50 amАлксандър Марков написа:
ср апр 24, 2024 9:46 amn_a написа:
ср апр 24, 2024 9:44 amАлксандър Марков написа:
... напречните разпорки между гредите през какво разстояние се слагат. 1м. - 2м.???
Какви са тия разпорки?
Между надлъжните греди върху които ляга дюшемето, не трябва ли да има някакви напречни разпорки които да ги държат да не се измятат.
Ясно

Е, аз не съм виждала такова, но щом те влече...

Изображение

Тема "гредоред с дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: