• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
stoyanov56 - помощник
Здравейте. Искам някой ако има желание да ми обясни относно капковото напояване. У дома имаме двор който е около половин декар. Гледат се зеленчуци (зеле, домати, краставици; картофи) за домашна употреба. Искам да си направя капково напояване. Източника ми на вода е водопровода на разтояние 2 метра от началото на градината. Какво бихте ми предложили. И да попитам съответните капкопреобразователи каде се слагат в пръста до корена ли се забиват или на повърхноста до стъблото на растението. Прочетох доста теми но не ми стана ясно. Ако някой има свободно време с удоволствие искам да прочета коментара му. Предварително Благодаря
filmatoplo - майстор
За целта са нужни маркуч полиетилен и оригинални дюзички. В Гърция съм гледал тръбите са видими и поставени до стеблото до корена да капе .Отиди в такъв магазин или фирма и си купи или надупчи с игла полиетилена и пусни водата -регулирай с кран капането.
stoyanov56 - помощник
аз работя в склад където продаваме такива тръби. Какво Ф да използвам 20, 25 или 32. Отделно имаме всякакви части за тях колена, муфи, нипели, кранове и тн.
filmatoplo - майстор
Там беше така -обща тръба фи-25 -32 отива до съответния ред и там се откланя на фи-10 с дюзите .А по лозя и овошки - пак по целия ред е опънат маркуч 25 или 32 -и на всеки корен дюза.
докера - специалист
Трябват ти горе-долу следните материали :
- Тръба полиетиленова ф-35мм за основна .
- Тапа за едната й страна и преход за другата , който е според това как ще я захранваш .
На тръбата , според разстоянието м-у вадите или редовете на културата , която ще напояваш , се пробиват отвори 16мм и в тях , с уплътнителни гимички , се "затъкват" кранчета. Можеш да поставиш и муфи , но само ако ще поливаш винаги всичко заедно :wink:
- Маркучи с капкообразуватели - има с различни разстояния м-у капкообразувателите и различна пропускливост на дюзичката - купуваш ги според разстоянието м-у корените в лехата :wink: Режеш нужната дължина и накрая , за най-лесно , вързваш на възел :-D :wink:
Според това какво си намислил да правиш , има най-различни фитинги /колена , снадки, разклонители , маркучи без дюзички и пр./

Ето примерни цени на основните консумативи - http://www.buldrip.com/kapkovo-napoqvane.html
Пиши от кой град си , за да намерим магазин , в който да се предлагат системи за капково напояване :wink:
По принцип във всеки по-голям специализиран магазин за ВиК части би трябвало да ги има :wink:
manobg - специалист
докера написа:
Ето примерни цени на основните консумативи - http://www.buldrip.com/kapkovo-napoqvane.html
Пиши от кой град си , за да намерим магазин , в който да се предлагат системи за капково напояване :wink:
По принцип във всеки по-голям специализиран магазин за ВиК части би трябвало да ги има :wink:
Здравей колега, днес разглеждах точно този сайт и по-точно раздела Кладенци и сондажи и искам да те питам ако имаш представа какви са цените. В моя случай ситуацията е следната. Имам кладенец, който е около 16-17 метра дълбок понеже мястото е на около 300 метра надморска височина и явно водата е ниско. Проблема е, че пролетно време имам воден стълб около 2.5 метра но през сухия сезон кладенеца пресъхва. Казаха ми, че трябва да колая още няколко метра за да имам постоянен приток на вода. До сега обаче не съм намерил човек, който да се съгласи да копае на такава дълбочина а мен ме е много страх да вляза.

Та мисълта ми е възможно ли е да се бие сонда, която да изкара вода от по-дълбоко място и да пълни кладенеца за да мога от там с някаква помпа да вадя вода за поливане на тревна площ с изскачащи разпръсквачи и каква е цената евентуално.

Благодаря предварително.
докера - специалист
Съжалявам , ако си останал с погрешно впечатление от предходния ми пост , но далеч не съм специалист в областта :?
Просто скоро правих капково и помагах на приятел да направи своето , та поназнайвам това-онова :wink:
Относно кладенеца - явно трябва да се копае , но внимателно , за да не се пробие хоризонта и водата да изчезне напълно .Намери сонда с опитен оператор - цените са в диапазона 40- 120лв , но най-често около 60лв. на линеен метър .
stoyanov56 - помощник
докера написа:
Трябват ти горе-долу следните материали :
- Тръба полиетиленова ф-35мм за основна .
- Тапа за едната й страна и преход за другата , който е според това как ще я захранваш .
На тръбата , според разстоянието м-у вадите или редовете на културата , която ще напояваш , се пробиват отвори 16мм и в тях , с уплътнителни гимички , се "затъкват" кранчета. Можеш да поставиш и муфи , но само ако ще поливаш винаги всичко заедно :wink:
- Маркучи с капкообразуватели - има с различни разстояния м-у капкообразувателите и различна пропускливост на дюзичката - купуваш ги според разстоянието м-у корените в лехата :wink: Режеш нужната дължина и накрая , за най-лесно , вързваш на възел :-D :wink:
Според това какво си намислил да правиш , има най-различни фитинги /колена , снадки, разклонители , маркучи без дюзички и пр./
Ето примерни цени на основните консумативи - http://www.buldrip.com/kapkovo-napoqvane.html
Пиши от кой град си , за да намерим магазин , в който да се предлагат системи за капково напояване :wink:
По принцип във всеки по-голям специализиран магазин за ВиК части би трябвало да ги има :wink:
КОЛЕГА БЛАГОДАРЯ ТИ ЗА ИНФОТО.
Аз съм от Горна Оряховица. Във склада в който работя имаме всичко в смисъм полетиленови тръби от Ф20 до Ф 90 заедно със частите (колена, нипели, муфи, сф. кранове, разклонители) само дето нямаме капкопреобразователи. Мислиа да послушам съвета ти и да го направя както ми писа по горе
докера - специалист
Здрасти !
Имах предвид фитинги за тънките маркучета - те май са Ф15-16мм. :wink: Има ги всякакви - колена , тройници , кръстачки , муфи и т.н. и са стотинки бройката :wink:
Поинтересувай се къде из града се продават системи за капково напояване - там би трябвало да има всичко . Другия вариант е да потърсиш във В.Търново .
Ако налягането по водопреносната мрежа е голямо , може да се наложи да сложиш в началото на системата редуцир-вентил с изходящо налягане около 2 атм. , за да не се получават пробойни :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Капково напояване на малка зеленчукова градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: