чет яну 25, 2024 7:36 pmшоп написа: Масово ватата без пароизолация се е увлажнила свлека и горните 50 см от стените я няма. Изолацията е мижава и клони към нула.Нямам намерение да го правя, но се съмнявам да е така. Едно, защото не съм я слагал да е рехава, второ, основната квадратура на таванския етаж са тавани, прави и скосени, външните стени с вата са ниски и не са фактор (има и външна изолация), на вътрешните (високи) стени няма вата с изключение на първите 60см до външните. Както и да е, ако има влага във ватата рано или късно ще избият петна върху гипсокартона или ще се усети като миризма. Може да се случи, ако не се отоплява, освен проветрението.
чет яну 25, 2024 7:26 pmHursa написа:Аз над осб-то имам паропропусклива мембрана на двойна скара, осб ми препоръчаха когато ми правиха покрива защото е по устойчив на насекоми от дървото макар и третирано,ако съм знаел това по рано може би да съм избрал ламперия, но вече е късно.Иначе си мисля, че мога да осигуря вентилация защото двете стаи са от двете страни на поповете които крепят билото а то е на височина над 3 метра т.е. по 1,5 метра и в една и в другата стая тавана е прав на 2,45т.е ще имам отгоре около половин метър по цялата дължина на стаите и след тези 1.5 метра започва скосението вляво и вдясно на което мога да оставя тези 5 см. Покрива е 4 скатен и двете стаи с коридорчето ще са до средата на къщата където също ще имам половин метър на който мога да оставя вентилационни отвори към другата половина на къщата която си е таван не затварян отвътре никъде и е доста проветрив.чет яну 25, 2024 4:59 pmgeorgi82 написа: Е ,естествено че ще се проверява,то и сега на етажа отдолу се проветрява винаги поне по 2 пъти на ден,въпроса е дали ще е достатъчно,ако е достатъчно всичко е ок,ако не за това разигравам и най-лошия вариант ,за да съм готов.Навсякъде вече гледам препоръчват поставянето на пароизолация с цел предпазване на ватата от навлажняване,за това и аз сложих,пак казвам че съм затворил картона на стените с по 10 рапида колкото да стои и не е проблем да я махна ако трябва.реших и за тавана да не слагам 20 см плътна вата а да сложа 15 и отгоре да оставя 5 см за някаква циркулация на въздуха.След като ще проветрявате - така няма ли пак да влизат миризмите отвън? И няма ли да е по-добре този въздух, който влиза да е през филтри. Вероятно слабо ще повлияят на постъпването на някой газове, но ефективно ще задържат твърдите частици и аерозолите.
Според мен, когато се поставя вата, като вътрешна топлоизолация - винаги е добре да се поставя и паропреграда. Ватата е добър топлоизолиращ материал (с високо термично съпротивление). Но е с много голяма паропропускливост (с много ниско съпротивление на газова дифузия). Обикновено много по-голяма от другите материали, които се използват за изграждане на стени (дори от тънки дървени летви). Затова поставена от вътрешната страна на стената, без пароизолация - слоя вата е с много близка абсолютна влажност до тази в помещението по цялата си дебелина. Но температурата пада силно по дебелина на слоя (ако навън е студено, вътре топло ) Поради това е много вероятно да се стигне до кондензация на водните пари във ватата в близките до външните стени слоеве. Тавана пишете, че е с осб плоскости - те са с много ниска паропропускливост, по-ниска от паропропускливостта на фибрана, а той често се ползва за ефективна паропреграда. Мисля, че няма особен смисъл да оставяте тези 5 см над ватата, по добре да сложите по дебела слой вата. Този (въздушен) слой за да върши работа - трябва да е вентилируем - т. е. да има отвори долу (например под стрехите) и горе (около билото). Така през него преминава затопления въздух. Зимата - от топлината преминала през ватата от помещенията, лятото - от нагретия от слънцето покрив. Над ватата тогава се поставя паропропусклива преграда, за да изсъхва слоя вата, ако се навлажни (под вата се поставя също паропреграда). Така, ако се образува конденз под покрива (малко вероятно) или ако навлязат капки вода през него или с въздуха в този слой - те да не проникнат във ватата, а да се "изтъркалят" по мембраната и да изсъхнат сравнително бързо в следствие циркулацията на въздуха през така образувания въздушен слой, между покрива и ватата покрита с мембрана. В случая нямате организиран такъв слой за вентилация - до колкото разбирам.